Aktualności
Przez cały luty w Raszkowie przebywał wyjątkowy gość – Shadreck Padoko. Do naszego miasta przyleciał aż z Malawi, państwa położonego w południowej Afryce i oddalonego od Polski o ponad 10 tys. km. W trakcie swojego pobytu Shadreck wspólnie z Mikołajem Maślińskim promowali założoną przez Shadrecka organizację Generation Cooperation Malawi, która działa na rzecz rozwoju społeczności zamieszkującej wieś Kangwanda i jej okolice.
Głównym celem tej organizacji jest zapewnienie dostępu do edukacji, podstawowej opieki zdrowotnej i wody pitnej. Dzięki inicjatywie Shadrecka naukę w przedszkolu podjęło 90 dzieci. W tej chwili planowane jest założenie szkoły podstawowej oraz ośrodka zdrowia. Trwają również prace nad wykopaniem studni. Kluczowe założenie Generation Cooperation Malawi polega na tym, że nie przekazuje ona pieniędzy do konkretnych osób, ale stwarza warunki do długotrwałego i zrównoważonego rozwoju całego regionu. Zgodnie ze starym przysłowiem Gencoo daje wędki, a nie ryby.
Shadreck jest najmłodszym dzieckiem spośród ośmiorga rodzeństwa. Tylko on i jego starszy brat mogli uzyskać wykształcenie dzięki wspólnemu wysiłkowi całej rodziny.
Nasza rodzina liczy łącznie około 90 osób. Tylko czwórka z całej rodziny ukończyła szkołę wyższą. Bez dobrego wykształcenia trudno znaleźć pracę i zapewnić godziwą przyszłość rodzinie – opowiada Shadreck.
Świadomy istnienia barier w dostępie do edukacji, a także całego szeregu innych problemów z jakimi zmagają się ludzie w Malawi postanowił poświęcić swoje życie na rzecz innych.
Już w pierwszych dniach swojego pobytu Shadreck przekonał się o ogromnej otwartości i życzliwości Polaków, a to za sprawą niezwykłego zbiegu okoliczności. Dzięki uprzejmości księdza kan. Grzegorza Kamzola zapromował swoją organizację w raszkowskim kościele. Niespełna 10 minutowe wystąpienie Shadrecka wystarczyło, żeby poruszyć serca Raszkowian. Tydzień później dziesiątki osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych – przyniosło paczki pełne kolorowanek, kredek, farb, pędzli, plasteliny, bibuły i masę innych materiałów szkolnych niezbędnych dla każdego przedszkolaka. W sumie zebrano ponad 43 kg datków!
Nie mogłem uwierzyć – wspomina Shadreck – Nie spodziewałem się takiego odzewu. To przerosło moje najśmielsze oczekiwania.
Shadreck gościł w Szkole Podstawowej w Daniszynie, Publicznym Przedszkolu „Smerfy”, Szkole Podstawowej w Raszkowie oraz Gimnazjum w Korytach. Spotkania z w szkołach były nie tylko lekcją geografii czy przyrody z nauczycielem, który na co dzień żyje w egzotycznym środowisku, ale także doskonałą okazją do przekazania polskiej młodzieży takich wartości jak tolerancja oraz szacunek dla każdego człowieka - bez względu na pochodzenie i kolor skóry.
Ostatniego dnia pobytu w Raszkowie Shadreck spotkał się z Burmistrzem Gminy i Miasta Raszków Jackiem Bartczakiem, który przekazał dzieciom upominki, książki i foldery z Raszkowa.
Planujemy stworzyć bibliotekę, więc książki o Raszkowie będą jednymi z pierwszych, które do niej trafią. Część z nich ma opisy w języku angielskim, ale kto wie, być może dzieci z Malawi będą uczyć się języka polskiego – kończy Shadreck.