AKTUALNOŚCI Drukuj

580-lecie lokacji Raszkowa

580-lecie lokacji Raszkowa
08 stycznia 2024

Szanując przeszłość – inwestujemy w przyszłość. Dokładnie 580 lat temu Raszków otrzymał prawa miejskie. Najstarszy zachowany dokument dotyczący tego faktu datowany jest na 8 stycznia 1444 roku.

  

Dziesięć lat temu, w 2014 roku,  na jubileusz 570-lecia nadania praw miejskich, wybudowana została przy raszkowskiej szkole hala widowiskowo-sportowa za kwotę 8 mln złotych. Po dziesięciu latach, pamiętając o przeszłości, nadal inwestujemy w przyszłość jaką są dzieci. W tym roku, w 580 rocznicę nadania praw miejskich, szkoła otrzyma nowy wygląd. Termomodernizacja obiektu wyniesie 5,4 mln złotych. Także przy szkole zostanie wybudowane nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, a wokół niego tartanowa bieżnia oraz miejsce do sportów lekkoatletycznych i trybuny. Rozbudowany zostanie także pump track. Inwestycje te kosztować będą ok. 2,5 mln złotych.  Szkoła tworzy wraz z przyległymi zbiornikami wodnymi teren rekreacyjno-sportowy o powierzchni 26 ha. W tym roku na tym terenie zostanie oddana do użytku ,,Kąpielka ” za 12 mln złotych i zbiornik ,,Ryba” wraz z parkingiem za kwotę 2,4 mln złotych.  

Na ratowanie zabytków w roku jubileuszu  Gmina przeznaczy prawie 2 mln złotych. Kwota 637 tys. złotych przeznaczona została na prace konserwacyjno-remontowe w kościele w Raszkowie, a kwota 520 tys. złotych przeznaczona została na remont kościoła w Pogrzybowie. Także zabytkowa remiza w Raszkowie na ulicy Pleszewskiej będzie w tym roku odremontowana za kwotę 343 tys. złotych.

W roku jubileuszu miasta w naszej Gminie zrealizowane będą inwestycje gminne za kwotę ponad 30 mln złotych. Do największych należy droga w Radłowie za 10 mln złotych, droga w Ligocie za 7 mln złotych i droga w Przybysławicach wraz z otoczeniem pałacu za 4,7 mln złotych. Kolejne duże inwestycje w tym roku na terenie Gminy Raszków realizowane będą przez powiat ostrowski, przy współudziale samorządu raszkowskiego i dotyczą chodnika z Raszkowa do Głogowej i chodnika w Moszczance.

Jako ciekawostkę historyczną podajemy informację, że najstarszy dokument wzmiankujący miejscowość z naszej Gminy dotyczy Jankowa Zaleśnego i datowany jest na 1246 rok, czyli ma już 778 lat. W dokumencie tym pojawia się postać Andrzeja Raska.

Autor: Ilona Szczucka
Powrót