AKTUALNOŚCI Drukuj

Gmina pozyskała kolejne pieniądze na ratowanie zabytków

Gmina pozyskała kolejne pieniądze na ratowanie zabytków
26 września 2023

Gmina pozyskała kolejne 637 tys. zł na renowację zabytków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak złożył wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie.

Dziś zostały ogłoszone wyniki drugiego naboru wniosków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład. Pozytywnie zostały rozpatrzone dwa wnioski na przeprowadzenie prac w raszkowskiej świątyni. W projektach przewidziano przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich we wnętrzu kościoła w obrębie ścian, sklepień i drewnianej podłogi.

Ponadto przeprowadzone zostaną także prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych stanowiących wystrój i wyposażenie kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie.  Odrestaurowane zostaną: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona  oraz chrzcielnica.

Przeprowadzone prace przywrócą blask oraz ocalą dla przyszłych pokoleń walory architektoniczne i artystyczne zabytkowej świątyni i wyposażenia kościoła w Raszkowie. Realizację prac, które wesprze dotacja, przewidziano w 2024 roku.

To już drugie w tym roku dofinansowanie, które Gmina pozyskała na ratowanie zabytków na naszym terenie. Pozyskane w lipcu środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 1,2 mln zł wesprą prace w kościołach w Pogrzybowie, Korytach i Jankowie Zaleśnym, a także w zabytkowej strażnicy i zabytkowym budynku mieszkalnym w Raszkowie.

 

Autor: Ilona Szczucka
Powrót