AKTUALNOŚCI Drukuj

Sukcesy zespołów z Gminy Raszków na Biesiadzie Folkloru

Sukcesy zespołów z Gminy Raszków na Biesiadzie Folkloru
10 lipca 2024

Zestawem najwyższych nagród dla zespołów z Gminy Raszków zakończył się Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski "Biesiada Folkloru", który odbył się w Brzezinach 6 i 7 lipca 2024 r.

Główna nagroda czyli GRAND PRIX "Gałązka Brzeziny" powędrowała do grupy młodzieżowej Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" za wykonanie tańców z okolic Raszkowa.

W kategorii grup dziecięcych I nagrodę zdobyła grupa dziecięca "Swojaków" za zabawy i tańce z okolic Raszkowa.

W kategorii kapel dziecięco-młodzieżowych I miejsce zdobyła Kapela Dudziarska w składzie Wiktor Marszał (dudy wielkopolskie) oraz Cezary Bednarczyk (skrzypce podwiązane), w tej samej kategorii II miejsce zajęła druga kapela "Swojaków" czyli Cezary Bednarczyk (dudy) i Jędrzej Bednarczyk.

W kategorii solistów instrumentalistów zwycięzcami ex equo zostali Cezary i Jędrzej Bednarczykowie a na drugim miejscu uplasował się Wiktor Marszał.

Najlepszy w kategorii zespołów obrzędowych na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach okazał się Zespół Tańca Ludowego Głogowianie. Po raz kolejny z tej imprezy zespół z Głogowy zdobył I miejsce. Tym razem otrzymał je za program zwyczajowo - obrzędowy ,, Wyzwolenie kośnika”, który jest pewnym rytuałem inicjacyjnym, dotyczącym młodych mężczyzn, po raz pierwszy biorących udział w sianokosach, bądź żniwach. Obrzęd, któremu byli poddawani miał na celu nie tylko wkupienie ich do grona kosiarzy, ale przede wszystkim podkreślenie wkroczenia przez nich w wiek dorosły. Na ten swoisty spektakl składają się elementy scenek dialogowych, przyśpiewki, muzyka i taniec. Do tańca przygrywał zespołowi dudziarz Fryderyk Jankowski, tekst gwarowy przygotowała Urszula Mróz.

 

W tej samej kategorii wyróżnienie za "Herody" otrzymała Grupa Obrzędowa KGW Moszczanka.

 

W przeglądzie wystąpił także Zespół Śpiewaczy Jankowianie Zaleśni, który w swojej kategorii zdobył wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

Autor: Ilona Szczucka
Powrót