Aktualności
Już 22 lipca - wielkie wydarzenie w Skrzebowie: II Swojskie Spotkania z Folklorem. Kolejna edycja bardzo udanej zeszłorocznej imprezy połączona będzie z obchodami 75-lecia kościoła w Skrzebowie. Tym razem gośćmi będą także zespoły z zagranicy, a oprócz prezentacji folklorystycznych odbędą się też targi sztuki ludowej oraz promocja książki i ścieżki krajoznawczej.
Podobnie jak przed rokiem, dzięki współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, na scenie pojawią się zespoły folklorystyczne z południowej Wielkopolski. Powiat krotoszyński reprezentować będą Zespoły Śpiewacze "Kalina" z Nowej Wsi, "Kobierzanki" i "Łagiewniczanie", z powiatu kaliskiego przyjadą Zespół Pieśni "Brzezinianki", Kapela "Brzeziny" i Zespół Śpiewaczy "Opatowianie", z Kalisza Zespół Folklorystyczny "Piwonice" i wreszcie z powiatu ostrowskiego pojawią się "Głogowianie" i oczywiście świętujący swoje 5-lecie "Swojacy" z Moszczanki i Skrzebowej. Gośćmi specjalnymi zaproszonymi przez "Swojaków" będą dwa zespoły z Serbii ("Sveti Stefan, Despot Srpski" z Despotovaca oraz "Branislav Nusić" z Resavicy"), a także Zespół Tańca Ludowego "Wesna" z Sumów na Ukrainie. W ramach targów sztuki ludowej pojawi się 10 wystawców prezentujących rękodzieło robione ze słomki czy bibułki a także hafty, koronki, rzeźbę drewnianą i inne ozdoby. W sumie da to liczbę około 250 artystów.
W ramach obchodów jubileuszu 75-lecia kościoła w Skrzebowie odbędzie się promocja książki autorstwa Anety Franc pt. "Potęga obrazu", opisująca dzieje parafii skrzebowskiej i miejscowości ją tworzących. Z książki będzie można się dowiedzieć np. jaki udział w budowie skrzebowskiego kościoła miał ojciec amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy'ego oraz co łączy Skrzebowę z włoskim Loreto.
Podczas uroczystości promowany będzie też quest ulicami Skrzebowej i Moszczanki, zatytułowany "Tajemne ruiny i podziemne przejście". Ta oryginalna, nieoznakowana, rymowana, druga tego typu ścieżka krajoznawcza w Wielkopolsce, poprowadzi turystów m.in. do kościoła z jego zabytkami, doliną rzeki Ołobok, poprzez ruiny XVI-wiecznej kaplicy, cmentarz poewangelicki, cmentarz katolicki z jego zabytkowymi nagrobkami aż do dawnej karczmy i strażnicy. Na końcu trasy na jej zdobywców czekać będzie skarb oraz okolicznościowa pieczątka.
Swojskie Spotkania z Folklorem rozpoczną się w Skrzebowie w niedzielę 22 lipca o godz. 15.00. Dzień wcześniej w Domu Kultury w Raszkowie odbędzie się z udziałem zespołów zagranicznych koncert z okazji 5-lecia Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy".
Już teraz zapraszamy na obie imprezy!