Aktualności
W minioną niedzielę (19.04.2009) w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie odbyła się uroczysta sesja, podczas której po raz drugi wręczono nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Raszków w dziedzinie kultury oraz kultury fizycznej i sportu. Uroczystość odbyła się w ramach V Raszkowskich Spotkań Muzycznych "Alleluja Wschodu i Zachodu". W dziedzinie Kultury nagrodę przyznano Księdzu Kanonikowi Bolesławowi Nowakowi. Ksiądz Kanonik Bolesław Nowak to nie tylko kapłan ale również poeta i pisarz, historyk i regionalista. Jest autorem 8 publikacji o parafii, dekanacie raszkowskim i mieście. Wyreżyserował 18 przedstawień teatralnych związanych tematycznie z Raszkowem. Wszystkie sztuki zostały wystawione w Raszkowie przez aktorów amatorskiego teatru „Raszko". Jest twórcą folderu wydanego z okazji 550 lecia parafii raszkowskiej, filmu „Raszków we wspomnieniach", hymnu parafii oraz licznych wierszy o tematyce religijnej i filozoficznej. Od stycznia 2002 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika parafialnego „Odgłos Dzwonów". Za swą bogatą twórczość literacką decyzją Ministra Kultury i Sztuki otrzymał w 1994 roku odznakę „Zasłużony Działacz Kultury".
Nagrodę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu otrzymał Roman Cerekwicki, który od ośmiu lat pełni funkcję przewodniczącego Ludowego Zespołu Sportowego JASKÓLANKA. W Radzie Miejsko - Gminnej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe jest działaczem już trzecią kadencję. Ponadto reprezentował Gminę i Miasto Raszków w imprezach międzynarodowych tj.
- w Pierwszym Międzynarodowym Półmaratonie Ostrowskim
- w Półmaratonie Poznańskim
- w Drugim Maratonie Ostrowskim
- w Dziewiątym Międzynarodowym Maratonie Poznańskim
- w 46 Międzynarodowym Biegu Niepodległości
- XX Crossie Fiedlera.
Dalsza część uroczystości odbyła się w raszkowskim kościele z udziałem Prawosławnego Chóru Męskiego "Oktoich" z Wrocławia oraz Chóru i Zespołu Instrumentalnego Duszpasterstwa Akademickiego z Kalisza.
Chór męski „Oktoich" przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego powstał we wrześniu 1991 roku. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w języku greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej i muzyka Cerkwi Gruzińskiej. Chór nagrał 7 płyt CD (w tym Nominacja do nagrody Fryderyków 2008) a także kilka programów w Telewizji Polskiej, Czeskiej, Rosyjskiej i Niemieckiej. W ciągu 17 lat zespół dał ok. 800 koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych i filharmonicznych Europy: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru i Francji. Jest trzykrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. W 1997 roku zdobył nagrodę specjalną Międzynarodowego Festiwalu Kunsztu Śpiewu Diakońskiego w Moskwie.
Chór i Zespół Instrumentalny Duszpasterstwa Akademickiego w Kaliszu pod dyrekcją Jakuba Tomalaka wykonuje utwory a capella i wokalno - instrumentalne czołowych kompozytorów współczesnej muzyki liturgicznej. Dużą część repertuaru zajmują utwory napisane lub opracowane specjalnie dla zespołu przez Jakuba Tomalaka. Chór na stałe współpracuje z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu oraz muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, którzy tworzą zespół instrumentalny oparty o kwintet smyczkowy.