AKTUALNOŚCI Drukuj

Potańcówka w Starej Oborze

Potańcówka w Starej Oborze
11 czerwca 2024

Około 50 osób uczestniczyło w sobotę 8 czerwca 2024 r. w Starej Oborze w Skrzebowej w pierwszej w tym roku ludowej potańcówce. Wielkopolskie wiwaty, chodzone i walcerki zagrały Kapela z Kociny oraz Kapele Dudziarskie "Ignysie" i "Swojacy".

Działanie skierowane było zarówno do osób, które pamiętają czasy zabaw na "dechach" jak również do tych, dla których tradycja muzyki wiejskiej jest rzeczą nieznaną. Ideą ludowych potańcówek jest muzyka grana na żywo na wielkopolskich instrumentach ludowych oraz wspólna zabawa przy autentycznej muzyce tradycyjnej.
Projekt "Dudy wielkopolskie inspiracją do podtrzymywania lokalnej tożsamości kulturowej" ma na celu promowanie tradycji ludowych południowej Wielkopolski poprzez działania na rzecz ocalenia ginącej muzyki i folkloru. Jest też zachętą dla mieszkańców naszych miejscowości i okolic do sięgnięcia do korzeni i tradycji przodków oraz krokiem do utożsamiania się z regionem. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

 

Autor: Ilona Szczucka
Powrót