AKTUALNOŚCI Drukuj

"Herody" po raz trzeci

"Herody" po raz trzeci
29 stycznia 2024

Wielkopolską gwarę, muzykę i obrzędy oraz XIX-wieczne, ludowe kolędy mogła podziwiać publiczność oglądająca widowisko "Herody" wystawione przez Koło Gospodyń Wiejskich i młodzież z Moszczanki.

„Herody” to ludowe przedstawienie bożonarodzeniowe odgrywane dawniej w Wielkopolsce przez grupy kolędnicze. Jego treść opiera się na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda, ukazując jednocześnie walkę dobra (anioł) ze złem (diabeł). Widowisko wykonane przez KGW Moszczanka jest poszerzone o scenki o tematyce świątecznej wykonane w gwarze wielkopolskiej. Całość przeplatana jest ludowymi, XIX-wiecznymi kolędami, śpiewanymi wspólnie w publicznością z udziałem kapeli dudziarskiej.  Autorką scenariusza i reżyserem widowiska jest Urszula Mróz. „Herody” to kolejne widowisko obrzędowe w wykonaniu aktorów-amatorów z Moszczanki i okolic. Wcześniej były to darcie pierza i wywożenie młodożeńcowych – ten spektakl był wielokrotnie nagradzany na różnych scenach na terenie Polski.

Trzeci – ostatni w tym sezonie pokaz „Herodów” odbył się w piątek 19 stycznia 2024 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie.

 

 

Autor: Ilona Szczucka
Powrót