Aktualności
WSZYSCY PRRZECIEŻ KOCHAMY MIÓD !!!
Rozpoczął się sezon wegetacyjny, a co za tym idzie okres kwitnienia roślin będących pożytkiem dla pszczół i innych owadów zapylających. Jest to również czas, kiedy rolnicy chcąc chronić swoje plantacje przed szkodnikami przeprowadzają opryski swoich upraw różnego rodzaju środkami chemicznymi. Są to zabiegi przynoszące korzyści w produkcji roślinnej i uzasadnione gospodarczo, jednak stosowane nieumiejętnie i bez przestrzegania zasad bezpieczeństwa, niosą za sobą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy.
W związku ze zgłoszeniami o podejrzenie zatrucia chemicznymi środkami ochrony roślin w pasiekach na terenie naszej gminy, apeluje się o przestrzeganie zasad stosowania środków ochrony roślin, które zostały uregulowane w ustawie o ochronie roślin z dnia 18 grudnia 2003 r. (Dz.U. Z 2013 r. poz. 455)
Podczas stosowania środków ochrony roślin w terenie otwartym należy pamiętać, o podstawowych zasadach, takich jak:
- prędkość wiatru nie powinna przekraczać 3m/s
- odległość stosowania środków powinna wynosić przynajmniej 5 metrów od krawędzi dróg publicznych z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych
- odległość stosowania środków powinna wynosić przynajmniej 20 metrów od pasiek
- środki ochrony roślin należy stosować wyłącznie w godzinach wieczornych, po ustaniu lotów pszczół i innych zapylaczy
Pszczoły opryskane na kwiatostanie przejmują „obcy” zapach środka chemicznego. Po powrocie do ula traktowane są jako obce, nie zostają wpuszczone do ula i giną zażądlone przez pszczoły strażniczki. Ponadto pszczoły, które poszukują wody, spijają z roślin krople środka chemicznego, co może doprowadzić do ich zatrucia.
Rola pszczół jest nie do przecenienia, wchodzą one w skład naszej naturalnej fauny, są jej niezbędnym elementem, którego dotąd nie udało się jeszcze człowiekowi zastąpić. Miód jest najbardziej popularnym „dziełem” tych niewielkich owadów. Kupując go z naszych rodzimych pasiek nie tylko popieramy polskie pszczelarstwo, ale gwarantujemy też wysokie plony upraw rolniczych oraz dalsze istnienie milionów roślin i zwierząt, a tym samym dbamy o równowagę w środowisku naturalnym, którego częścią jesteśmy.
Zgodnie z postanowieniami ustawy o ochronie roślin, zabiegi związane ze stosowaniem środków ochrony roślin mogą wykonywać wyłącznie osoby przeszkolone w tym kierunku i posiadające aktualne zaświadczenie zaś sprzęt, którym wykonywany jest oprysk musi byś sprawny technicznie, co powinno być potwierdzone badaniami i atestem.
Podsumowując należy podkreślić, iż ochrona roślin w sposób nie zagrażający pszczołom jest możliwa, wymaga tylko dobrej woli i przestrzegania zasad przez rolników. Ryzyko zatrucia pszczół można znacznie zminimalizować przez świadomy wybór bezpiecznych środków oraz stosowanie ich zgodnie z obowiązującymi przepisami jak i zaleceniami dobrej praktyki rolniczej. Osoby, które nie zastosują się do zaleceń wyżej poruszonej ustawy, podlegają karze grzywny, a orzekanie w ich sprawie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.