Regulamin Drukuj

 

Burmistrz Gminy i miasta Raszków odpowiada na zadane pytania w możliwie szybkim terminie. Odpowiedzi Burmistrza udzielane są wyłącznie na pytania dotyczące jego kompetencji i obowiązków służbowych.
Na pytania anonimowe odpowiedzi nie będą udzielane.

Dostęp do serwisu "Pytania do burmistrza" - posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
Aby zadać pytanie burmistrzowi należy wypełnić niżej podany formularz.
Odpowiedzi na pytania mogą być udzielane bezpośrednio na podanego maila lub publikowane na stronie
Nie będą publikowane pytania:

  • na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  • obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  • naruszające dobra osobiste osób trzecich
  • nie dotyczące spraw służbowych.


Kancelaria Urzędu Gminy i Miasta Raszków ma prawo do oceny, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu.

Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań.
Regulamin obowiązuje od momentu opublikowania.
Pytania zadane za pośrednictwem portalu nie mają charakteru informacji publicznej zgodnej z (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.)

W żadnym wypadku storna internetowa nie może być wykorzystywana do uwiarygodniania plotek i pomówień.

Zadając pytanie akceptujesz powyższy regulamin.

To pole jest wymagane Podaj poprawny adres e-mail
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane

Łączysz się z adresu: 100.28.2.72
Wyślij

Pytania i odpowiedzi

Pytanie zadane dnia 2024-04-27 17:58 przez Mieszkaniec Głogowej
Kiedy w tym roku będzie zbiórka odpadów wielkogabarytowych?
Odpowiedź udzielona dnia 2024-05-15 09:08

Witam


Obecnie analizujemy sytuację finansową związaną z gospodarowaniem odpadów na terenie gminy. W przypadku możliwości zorganizowania zbiórki odpadów wielkogabarytowych, przekażemy informację o niej na naszej stronie internetowej z odpowiednim wyprzedzeniem. Na dzień dzisiejszy, tego typu odpady, mieszkańcy gminy mogą nieodpłatnie przekazywać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Moszczance 96 A, bez ograniczeń ilościowych. Limitem objęty jest tylko gruz i opony. PSZOK czynny jest trzy razy w tygodniu: w środy (w godz. 12-16), piątki (w godz. 12-17) oraz w soboty (w godz. 8-14). Nie przewidujemy w tym roku podwyżki za wywóz odpadów komunalnych. Opłaty te są jednymi z najtańszych z południowej Wielkopolski.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2024-04-11 22:51 przez Mieszkanka Bieganina
Dzień dobry. W Bieganinie i okolicznych wsiach nie ma żadnego marketu typu Dino. Aby zrobić większe zakupy mieszkańcy muszą dojeżdżać do Raszkowa lub Sobótki (tam jest Dino). Czy są w najbliższej przyszłości plany aby Dino powstało w Bieganinie lub bliskim sąsiedztwie? Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź udzielona dnia 2024-04-17 09:08

Witam


Na dzień dzisiejszy nie jest mi wiadomo, aby były plany budowy marketu „Dino” w okolicach Bieganina. Prowadzenie takich inwestycji nie leży w kompetencjach gminy. Nie mamy wpływu, gdzie właściciel sieci „Dino” będzie chciał pobudować kolejny market.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2024-03-25 18:00 przez Mieszkaniec
Witam, kiedy rozpocznie się budowa kanalizacji w Pogrzybowie? Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2024-03-28 11:02

Witam


Budowa kanalizacji w Pogrzybowie będzie realizowana w tym roku.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2024-01-11 05:37 przez Marcin Rachwał
Witam. Jaka będzie wysokość opłat za wywóz śmieci w 2024 roku? Czy coś się zmieni Czy pozostanie bez zmian?
Odpowiedź udzielona dnia 2024-01-18 10:59

Witam


W Gminie Raszków mamy najniższe opłaty za wywóz śmieci w Powiecie Ostrowskim. W 2024 roku stawka ta nie ulegnie zmianie i wynosić będzie, tak jak do tej pory, 28 zł za osobę na miesiąc (26 zł za osobę na miesiąc w przypadku posiadania kompostownika na odpady zielone). Tej wysokości opłata powoduje, że mieścimy się w kosztach i Gmina nie musi dopłacać do systemu śmieciowego.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-12-28 11:07 przez Maria Michalak
Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem odnośnie planów związanych z przebudową/remontem drogi na odc. Raszków - Szczurawice. O ile jakość nawierzchni jest w dobrym stanie to ilość, wielkość i głębokość dziur znajdujących się przy krawędzi jezdni jest niepoliczalna. Najgorzej wygląda prawa strona jadąc w kierunku Raszkowa. W większości przypadków kierowcy większych samochodów wymuszają na mniejszych pojazdach zjazd na pobocze, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń kół, itd. Dziury są ogromne, a do tego często na drodze leżą pokruszone kawałki asfaltu, urywane przez ciężarówki. Może warto byłoby na tą chwilę pomyśleć o utwardzeniu pobocza, zasypaniu, wyrównaniu dziur? Na pewno ułatwiłoby to poruszanie się po drodze. Proszę o możliwie pilną reakcję.
Odpowiedź udzielona dnia 2024-01-05 12:09

Witam


Droga, o którą Pani pyta należy do Powiatu Ostrowskiego i to Powiat podejmuje wszystkie działania związane z remontem na tej drodze. Od wielu lat Gmina i Miasto Raszków przekazuje Powiatowi Ostrowskiemu środki na remont i przebudowę dróg powiatowych, które znajdują się na naszym terenie. Także droga, o której Pani pisze, a na której było więcej dziur niż asfaltu, została wyremontowana kilka lat temu, w dużej części za pieniądze Gminy i Miasta Raszków. Na drodze tej został położony nowy dywanik asfaltowy, jednakże w wyniku tej modernizacji, zwiększyło się natężenie ruchu na tym odcinku, w kierunku krajowej drogi S11. Zaistniała więc potrzeba kolejnej przebudowy, polegającej na poszerzeniu drogi i wybudowaniu chodnika. Na projekt związany z tą przebudową Gmina przekazała do Powiatu 120 tys. zł już w 2022 r.


Jeszcze raz podkreślam, że droga ta należy do Powiatu Ostrowskiego, który reprezentują radni powiatowi. Jeżeli radni powiatowi podejmą inicjatywę przebudowy tej drogi - Gmina i Miasto Raszków wesprze finansowo tę inwestycję, co wielokrotnie deklarowałem.


Od kilku lat, o czym często wspominałem, za najważniejszą inwestycję powiatową na terenie naszej Gminy uważałem budowę chodnika do Głogowej (i dalej w kierunku Korytnicy, przez Ligotę do Koryt). Prace związane z tą inwestycją, na odcinku Raszków – Głogowa, rozpoczęły się i zostaną zrealizowane w tym roku. Cieszy mnie także fakt, że rozpoczęła się przebudowa drogi i budowa chodnika z Raszkówka do Moszczanki, o którą zabiegała Gmina i na którą dołożyła pieniądze.


Na dzień dzisiejszy uważam, że priorytetowym zadaniem, który powinien zrealizować Powiat na terenie Gminy Raszków jest przebudowa drogi na odcinku Moszczanka (Raszkówek) – Szczurawice, do skrzyżowania z drogą S11. Decyzja zależy jednak od zarządcy drogi – czyli Powiatu oraz radnych, którzy reprezentują naszą gminę w Radzie Powiatu Ostrowskiego.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-12-01 21:48 przez Tomek
Witam Panie Burmistrzu. Dnia 27 września 2023r. (czyli ponad 2 miesiące tremu) w wyniku kolizji drogowej na drodze gminnej doszło do uszkodzenia bariery zabezpieczającej przepust na trasie Rąbczyn-Przybysławice. Niestety do dnia dzisiejszego poza oznaczeniem miejsca uszkodzonej bariery taśmą ostrzegawczą która już dawno wyblakła i nie spełnia kompletnie żadne funkcji nie dokonano żadnych prac naprawczych. Pozostawione uszkodzone bariery mają ostre zakończenia a przy obecnych warunkach drogowych stanowią niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia. Na tej trasie można bardzo często spotkać osoby spacerujące z kijkami które oślepione przez światła samochodów mogą wpaść na uszkodzone bariery. Nieopodal wspomnianego miejsca znajduje się również niebezpieczny zakręt, który kiedyś był oznaczony 3 znakami ostrzegawczymi z których na dzień dzisiejszy pozostał tylko 1 i to bardzo słabo widoczny. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce bo nawet w okresie letnim zakręt praktycznie cały czas jest w cieniu lasu i i nawet po małym deszczu wilgoć się tam bardzo długo utrzymuje a zimą lód. Może jeszcze jakoś dodatkowo oznaczyć ten zakręt? Liczę na szybką interwencję.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-12-08 13:10

Witam


Sprawy dotyczące kolizji drogowej, o której Pan wspomina, toczyły się w firmie ubezpieczeniowej. Gmina wystąpiła o wypłatę odszkodowania i trwała ocena techniczna ubezpieczyciela, pod kątem oszacowania wyceny szkody. W ostatnich dniach firma ubezpieczeniowa zakończyła procedurę.  Obecnie wybrany został wykonawca, któremu zlecono kompleksową naprawę uszkodzonej bariery.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-11-18 16:15 przez Paweł
Dzień dobry Panie Burmistrzu Ja z pytaniem czy naprawa drogi na ulicy Pleszewskiej została zakończona ,po tej naprawie drogi chodzimy jeszcze w większym błocie , po za tym nawierzchnia drogi jest bardzo śliska .Prosimy o interwencję w tej sprawie . Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2023-12-01 10:01

Witam


Gruntowna przebudowa ulicy Pleszewskiej na odcinku od dawnej mleczarni do skrzyżowania z ulicą Ostrowską przewidziana była już 2 lata temu. Na tej drodze powiatowej miał być położony dywanik asfaltowy i wybudowany chodnik. Na zadanie to został wykonany projekt, za który zapłacił Powiat Ostrowski. Gmina zabezpieczyła na ten cel w swoim budżecie pieniądze, które miały wspomóc Powiat w realizacji tej inwestycji. Jednakże mieszkańcy tej drogi złożyli pismo w formie protestu, że ze względu na obawy związane ze zwiększonym ruchem komunikacyjnym, nie chcą aby ta inwestycja była realizowana. Wówczas zabezpieczone na ten cel środki w raszkowskim budżecie zostały wycofane i nie doszło do realizacji budowy drogi i chodnika na ul. Pleszewskiej.


Nadal nawierzchnia na tym odcinku jest okresowo naprawiana z gminnego budżetu. Droga nie posiadająca nawierzchni asfaltowej, tylko tłuczniową, w okresie jesienno-zimowym będzie stwarzała niedogodności, które są konsekwencją opadów deszczu i śniegu w tym okresie.


Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-07-24 19:05 przez Jonek
Panie Burmistrzu, zastanawiamy się dlaczego fotoradar który kiedyś stał na ul. Ostrowskiej zniknął, na tej ulicy obowiazuje 40km/h a motocykliści poruszają się z prędkością znacznie przewyższająca wymienioną prędkość. Mieszka Pan przecież na tej ulicy, doskonale słychać co dzieje się wieczorami. Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-09-14 09:51

Witam
Maszt fotoradaru, który zakupiła Gmina został przekazany do użytkowania Policji. Po zmianie przepisów wszystkie maszty na fotoradary zostały przejęte przez Inspekcję Transportu Drogowego. Zgodnie z zaleceniem ITD, Gmina została zobligowana do demontażu istniejącego masztu na fotoradar, gdyż nie był on na stałe wyposażony w rejestrator. 
Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-07-24 11:22 przez Monika Wojtczak
Dzień dobry, proszę o informację kiedy zostaną załatane dziury na ul. Żwirowej w Radłowie. Dzwoniłam w tej sprawie w kwietniu, do dziś nie zostało nic zrobione. Konkretnie chodzi o odcinek od Spacerowej do Piaskowej, (robicie Państwo tylko połowę ulicy - od Kasztanowej). Na naszym odcinku od lat nie sposób dojść czystą nogą do swojej posesji. Wózek z dzieckiem trzeba ciągnąć, ponieważ nie da się go pchać. Nie wspomnę o wózku inwalidzkim. Na tę drogę mieszkańcy i ich goście powinni dojeżdżać autami terenowymi, żeby nie uszkodzić zawieszenia. Przez telefon zostałam poinformowan, że Żwirowa była w tym roku naprawiana. Ja natomiast w kwietniu zgłaszałam konkretny odcinek ulicy. Nie rozumiem, jak można sądzić, że jeśli zostało wysypane kruszywo na połowie ulicy, to sprawa jest zakończona. Pragnę zauważyć, że przejazd walca raz w roku lub wysypanie kamieni załatwia problem na chwilę. Druga sprawa dotyczy latarni. Od lat składamy podpisy pod petycjami o założenie latarni na naszej części ulicy. Brak jakiejkolwiek odpowiedzi na ten temat. Dzwonię do urzędu i nikt nic nie wie. Uzyskałam odpowiedź, że latarnie są w fazie projektowania, ale kiedy zostaną postawione - urzędnicy nie wiedzą. Proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku Monika Wojtczak
Odpowiedź udzielona dnia 2023-07-26 09:11

Witam
Tak jak Pani pisze, w bieżącym roku została wyremontowana ulica Żwirowa na odcinku od Kasztanowej do Spacerowej. Część tej ulicy, o której Pani wspomina tj. od ul. Spacerowej do ul. Piaskowej również zostanie w tym roku gruntownie utwardzona w podobnej technologii jak poprzedni jej odcinek.

W tym roku Gmina przeznaczyła rekordową kwotę na budowę i remont dróg – tj. prawie 14 mln zł, z tego 9,7 mln zł na przebudowę drogi z budową ciągu pieszo-rowerowego i odwodnienia na Osiedlu Robotniczym w Radłowie.

Rozumiem, że wszędzie, gdzie buduje się nowe domy, mieszkańcy oczekują dobrych dróg, kanalizacji i oświetlenia. Sukcesywnie staramy się zaspokoić potrzeby mieszkańców w tym temacie.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, to obecnie dla tego rejonu osiedla opracowywana jest dokumentacja techniczna przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Dokumentacja ta, pozwoli na oszacowanie kosztów wykonania oświetlenia oraz umożliwi podjęcie dalszych działań inwestycyjnych. Wówczas będzie możliwość określenia i zaplanowania terminu realizacji tego zadania.

Na dzień dzisiejszy Gmina posiada około 1300 punktów świetlnych na swoim terenie, których utrzymanie jest bardzo kosztowne. Pomimo tego będziemy budować kolejne lampy przy drogach.

Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-07-19 21:10 przez Mieszkaniec
Dzień dobry, czy istnieje w naszej gminie lub jest plan wprowadzenia gminnego programu dofinansowania do procedury wspomaganego rozrodu metodą in vitro.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-07-26 10:57

Witam
Gmina nie prowadzi programu dofinansowania rozrodu metodą in vitro.
Pozdrawiam


Pytanie zadane dnia 2023-07-16 12:18 przez Felek
Panie burmistrzu, jak w niedzielę można dostać sie do Ostrowa komunikacją miejska ? Za PO nie było takich problemów ze autobusy nie kursowały.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-07-18 10:07

Witam
Niedzielne kursy do Ostrowa Wielkopolskiego zostały wycofane już w czasie, kiedy usługi były realizowane wyłącznie przez firmę MZK. Brak zainteresowania niedzielną komunikacją skutkował tym, że przez cały dzień kursowały puste autobusy. Z tego powodu wycofano niedzielne kursy, które generowały koszty.
Pozdrawiam   


Pytanie zadane dnia 2023-07-05 11:13 przez Mieszkanka gminy.
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy byłaby możliwość postania placu zabaw na Osiedlu Robotniczym w Radłowie. Jest bardzo dużo rodzin z dziećmi a nie ma tu po prostu gdzie wyjść. Proszę mi nie pisać, że jest w szkole w Radłowie plac zabaw ani na ul. Kasztanowej ponieważ niektórzy nie mają możliwości się tam dostać. Jakieś urozmaicenie dla dzieci na Osiedlu by się przydało. Kwestia jeszcze drogi, dobrze by było jakby szkolny autobus jechał osiedlem robotniczym, ponieważ jest dużo dzieci na tej drodze i autobus do szkoły przez Osiedle ułatwiłby rodzicom wiele spraw, no i jeszcze ośrodek zdrowia, czy byłaby możliwość postawienia przewijaka dla chorych dzieci w poczekalni? Pozdrawiam.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-07-13 14:23
Witam
Gmina nie posiada na Osiedlu Robotniczym gruntu, na którym mogłaby postawić plac zabaw. Jeśli posiada Pani informację, kto chciałby sprzedać ziemię pod plac zabaw, to Gmina chętnie ją zakupi. W Radłowie, oprócz placu przy szkole, znajduje się plac zabaw nie przy ulicy Kasztanowej, tylko przy ulicy Lamkowej. Ogrodzone miejsce zabaw dla dzieci zostało tam umieszczone w bliskim otoczeniu zieleni, z dala od ruchliwej ulicy.
W sprawie drogi, pragnę poinformować, że w najbliższym czasie na drodze Osiedle Robotnicze, o której Pani wspomina, rozpoczną się prace związane z jej przebudową oraz budową chodnika. Będzie to najdroższa przebudowa drogi gminnej, która została wykonana do tej pory. Koszt tej inwestycji wynosi 9,4 mln zł.
Po przebudowie drogi sprawa komunikacji przez Osiedle Robotnicze będzie przedyskutowana z firmami, które świadczą usługi komunikacyjne na terenie Gminy. Musimy sprawdzić możliwości przewoźników oraz koszty, które wiążą się z wydłużeniem tras przejazdu.
Prośbę dotyczącą przewijaka, zasygnalizuję kierownictwu ośrodka zdrowia.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-07-01 22:26 przez
Byłam dnia 25.06.2023 nad zalewem w  Raszkowie i jestem rozczarowana Bo to że zalew jest nie czynny to rozumiem. Ale plac zabaw siłownia zarosła trawa, jak dzieci które mają 3,4 lat mają się tam bawić.A toaleta po co tam jest skoro jest zamknięta w sezonie letnim w wakacje co mamy chodzić w krzaki ?...
Odpowiedź udzielona dnia 2023-07-13 14:13
Witam
Na Kąpielce realizowana jest inwestycja za 11,8 mln zł. Teren przylegający bezpośrednio do Kąpielki - czyli plac zabaw, fitpark i parking - miał być terenem kolejnej inwestycji, na którą pozyskaliśmy 1,9 mln zł. Między innymi za te pieniądze miał być wybudowany parking z kostki brukowej. W założeniach na ten rok, cały wspomniany teren miał być jednym, dużym placem budowlanym. Wykluczało to możliwość korzystania z placu zabaw, fitparku i parkingu. Z tego względu zdecydowaliśmy, że nie będziemy otwierać toalety przy Rybakówce i realizować na obiekcie prac porządkowych. Do ogłoszonego przetargu (prace na terenie parkingu, przy placu zabaw i siłowni zewnętrznej) przystąpiła tylko jedna firma, która złożyła ofertę na kwotę 4,7 mln zł. Uznałem, że zaoferowana kwota jest zbyt wysoka i unieważniłem przetarg. W najbliższych dniach, na wykonanie tych prac zostanie ogłoszony kolejny przetarg i jeśli nie zostanie unieważniony, to rozpoczęcie wspomnianej inwestycji nastąpi za ok. 2 miesiące.
Z tego względu podjąłem decyzję o uporządkowaniu terenu przy i na placu zabaw oraz otwarciu toalety przy Rybakówce. Koszt funkcjonowania toalety oraz utrzymania porządku w okresie wakacyjnym to ok. 10 tys. zł.
W ostatnich dniach zatrudniliśmy osobę, która w godzinach około południowych aż do godz. 20-tej opiekuje się terenem przy Rybakówce i w tych godzinach można skorzystać z toalety, która znajdują się w murowanym budynku. Mam nadzieję, że obecnie rozbudowywany kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy Zalew-Kąpielka, po zakończeniu prac, zrekompensuje te chwilowe niedogodności mieszkańcom naszej gminy.
Nie jesteśmy w stanie przy wszystkich placach zabaw zapewnić toalet. Postawiona przy placu w Raszkowie toaleta typu Toy Toy, została przewrócona „do góry nogami”. Efekt tego zdarzenia nie trudno sobie wyobrazić.
Place dla dzieci oraz siłownie zewnętrzne usytuowane są najczęściej w okolicach sal wiejskich. Sprawę korzystania z istniejących tam toalet ustala samorząd danej wioski. Myślę, że właśnie z sołtysem powinni mieszkańcy ustalić możliwość korzystania z WC.
W Raszkowie w parku, przy parkingu i placu zabaw powstała nowoczesna toaleta, która spełnia wszystkie wymogi sanitarne. Koszt postawienia tej ubikacji to ok. 200 tys. zł. Dodatkowym wydatkiem jest sprzątanie obiektu, które odbywać się będzie dwa razy dziennie. Skorzystanie z toalety będzie kosztować 2 zł.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-06-19 21:13 przez Mieszkanka Pogrzybowa
Dzień dobryPanie Burmistrzu, od kilku dni w godzinach popołudniowych na końcu Pogrzybowa jest brak wody w kranach przychodzi godz.18-19 i korzystanie z wody graniczy z cudem. Niestety strasznie uniemożliwia to normalne funkcjonowanie brak możliwości wykąpania, prania podstawowe czynności są niemożliwe.Prosze o interwencję w wodociągach, gdyż ta sytuacja powtarza się co roku w sezonie letnim. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź udzielona dnia 2023-07-06 15:39
Witam
W okresie letnim znacznie wzrasta pobór wody, która zwłaszcza w okresach z małą ilością deszczu, wykorzystywana jest do podlewania ogrodów i trawników. Przez cały czas ciśnienie wody w wodociągach utrzymywane jest w odpowiednich normach, uwzględniając możliwość przesyłu danej sieci. O opisanej przez Panią sytuacji poinformowałam Zakład Komunalny. Mam nadzieję, że obecnie wszystko wróciło do normy.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-06-07 14:07 przez Beata Włodarczak
Dzień dobry, ponawiam pytanie kiedy będzie chodnik do końca Pogrzybowa ? Gmina dostała środki i może da coś się zrobić.Pan Burmistrz na zebraniu mówił, że będzie droga. Niestety przez brak chodnika jest niebezpiecznie na jezdni iść bo często trzeba zejść z drogi i można wpaść do rowu i np złamać nogę.Proszę o odpowiedź.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-06-07 15:32
Witam
Mieszkańcy Pogrzybowa i Walentynowa na tegorocznych zebraniach zadecydowali, że chcą, aby kontynuować budowę kanalizacji w Pogrzybowie i dalej przez Walentynów do końca wioski. Z tego względu, przebudowa drogi na tym odcinku będzie możliwa dopiero wtedy, gdy zostanie wykonana kanalizacja. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem dokumentacji technicznej sieci kanalizacyjnej. Jest to proces wielomiesięczny. Gdy zostanie wykonana dokumentacja techniczna, to jeszcze w tym roku przystąpimy do budowy I etapu sieci kanalizacyjnej w kierunku Walentynowa. Na budowę I etapu zabezpieczono w tegorocznym budżecie 500 tys. zł. Jeżeli nie zdążymy zrealizować tej inwestycji w roku bieżącym, zwiększymy kwotę i wpiszemy budowę kanalizacji Pogrzybów - Walentynów w budżecie na rok 2024.
Po wybudowaniu kanalizacji Pogrzybów – Walentynów, będzie można powrócić do planów przebudowy drogi i budowy chodnika, o który Pani pyta.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-06-05 10:48 przez Michał
Dzień dobry Panie Burmistrzu,Sprawa dotyczy posadzonych drzew miododajnych przy drodze w Jankowie Zaleśnym ( trasa Walentynów - Janków Zaleśny). Uszkodzeniu uległo większość palików, które usztywniają, podtrzymują nowo nasadzone drzewka. Drzewka w dalszym ciągu potrzebują palików – proszę o wykonanie ponownego palikowania drzew. Za interwencje z góry dziękuję!
Odpowiedź udzielona dnia 2023-06-14 11:51
Witam
Dziękuję za informację. Uszkodzone paliki zostaną wymienione w najbliższym czasie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-06-03 22:58 przez Andri Bachnou
Witam mam pytanie o stan raszkowskich wodociągów kiedy przewidziane są jakieś modernizacje bądź przebudowy ewentualnie naprawy bieżące. Pytanie to motywuje tym iż mieszkając 150m od głównej hydroforni z rur leci taki syf że filtry zatykają się po 2 tygodniach pełne mułu i błota. Tak wiem że woda w Raszkowie jest badana i ma najlepsze z możliwych dodatki azbestu, kamienia kotłowego, oraz żelaza. Tylko dla tych badań jest pobierana próbka 1l a po przepuszczenie 2m3 wody przez filtr sznurkowy woda z niego przelatuje z prędkością 20 l na minutę.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-06-14 11:56
Witam
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Pana pytanie zawiera w sobie nieprawdziwe stwierdzenia.
Raszkowskie wodociągi zaopatrywane są w bardzo dobrej jakości wodę, która wydobywana jest ze studni głębinowych. Odwierty sięgają bardzo wartościowych, czwartorzędowych pokładów wody kategorii B.
Woda ta następnie jest uzdatniana – pozbawiana nadmiaru żelaza, manganu i innych niepożądanych składników, a w końcowej fazie jest natleniana. W raszkowskich wodociągach nie ma potrzeby chlorowania wody, dlatego woda jest smaczna.
Z uwagi na to, że woda pochodzi z ujęć głębiowych jest ona twarda - po przegotowaniu wytrąca się z niej naturalny kamień, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Jakość wody uzdatnionej i dostarczanej systemem sieci wodociągowej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Raszkowie jest systematycznie badana przez akredytowane laboratoria i kontrolowana przez Państwową Inspekcja Sanitarną. W linku pod odpowiedzią znajdują się badania raszkowskiej wody.
Pozdrawiam
http://www.raszkow.pl/asp/pliki/Pobierz_2023/wodociag2023.pdf

Pytanie zadane dnia 2023-04-25 22:40 przez Rodzic
Witam. Proszę powiedzieć dlaczego jest tak mało miejsc w przedszkolach i bardzo duża liczba dzieci się do nich nie dostaje... Sytuacja jest karygodna.... dziecko do przedszkola w Raszkowie ma 200metrow i się nie dostało (4latek). Okazuje się że w okolicy nie ma już nigdzie dla niego miejsca....Zostaje tylko Ostrów i prywatne przedszkole.... Może warto pomyśleć o rozbudowie lub stworzeniu miejsc dla dzieci skoro nie ma miejsca w Raszkowie ale w całej gminie.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-04-27 08:41
Witam
Na terenie Gminy i Miasta Raszków w różnych formach organizacyjnych funkcjonuje 11 placówek przedszkolnych w następujących miejscowościach:
- Raszków 2 placówki
- Przybysławice
- Jaskółki
- Radłów
- Janków Zaleśny
- Korytnica
- Koryta
- Ligota
- Grudzielec
- Bieganin
Sumując Gmina Raszków posiada 11 placówek przedszkolnych.
Wolne miejsca dla przedszkolaków są w następujących miejscowościach:
- Grudzielec 11 wolnych miejsc
- Bieganin 5 wolnych miejsc
- Koryta 13 wolnych miejsc
- Korytnica 6 wolnych miejsc
- Ligota 2 wolne miejsca
- Janków Zaleśny 5 wolnych miejsc
W Raszkowie wszystkie dzieci, których rodzice złożyli poprawnie dokumenty (w tym oświadczenie woli uczęszczania dziecka do przedszkola) zostały przyjęte.
Informuję, że zostały wykonane projekty budowy nowego przedszkola w Radłowie (w tym roku zabrakło miejsc do 3 dzieci) oraz budowy nowego przedszkola wraz ze żłobkiem przy szkole podstawowej Raszków - Pogrzybów.
Jestem przekonany, że pomimo tego, że w przyszłości wybudowane będzie duże przedszkole i żłobek Raszków-Pogrzybów to i tak rodzice będą chcieli aby pozostały przedszkola na wioskach, tak jak to było i jest ze szkołami.
W Gminie Raszków mamy najmniejsze placówki oświatowe w Polsce, np. do szkoły filialnej w Grudzielcu uczęszcza 9 dzieci, a w poprzednim roku szkolnym było to 5 dzieci. Natomiast w Korytnicy utrzymujemy szkołę filialną do której uczęszcza 8 dzieci.
Gmina nie szczędzi pieniędzy na oświatę, której roczne koszty utrzymania to kwota około 23 milionów, subwencja oświatowa którą otrzymujemy to kwota niespełna 12 milionów. Brakująca kwota do funkcjonowania placówek oświatowych finansowana jest z budżetu Gminy i Miasta Raszków.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-04-22 21:00 przez Michał Żurkiewicz
Dzień dobry. Chciałbym zapytać, czy gmina ma w planach postawienie stacji ładowania samochód elektrycznych?Takie stacje istnieją w wielu miejscach w Polsce. W naszej gminie jeździ wiele aut elektrycznych. Ja także posiadam takie auto, gdyż dbam o ochronę środowiska. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź udzielona dnia 2023-05-09 10:13
Witam
W miarę rozwoju elektromobilności i wzrostu ilości tego typu pojazdów na terenie naszej gminy, zostanie rozważona możliwość postawienia stacji ładowania samochodów elektrycznych na naszym terenie. Na dzień dzisiejszy jest to bardzo duży koszt, a możliwość dofinansowania ze środków zewnętrznych jest tylko dla stacji o dużej mocy 22 kW.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-04-18 17:32 przez Weronika Szczotka
Dzień dobry Panie Burmistrzu, piszę odnośnie problemu, który pojawił się dzisiaj podczas korzystania z usług prywatnego przewoźnika na terenie naszej gminy. Dotyczy on tego, iż chcąc wysiąść na pierwszym przystanku Gminy Raszków od strony Ostrowa - Radłów przy posesji nr 17 - kierowca powiedział, że nie wysadza na innych przystankach niż Raszków, a po dłuższej wymianie zdań stwierdził, że "to ostatni raz" i pozwolił mi wysiąść. Jak wiem od moich kolegów, na następnym przystanku nie zatrzymał się i nie wypuścił pasażerów. Miało to miejsce 18 kwietnia podczas kursu z Centrum Przesiadkowego o godz. 17:00. Ponadto wiele razy zdarzyło się, że kierowcy nie przestrzegają rozkładu jazdy i kursują nawet 10 minut wcześniej, przez co bardzo trudno jest odpowiednio przyjść na przystanek, by zdążyć na autobus. Zwracam się z prośbą o rozmowę z właścicielem firmy przewozowej i rozwiązanie tego problemu, aby sytuacja zmieniła się na lepsze.Z poważaniem, mieszkanka Gminy Raszków Weronika Szczotka
Odpowiedź udzielona dnia 2023-04-20 11:27
Witam
Dziękuję za informację. Niezwłocznie skontaktowałem się z przewoźnikiem i przekazałem mu Pani uwagi. Ponadto informuję, że autobusy mogą zatrzymywać się tylko na wyznaczonych przystankach. Część z przystanków z uwagi na uchwałę Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego jest niedostępna dla innych przewoźników niż MZK.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-03-22 16:24 przez Szymon Wołowicz
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Mam pytanie czy jest w planach utwardzenie kolejnych dróg na Osiedlu Owocowym w Radłowie? Co jakiś czas jest tam dosypywany co prawda tłuczeń, ale nie jest on zagęszczany i wałowany, więc łata on dziury tylko do pierwszego deszczu. W tym momencie, po zimie i po każdym większym deszczu wygląda to bardzo niedobrze, a całą pracę związaną z utrzymaniem dróg określić można jako syzyfową i w sumie bezcelową. Szkoda na takie zabiegi czasu i pieniędzy. Moje drugie pytanie dotyczy ul. Wojska Polskiego w Radłowie, którą z tego co wiem, gmina współfinansowała wraz z Powiatem. Moim zdaniem od samego początku odcinek nie został wykonany poprawnie, a mianowicie studzienki odpływowe wód deszczowych nie znajdują się w najniższych punktach drogi, co sprawia, że po deszczu tworzą się ogromne kałuże od strony ścieżki pieszo-rowerowej. Poza tym studzienki kanalizacyjne oraz wodociągowe nie zostały osadzone poprawnie i od samego początku są nierówności. Asfalt po kliku latach jest w wielu miejscach rozwarstwiony i za chwilę będą tworzyć się dziury, a od strony ścieżki pieszo-rowerowej utworzyły się koleiny. Mam także wrażenie, że droga nie została wykonana na takie obciążenia jakie w tej chwili musi przenosić. Ruch samochodów ciężarowych dotychczas na tym odcinku zakazany znakiem drogowym "Zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 7t", jest w tej chwili otwarty, bez znaku zakazu, który ktoś jakiś czas temu zlikwidował i jest bardzo duży. Samochody z pobliskiej firmy transportowej oraz auta asenizacyjne zmierzające do oczyszczalni w Rąbczynie przyspieszają i pogłębiają destrukcję tego odcinka. Z tego co wiem, z końcem roku. przed upływem gwarancji miał być przeprowadzony audyt z wykonawcą więc mam nadzieję, że usterki zostaną naprawione? Pozdrawiam.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-03-29 09:57
Witam
Na Osiedlu Owocowym Gmina wykonała w dwóch etapach utwardzenie ulicy Wiśniowej, która jest drogą zbiorczą dla tego osiedla. Pozostałe drogi przenoszą ruch dojazdu do posesji. Jak sam Pan zaznaczył Gmina utrzymuje te drogi w ramach bieżącego utrzymania. Są one utwardzane tłuczniem i na bieżąco konserwowane.
Jeżeli chodzi o ul. Wojska Polskiego w Radłowie, informuję, że droga ta należy do Powiatu Ostrowskiego. Gmina dofinansowała prace w tym miejscu jednakże inwestorem był Powiat, który ogłosił przetarg, wyłonił wykonawcę i nadzorował wykonanie prac. Wszelkie zastrzeżenia należy kierować do właściciela drogi czyli Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim, który podlega Staroście.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-03-15 08:31 przez Michał
Dzień dobry Panie Burmistrzu.Czy na terenie gminy Raszków zostanie uruchomiony lokalny program zbierania deszczówki "Łap deszcz" oprócz rządowego programu "Moja woda" finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?Czy informacje o tegorocznym naborze wniosków do programu "Moja woda" zostaną publikowane na stronie urzędu miasta? Czy oprócz w/w programów gmina organizuje inne lokalne programy zachęcające do zbierania deszczówki? Dziękuje za udzielenie informacji zwrotnej!
Odpowiedź udzielona dnia 2023-03-20 10:10
Witam
Obecnie w Gminie realizowany jest rządowy projekt Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. W Urzędzie znajduje się punkt konsultacyjny programu. Mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy przy wypełnianiu dokumentów, przygotowaniu wniosków oraz rozliczenie otrzymanej dotacji. Ponadto Gmina wspiera inne projekty proekologiczne: zbiórkę azbestu, folii rolniczych i budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Program „Moja Woda” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski na to dofinansowanie w okresach obowiązywania naboru, należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-03-07 15:47 przez Mieszkanka
Dzień dobry, proszę o informację kiedy zostanie doprowadzona kanalizacja w Pogrzybowie a raczej na jego końcu? .Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2023-03-29 09:56
Witam
W marcu wziąłem udział w spotkaniach z mieszkańcami we wszystkich sołectwach Gminy i Miasta Raszków. Były to 23 zebrania na 24 miejscowości, należące do Gminy. Mieszkańcy Józefowa i Drogosławia mieli wspólne spotkanie.
Podczas zebrania 10 marca w Pogrzybowie i 21 marca w Walentynowie, mieszkańcy wyrazili wolę, aby budować dalsze odcinki kanalizacji w Pogrzybowie w kierunku Walentynowa oraz w Walentynowie (na wprost za skrzyżowaniem). W sumie jest to odcinek 2,2 km, którego koszt realizacji będzie wynosił około 2 mln zł. Inwestycja ta, nie jest uwzględniona w tegorocznym budżecie, jednakże jeszcze w tym roku znajdziemy środki, aby wykonać na nią dokumentację techniczną. Na kwietniowej sesji zabezpieczymy środki na sfinansowanie projektu budowy kanalizacji w Pogrzybowie i Walentynowie. Mam nadzieję, że po przetargach dotyczących innych inwestycji pozostaną środki finansowe pozwalające wykonać pierwszy etap budowy dalszej części kanalizacji o długości ok. 1 km (czyli będzie ona już w części Walentynowa).
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-03-06 07:37 przez Paulina
Witam, Panie Burmistrzu czy w tym roku w wakacje będzie już gotowa kąpielka do użytku? Czy prace potrwają dłużej? W Przybysławice na skrzyżowaniu przy sklepie spożywczym i Dino gdy skręca się w drogę w stronę Rąbczyna jest po prawej stronie przy tym dużym drzewie dość spora dziura. Przy skręcaniu auta wjeżdżają w nią z możliwością uszkodzenia auta czy można było by ją załatać? Lub wylać świeżym asfaltem cały ten wjazd, bo tam nie jedna dziura. Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2023-03-08 15:58
Witam
Zgodnie z umową prace budowlane na zbiorniku Kąpielka przewidziane są do jesieni 2023 roku. Ze względu na toczące się prace kąpielisko w tym roku nie będzie otwarte. Mam nadzieję, że przez rozbudowę zbiornika - jego powiększenie do ok. 6 ha lustra wody, pogłębienie i zastosowanie kilkunastu aeratorów zasilanych polem fotowoltaiki – wypoczynek na obiekcie rekreacyjnym Zalew-Kąpielka będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. O postępach prac będziemy sukcesywnie informować na naszej stronie internetowej.
Natomiast uszkodzona nawierzchnia na skrzyżowaniu w stronę Rąbczyna przy Dino, o której Pani wspomina, w tym tygodniu została wyrównana tłuczniem.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-03-05 12:16 przez Jan Mielnik
Dzień dobry.Na stronie gminy nie widzę jasnej informacji o komunikacji publicznej. W jednej z zakładek jest tylko link do rozkładu MZK i informacjach w jednej z aktualności.Z uwagi, że pojawił się nowy przewoźnik, czy nie byłoby zasadne utworzenie strony w zakładkach Dla mieszkańca i Dla turysty z informacjami o rozkładach, cenniku, może schematem i mapką przystanków?
Odpowiedź udzielona dnia 2023-03-08 15:59
Witam
Nowy rozkład jazdy bez problemu można było znaleźć w archiwum wpisując w wyszukiwarkę na naszej stronie „rozkład jazdy”. Zgodnie z Pana sugestią, teraz zamieściliśmy go również w zakładce „DLA MIESZKAŃCA” – pod hasłem „Zmiany w komunikacji na terenie Gminy i Miasta Raszków”. Ponadto informuję, że liczba kursów i godziny odjazdów pozostały bez zmian. Jedyną zmianą dla Gminy jest to, że zaoszczędziła ok. 150 tys. zł, a mieszkańcy w godzinach popołudniowych (również jednym kursie ok. godz. 12-tej) oraz w soboty, zapłacą za przejazd tym transportem najwyżej 1 zł (w wieku 20-50 lat). Pozostałe osoby w wieku do 19 lat oraz od 51 lat mają możliwość przejazdu bez żadnej opłaty.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-02-24 12:02 przez Maria Michalak
Dzień dobry,czy posiadają Państwo aktualną informację na temat stanu drogi w m. Szczurawice przy przejeździe kolejnym, a także odc. długości ok. 100m od przejazdu w kierunku drogi nr 11 ???Ten kawałek drogi jest w fatalnym stanie, dziura obok dziury, wokół pełno kamieni, ponieważ na obrzeżach drogi odrywają się kawałki asfaltu. Uszkodzenia w nawierzchni zagrażają przejeżdżającym tam samochodom i mogą wywołać uszkodzenia. Czy są planowane w związku z tym naprawy nawierzchni na tej lokalizacji?
Odpowiedź udzielona dnia 2023-03-03 09:40
Witam
Droga z Raszkowa przez Szczurawice, prowadząca do drogi krajowej nr 11 należy do Powiatu Ostrowskiego. Gmina nie może sama realizować na niej żadnych prac. Pomimo tego, kilka lat temu Gmina i Miasto Raszków przekazała Powiatowi Ostrowskiemu środki na położenie nowego dywanika asfaltowego. Okazało się, że zwiększony ruch pojazdów i ciężki transport powoduje konieczność przebudowy tej drogi, czyli poszerzenie jej. Gmina raszkowska przekazała Powiatowi w roku 2022 środki w kwocie 120 tys. zł na zrobienie projektu przebudowy tej drogi wraz z położeniem chodnika. Wielokrotnie deklarowałem w rozmowach z wicestarostą ostrowskim i radnymi powiatowymi, a także w „Gońcu Raszkowskim” i Telewizji ProArt, że Gmina dołoży środki finansowe na przebudowę tej drogi. Jeżeli chodzi o naprawy bieżące, to także wielokrotnie zgłaszałem radnym powiatowym i dyrektorowi zarządu dróg powiatowych pilną potrzebę naprawienia nawierzchni (szczególnie kilku dziur przy przejeździe kolejowym i uzupełnienia poboczy). W tym tygodniu zrobiłem to po raz kolejny i Pani pytanie wysłałem drogą elektroniczną do właściciela dogi, czyli Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. Otrzymaną odpowiedź w tej sprawie zamieszczę pod Pani pytaniem, jak tylko ją otrzymam.
Także ulica Kaliska w Ligocie, należąca do Powiatu Ostrowskiego wymaga pilnej naprawy. Wczoraj byłem na tej drodze z wicestarostą i radną powiatową, aby pokazać jak głębokie są ubytki nawierzchni asfaltowej. W tej sprawie interweniowałem także do podległego Starostwu Ostrowskiemu Powiatowego Zarządu Dróg.
Pozdrawiam
Poniżej zamieszczamy odpowiedź dotyczącą powyższego pytania, którą otrzymaliśmy drogą mailową 3 kwietnia 2023 roku z Powiatowego Zarządu Dróg Ostrowie Wielkopolskim:
"Dzień dobry
W odpowiedzi na e-maila informujemy, że będą wykonane remonty cząstkowe miejscu wskazanym we wniosku.
Z poważaniem
Krystian Gąsiorek
Powiatowy Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Staszica 1
63-400 Ostrów Wlkp."

Pytanie zadane dnia 2023-02-08 11:44 przez Robert Kinastowski
Dzień dobry, proszę o informację czy zaplanowaliście Państwo na ten rok położenie masy bitumicznej na ul. Żwirowej, na odcinku pomiędzy ulicą Kasztanową, a Spacerową. W aktualnościach podajecie Państwo informację o zaplanowanych remontach dróg, ale nie ma tam słowa o ul. Żwirowej w Radłowie.Zapraszam Pana Burmistrza do obejrzenia aktualnego stanu drogi, najlepiej po opadach deszczu. Droga wygląda wtedy jak ser szwajcarski...Pragnę dodać, że z rozmów z sąsiadami wynika, że mieszkańcy są coraz bardziej zniecierpliwieni takim stanem rzeczy. Proszę o konkretną odpowiedź.Z poważaniem Robert Kinastowski
Odpowiedź udzielona dnia 2023-02-27 08:08
Witam
Gmina zakończyła procedurę związaną z uregulowaniem stanu własności wszystkich kilkudziesięciu działek ewidencyjnych, z których składa się ulica Żwirowej w Radłowie. Na niektórych jej odcinkach Gmina nie była jej właścicielem, co okazało się na etapie projektowania drogi. Wobec takiego stanu rzeczy Gmina nie mogła w tym miejscu prowadzić inwestycji, które wymagają pozwolenia na budowę. Natomiast mogły być przeprowadzone bieżące naprawy drogi, które nie wymagają pozwolenia na budowę. W ostatnich dniach uzupełniono ubytki i wyrównano tłuczniem nawierzchnię na całej długości ulicy Żwirowej w Radłowie. Obecnie stan nawierzchni jest dobry i umożliwia swobodny dojazd do wszystkich znajdujących się tam posesji. W roku bieżącym, tak ja wspominałem już w odpowiedzi udzielonej Panu w październiku ub. roku, rozpocznie się 1 etap umożliwiający inwestycję - zostanie wykonana dokumentacja projektowa związana z budową drogi Żwirowej w Radłowie.. W przyszłości, po zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie będzie możliwość realizacji inwestycji.
Nadmienię, że pomimo wielomilionowych nakładów na budowę nowych dróg, Gmina nie jest w stanie prowadzić w jednej miejscowości kilku inwestycji drogowych w jednym czasie. W skład Gminy Raszków wchodzą 24 miejscowości i sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych, w każdej z nich remontowane i budowane są nowe drogi. W tym roku Gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln 200 tys. zł na prace związane z przebudową drogi w Radłowie na Os. Robotniczym. Po przeprowadzeniu przetargu na jej wykonanie będzie wiadomo, jakie środki będziemy musieli wydatkować na realizację tego zadania. W rekordowym w tym roku budżecie inwestycyjnym naszej Gminy sięgającym pawie 30 mln zł będzie przeprowadzonych kilka przetargów na drogi. Kolejne inwestycje drogowe będą uzależnione od wyniku procedur przetargowych, czyli kosztów wykonania zadań, które musi ponieść Gmina.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2023-01-09 16:57 przez Ćwiczący
Dzień dobry,W jakie dni i w jakich godzinach pracuje siłownia w szkole? Czy jest dostępna dla wszystkich mieszkańców? Kto nią zarządza?
Odpowiedź udzielona dnia 2023-01-10 14:45
Witam
Siłownia w szkole podstawowej w Raszkowie otwarta jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16.00-20.00. Obiekt dostępny jest dla wszystkich mieszkańców gminy Raszków.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-01-04 11:17 przez Paulina
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Kiedy będzie coś wiadomo w sprawie opału? Decyzje są podkładane opłaty zdobione a opału nie ma. Ludzią zaczyna brakować zapasów zaraz się okaże że będą zimno siedzieć. Jakies informacje kiedy można się spodziewać? Podobno miał być węgiel jeszcze przed świętami.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-01-10 14:45
Witam
Do mieszkańców Gminy i Miasta Raszków trafiło już 350 ton węgla po cenach preferencyjnych. W najbliższym czasie zaplanowany jest odbiór kolejnych 200 ton opału, natomiast na następne 100 ton złożono zapotrzebowanie.
Aby ułatwić mieszkańcom odbiór węgla, podpisano umowy o dystrybucję węgla z sześcioma firmami działającym na terenie naszej gminy. Jest to siedem punktów, w których można odbierać opał, zlokalizowanych w: Bieganinie, Jankowie Zaleśnym, Ligocie, Moszczance, Przybysławicach, Radłowie i Raszkowie.
Czas oczekiwania na węgiel, od momentu złożenia zapotrzebowania prze gminę, do momentu fizycznego odbioru z punktu wskazanego przez spółkę WĘGLOKOKS S.A. nie jest zależny od gminy.
W korespondencji z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu zwrócono uwagę, że należy dokonać wszelkich starań, aby maksymalnie skrócić czas od złożenia zamówienia do momentu odbioru węgla.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2023-01-03 22:29 przez mieszkaniec gminy
Nowy rok, nowy rozkład jazdy i nowe związane z tym problemy. Panie burmistrzu czy przystanek w Niemojewcu dokładnie rynek jest uwzględniony jako miejsce wsiadania do autobusu dla młodzieży dojeźdżającej do szkół w ostrowie wlkp.rano około 6;50? Sytuacja z dnia dzisiejszego; autobus mija w/w przystanek, zatrzymuje sie 100 metrów dalej. Dziedko dobiega do autobusu, gdzie zostaje poinformowane przez kierowce ze od jutra się na tymże przystanku nie będzie zatrzymywał, gdyż nie jest w wykazie przystanków obsługiwanych na jego trasie, oraz żeby sobie poszukało przystanek na którym może wsiadać.Przystanek przez wiele lat funkcjonował, autobus obecnie też nad nim przejeżdża ale się ma nie zatrzymywać.Gdzie wiec panie burmistrzu mają zgodnie z podpisaną przez gminę umową z MZK wsiadać mieszkańcy lub młodzież udająca się do szkół na terenie ostrowa jeśli w miejscowości Niemojewiec-rynek autobus ma się nie zatrzymywać?Czy to że przejedzie koło przystanku i się nie zatrzymie wygeneruje dla gminy oszczędności?Jeśli tak proszę podać w jakiej kwocie?Proszę o pilną odpowiedź zwłaszcza gdzie należy wsiadać by pojechać do szkół z tej wiochy.
Odpowiedź udzielona dnia 2023-01-09 11:55
Witam
Odpowiadając na Państwa interwencję w sprawie zatrzymywania się autobusu MZK w Niemojewcu informuję, że Gmina nie wprowadzała w godzinach porannych żadnych zmian w kursowaniu autobusów MZK na terenie Gminy i Miasta Raszków. Z informacji uzyskanych bezpośrednio od przewoźnika tj. MZK Ostrów Wlkp. wynika, że na przedmiotowym przystanku w Niemojewcu autobus nie miał wyznaczonego obowiązku zatrzymywania się. Po rozmowie z ostrowskim przewoźnikiem ustalono, że autobusy MZK będą zatrzymywać się na wspomnianym przez Państwa przystanku – na tzw. rynku w Niemojewcu.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-12-30 23:12 przez Mieszkaniec gminy
Dzień dobryW związku ze zmianami w kursach autobusów MZK, co z osobami, które mają zakupione bilety okresowe, a nie będą mogły wracać z pracy autobusem MZK? Czy pytano mieszkańców korzystających z przewozów autobusami MZK, co myślą na temat wprowadzenie tak dużych zmian w przewozach? Kiedy ogłoszony był przetarg na nowego przewoźnika? Jakie mają być ceny u nowego przewoźnika? Dlaczego autobus będzie kursował tylko do Centrum Przesiadkowego?
Odpowiedź udzielona dnia 2023-01-03 21:43
Witam
Wszystkie informacje dotyczące zmian w komunikacji na terenie Gminy i Miasta Raszków na bieżąco zamieszczane są w „Aktualnościach” na stronie www.raszkow.pl
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-12-29 17:48 przez Ewa Kaniewicz
Dzień dobryCzy po zlikwidowaniu na wniosek Gminy niektórych kursów autobusów MZK linia nr 5B będzie wprowadzony jakiś inny autobus zastępczy przez Gminę w tych godzinach?
Odpowiedź udzielona dnia 2023-01-03 23:44
Witam
Wszystkie informacje dotyczące zmian w komunikacji na terenie Gminy i Miasta Raszków na bieżąco zamieszczane są w „Aktualnościach” na stronie www.raszkow.pl
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-11-28 05:21 przez Adam Nowak
WitamWe wrześniu odpowiedział Pan, że do końca listopada będą zakończone praca z oświetleniem na ulicy Wojska Polskiego.Tymczasem pracę nawet nie zostały rozpoczęte.Cytat Pana wypowiedzi poniżej."WitamW tej chwili trwa procedura, mająca na celu wyłonienie wykonawcy na wspomniane prze Pana prace w Radłowie. Postępowanie to zostanie rozstrzygnięte pod koniec września. Zakończenie prac związanych z oświetleniem na ulicy Wojska Polskiego, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zaplanowane jest do końca listopada tego roku.Pozdrawiam"
Odpowiedź udzielona dnia 2022-12-02 10:03
Witam
W listopadzie wpłynęło pismo z prośbą o wydłużenie terminu realizacji zadania przy wspomnianej drodze powiatowej. Jak wyjaśnia w nim wykonawca, powodem zmiany terminu są przedłużające się procedury uzgadniające projekt organizacji ruchu oraz brak dostaw niektórych elementów oświetlenia, niezbędnych do realizacji inwestycji. Myślę, że przesunięcie wykonania zadania o 3-4 tygodnie nie jest wielkim problemem. Najważniejsze, że w budżecie Gminy i Miasta Raszków znalazły się w tym roku środki, które pozwoliły na realizację oświetlenia na tej ulicy.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-11-24 21:40 przez Mama
Dzień dobryPanie Burmistrzu w Drogosławiu wyremontowano sale jest piękna, tylko dlaczego nie wolno wynajmować tej sali mieszkańcom sąsiednich wiosek? Szukam sali na przyjęcie komunijne na sąsiednich wioskach w danym terminie zajęte,a tu dostałam odmowę bo Pan Burmistrz nie każe. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź udzielona dnia 2022-12-02 10:04
Witam
Informacja, że „Pan Burmistrz nie każe” nie jest prawdziwa. Każdy mieszkaniec Gminy Raszków może korzystać z sali wiejskiej po ówczesnym uzgodnieniu z osobą, która opiekuje się danym obiektem. Najczęściej jest to sołtys. W pierwszej kolejności z wynajmu sal powinny korzystać organizacje społeczne i stowarzyszenia działające na terenie gminy, takie jak koła gospodyń, straż pożarna, bractwa kurkowe, seniorzy lub wiele innych. Z obiektów mogą także korzystać osoby prywatne, zamieszkujące Gminę i Miasto Raszków, organizując np. imprezy rodzinne. Wpływy do gminnej kasy związane z wynajmem sali, po odprowadzeniu podatku, przekazywane są podczas najbliższej sesji na radę sołecką, do wykorzystania na potrzeby danej wioski. Pieniądze te więc wydawane sa na bieąco.
Natomiast sala, która eksploatowana jest w każdy weekend w roku, po 2-3 latach wymaga gruntownego remontu, który pokrywa Gmina. Aby ograniczyć wydatki z tym związane osoby, które nie zamieszkują na terenie Gminy Raszków, powinny korzystać z ofert podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność usługową w tym zakresie i płacących podatki (np. Raszkowianka, Hagen, Folwark Polski, Bolero, Adrianna, Magnat , Aleksandra i Dolinka Smaku).
Podsumowując Gmina nie buduje i remontuje sal dla celów komercyjnych.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-11-05 14:48 przez Beata Włodarczak
Dzień dobry, mam pytanie kiedy będzie wypłata dofinansowania na pellet.Wniosek został dawno złożony i nic nie wiadomo. Bardzo proszę o pilną odpowiedź bo wszystko co czytam to tylko węgiel, a są też inne ogrzewania domu.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-11-10 12:02
Witam
Złożone wnioski o dofinansowanie na pellet są rozpatrywane według kolejności ich złożenia. Od piątku (4 listopada) ruszyły wypłaty pierwszych środków. Do mieszkańców trafiło już 92 tys. zł. Na dzień dzisiejszy, przygotowane są listy do następnych wypłat, termin przekazania ich do realizacji uzależniony jest od kolejnych transz, które gmina otrzyma na realizację dofinansowań.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-10-31 09:43 przez Jakub Szczepaniak
Dzień dobry. Chciałem zapytać o politykę odbioru bioodpadów zielonych. Jest jesień, z drzew spada dużo liści. Nie ma już możliwości pakowania tych odpadów do worków, a tylko do kosza. Dlaczego w listopadzie, gdy tych liści jest najwięcej bioodpady z ogrodu są odbierane tylko raz w miesiącu? Często ludzie mają już pełne kosze liści, a do następnego odbioru ponad trzy tygodnie. Osobiście nie mam możliwości samemu odwozu tych odpadów na PSZOK.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-11-09 15:37
Witam
Harmonogram gospodarowania odpadami ustalany jest na cały rok. Wiosną i latem, gdy bioodpadów jest znacznie więcej, kiedy koszone są trawniki i pielęgnowane ogrody odbiór ich odbywa się dwa razy w miesiącu. Magazynowaniu tego typu odpadów na posesjach nie sprzyja wówczas również wysoka temperatura powietrza. Od listopada do marca odbiór odpadów biodegradowalnych przewidziano jeden raz w miesiącu. Zwiększenie częstotliwości wywozów wiąże się z dodatkowymi kosztami, którymi gmina nie chce obciążać mieszkańców. Ponieważ odbiór odpadów zielonych nie jest limitowany, nadwyżkę każdy może oddać w większej ilości na PSZOK-u lub wystawić w dniu wywozu dodatkowy, indywidualnie zakupiony, brązowy pojemnik z napisem bio.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-10-21 15:31 przez Jakub
Dzień dobry!Znalazłem informację, że Rada powiatu zmieniła do zera środki na przebudowę ul. Pleszewskiej oraz zmieniła się dotacja na ten cel z gminy. Czy oznacza to rezygnację z tej przebudowy i budowy ronda przy szkole? Na jakim etapie są te inwestycje i jak będą wyglądały (szerokość jezdni, drogi rowerowe, chodniki)?Jednocześnie cieszę się, że posuwają się do przodu m.in. sygnalizacje świetlne na Wałowej.Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2022-11-04 14:17
Witam
Tak jak Pan pisze inwestycję prowadzi powiat ostrowski. Gmina zabezpieczyła w budżecie w roku 2022 na wsparcie jako pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia dla powiatu ostrowskiego środki w wysokości 250 tys. zł. Posiadamy informację, że powiat z powodu braku środków finansowych, które musiałby ponieść, nie będzie realizował obecnie tej inwestycji. Natomiast w tym roku realizowane będą prace związane z zamontowaniem sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wałowej i Koźmińskiej (przy MGOK). Wspierając to zadanie w tegorocznym gminnym budżecie zabezpieczono kolejne 180 tys. zł dla powiatu, jako inwestora prac. Ponadto gmina przekazała również do powiatu następujące środki na drogi: 100 tys. zł kolejny odcinek Moszczanka - Bieganin, 120 tys. na drogę zł Moszczanka - Szczurawice oraz 50 tys. zł na drogę w Korytach.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-09-29 12:58 przez Adam
Dzień dobry chciałbym się zapytać czy w gminie Raszków ruszyły już dopłaty do węgla dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź udzielona dnia 2022-10-03 12:21
Witam
Od ubiegłego tygodnia tygodnia rozpoczęła się wysyłka środków dla osób, które złożyły wniosek o dopłatę do węgla. O terminie przelewu decyduje data złożenia wniosku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-09-25 11:27 przez Robert Kinastowski
Dzień dobry,Od 20 lat mieszkam w Radłowie przy ulicy Żwirowej. Niestety do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się położenia nawierzchni asfaltowej na kilkusetmetrowym odcinku pomiędzy ulicą Kasztanową, a Spacerową. Pragnę dodać, że wszystkie okoliczne drogi dochodzące do ulicy Żwirowej, tj. Kasztanowa, Spacerowa, Piaskowa mają nawierzchnię asfaltową.Proszę o informację co jest powodem takiego stanu rzeczy oraz czy i na kiedy planują Państwo położenie nawierzchni asfaltowej na ulicy Żwirowej, na odcinku pomiędzy Spacerową, a Kasztanową.Z poważaniemRobert Kinastowski
Odpowiedź udzielona dnia 2022-10-03 08:11
Witam
Ulica Żwirowa w Radłowie składa się z kilkudziesięciu działek ewidencyjnych. Od wielu lat Gmina sukcesywnie pracuje nad uregulowaniem stanu prawnego działek. Jest to warunkiem przeprowadzenia inwestycji na tej drodze, w tym również utwardzenia w postaci masy bitumicznej. Na dzień dzisiejszy, pozostała już tylko jedna działka, która nie stanowi własności Gminy i Miasta Raszków. Po uregulowaniu prawa własności i zabezpieczeniu środków w budżecie, będzie możliwe położenie nawierzchni, o którą Pan pyta. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z obecnie realizowanym planem, zadanie będzie mogło być wykonane w 2023 roku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-09-22 16:22 przez Tomasz NowaK
Witam,Na rok 2022 było zaplanowana inwestycja dokończenia oświetlenia ulicznego na ul. Wojska Polskiego. Czy ta inwestycja będzie zrealizowana ?
Odpowiedź udzielona dnia 2022-09-27 08:07
Witam
W tej chwili trwa procedura, mająca na celu wyłonienie wykonawcy na wspomniane prze Pana prace w Radłowie. Postępowanie to zostanie rozstrzygnięte pod koniec września. Zakończenie prac związanych z oświetleniem na ulicy Wojska Polskiego, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zaplanowane jest do końca listopada tego roku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-07-22 10:55 przez Tomek
WitamPragnę zapytać czy o teren wypoczynkowo-rekreacyjny nad Zalewem i Kąpielką ktokolwiek dba?Stojaki do rowerów zarośnięte są metrowymi chwastami, boisko do siatkówki plażowej zniknęło całkowicie. Ogólnie niezły bajzel. Rozumiem że za chwilę nad Kompielką będą prowadzone roboty budowlane ale o tym terenie to już chyba dawno temu ktoś zapomniał... Jeśli obiekt po przebudowie będzie tak samo zapuszczony to może szkoda na to kasy.Po rewitalizacji może trzeba też przemyśleć możliwość zezwolenia na sprzedaży art. spożywczych nie tylko jednej osobie, która pozwala sobie na ceny jak nad morzem.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-08-04 09:05
Witam
Wkrótce rozpoczną się prace budowlane na kompleksie rekreacyjnym Zalew-Kąpielka. Boisko do piłki plażowej znajdzie się w strefie objętej zalaniem, nie było więc celowe przygotowanie go do obecnego sezonu. Miłośnicy tego sportu mogą skorzystać z położonych około 300 m dalej, na terenie przy szkole podstawowej, ogólnodostępnych boisk do siatkówki, w tym dwóch do piłki plażowej. Trawa wokół zbiorników Zalew i Żaba oraz pomiędzy Zalewem a Kąpielką, została wykoszona. Gmina wynajęła osobę, która codziennie przez 4 godziny, w tym również w weekendy, dba o czystość na wspomnianym przez Pana terenie. Niektórzy użytkownicy kompleksu często znacznie tą pracę utrudniają, zostawiając po sobie niezbyt dobre wrażenie. W pierwszej kolejności gruntownego, codziennego sprzątania wymagają pozostawione w opłakanym stanie sanitariaty (zatkane całymi rolkami papieru ubikacje, fekalia wokół sedesu). Następnie posprzątania wymaga obejście wokół Rybakówki oraz grilla, po „nocnych spotkaniach” (porozrzucane są opakowania, butelki i inne rzeczy). W kolejnym etapie pracownik sprząta śnięte ryby, które zalegając w trzcinach powodują fetor.
Prace związane z posprzątaniem ryb i wykoszeniem traw przy Zalewie powinni wykonywać wędkarze z Raszkowskiego Towarzystwa Wędkarskiego, którym obiekt został przekazany w użytkowanie. Na dzień dzisiejszy raszkowskie RTW liczy ponad 120 członków. Jeśli w przyszłości będzie taka koniczność, zatrudnimy więcej osób do utrzymywania czystości na kompleksie, ale wówczas wzrosną koszty utrzymania obiektu. Wspomnę, że do tej pory na kompleksie w Raszkowie bezpłatne są toalety i parkingi. Wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem, energią, wodą, środkami czystości i śmieciami pokrywa gminny budżet.
Cieszę się, że poruszył Pan ten temat. Jest to doskonała okazja, aby poprosić wszystkie osoby, które korzystają z kompleksu rekreacyjnego Zalew-Kąpielka w Pogrzybowie, aby sprzątały po sobie. Nie ma w tym nic trudnego, aby zostawić toaletę w takim stanie, jak się ją zastało, albo śmieci pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, czyli po prostu w koszu. Wszystkim będzie się wówczas przyjemniej korzystało z tego miejsca, a sprzątająca tam osoba znajdzie więcej czasu na pozostałe detale.
Po raz kolejny potwierdziło się też moje przekonanie, że trudno będzie zastąpić śp. Janka Wawrzyniaka, który od świtu do nocy dbał o kompleks Zalew-Kąpielka.
Jeżeli chodzi o gastronomię na Kąpielce, to oczywiście można umożliwić działalność kolejnym punktom, w celach zapewnienia konkurencyjności. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedaż możliwa jest tylko przez dwa miesiące letnie. W takim przypadku może okazać się, że prowadzone przez kilka podmiotów gospodarczych działalności nie będą rentowne dla żadnego z nich i w kolejnym sezonie nikt nie zdecyduje się na prowadzenie punktu gastronomicznego w tym miejscu.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-07-09 21:15 przez Mieszkaniec Przybysławic
Dzień dobry. Jak pewnie Panu Burmistrzowi jak i Radzie Miasta i Gminy wiadomo doszło do uszkodzenia jednego z mostków, kładek znajdujących się w parku w Przybysławicach. Czy jest plan odbudowy tego mostku jak i wymiana drugiego mostku? Te kładki są w opłakanym stanie i raczej ich remont już nie wchodzi w grę.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-16 16:51
Witam
Uszkodzony mostek z uwagi na zużycie elementów nośnych nie nadaje się do naprawy. W ostatnich dniach Gmina otrzymała dofinansowanie na zagospodarowanie terenu wokół pałacu w Przybysławicach. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na budowę dróg przy odrestaurowanym budynku, nowe nasadzenia, klomby oraz fontannę. W projekcie przewidziana została również budowa dwóch nowych mostków w przyległym parku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-07-05 16:14 przez Radosław Lipniak
Szanowny Panie Burmistrzu. Bardzo interesuję się historią II wojny światowej, a konkretnie stratami ludnościowymi Polski w tamtym okresie. Czy mógłby Pan podać mi imię i nazwisko przynajmniej jednego znanego obywatela Raszkowa, który zginął podczas wojny, oraz źródło, w którym mógłbym znaleźć jego życiorys? Może to być np. jeden z burmistrzów miasta.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-09 00:22
Witam
Bardzo się cieszę, że interesuje się Pan lokalną historią. Informacje, o które Pan pyta znajdują się w książce pt. „Raszków na przestrzeni wieków” wydanej pod moją redakcją w 2010 roku. Publikacja dostępna jest w bibliotece.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-07-04 18:26 przez
Dzień dobry, już trzy razy zadawałam pytanie o ulicę Nową w Radłowie. Dlaczego nie mogę uzyskać odpowiedzi? Widzę odpowiedzi na inne pytania, czasem bardziej błache.Należy interweniować w jakiś inny sposób?
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-08 21:21
Witam
Odcinek ul. Nowej w miejscowości Radłów od ul. Spacerowej do ul. Kasztanowej składa się 36 działek ewidencyjnych z czego 6  nie stanowi własności Gminy i Miasta Raszków, co blokuje wszelkie inwestycje na opisanym wyżej odcinku drogi. Gmina prowadzi działania mające na celu nabycie w/w 6 działek. Ponadto informuję, że wszystkie przesłane do mnie pytania wymagają analizy i wyjaśnienia, co rzutuje na czas udzielonej odpowiedzi.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-07-03 18:43 przez Paulina
Witam, kto się zajmuje czyszczeniem chodników w Przybysławicach na drodze głównej między Dino a jaskółki? Chodniki w niektórych miejscach są tak zarośnięte że pół chodnika jest nie do użytku. Przy letnim ruchu na chodnikach sprawia to kłopot.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-04 15:58
Witam
Wspomniana droga i chodnik należy do Powiatu Ostrowskiego. O problemach związanych z jej użytkowaniem należy zwrócić się do Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. Można również poprosić o interwencję w tej sprawie radnych powiatu ostrowskiego.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-07-01 17:35 przez Paulina
Dzień dobry. Bardzo prosimy o zrobienie odwodnienia ul. Lamkowej przy numerach 38-41 w Radłowie. Droga jest tak wysoko położona że zalewa posesje w dodatku jest położona pod górę co znacznie pogarsza sytuację. Po dzisiejszej burzy oraz ulewie mogę przesłać zdjęcia. Utwardzenie drogi które było przez Państwa też już się wypłukało. Bardziej zadowoleni bylibyśmy z położenia asfaltu a nie kolejnego łatania dziur.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-16 16:52
Witam
W budżecie Gminy i Miasta Raszków na ten rok nie zabezpieczono środków na remont ul. Lamkowej przy numerach 38-41 w Radłowie. Na dzień dzisiejszy, ze względów technicznych, nie ma możliwości wykonania odwodnienia w tym miejscu. Będziemy monitorować Państwa sytuację i na bieżąco eliminować powstałe usterki. W przyszłości możliwe jest przeprowadzenie prac w szerszym zakresie, musi być to jednak uwzględnione w planowanym budżecie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-06-28 10:42 przez
Szanowny Panie Burmistrzu. Jestem bardzo ciekaw historii Raszkowa, a konkretnie tego, jakich miał burmistrzów na przestrzeni lat. Czy mógłbym poznać ich sylwetki?
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-04 15:59
Witam
Bardzo cieszy mnie zainteresowanie historią ziemi raszkowskiej. W XX i XXI wieku burmistrzami Raszkowa byli kolejno: Beutlich, Keller, Trafalkowski, Zieliński, Nowakowski, Kusy, Koczura, Frąszczak i Bartczak. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w książce „Raszków na Przestrzeni Wieków”
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-06-24 10:14 przez Sonia Szczepaniak
Chciałabym zapytać czy gmina rozważa budowę placu zabaw w okolicy pałacu w Przybysławicach. Najbliższy plac zabaw jest niestety na kąpielisku, co jest sporą odległością na spacer z małym dzieckiem.Odnosząc się do kwestii żłobka, którą poruszyła jakaś osoba wcześniej, problemem prywatnych placówek poza ceną (bo jednak koszt w prywatnym złobku to ok 1000zł, a dla przykładu w miejskim zlobku w Ostrowie to połowa tej kwoty) jest również to, że dzieci są przyjmowane od 1 roku życia. Jeśli dodamy do tego jeszcze nabór tylko raz w roku, to rodzic może nie móc wrócić do pracy nawet przez rok po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W placówkach publicznych jest łatwiej, ponieważ dzieci przyjmowane są od 6 miesiąca życia i wtedy można w razie konieczności skrócić urlop macierzyński i spokojnie wrócić do pracy. Zdecydowanie popieram przedmówcę i konieczności budowy gminnej placówki na wzór Gorzyc i Przygodzic. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-04 15:56
Witam
Na terenie Gminy Raszków znajduje się kilkadziesiąt nowoczesnych placów zabaw. W budżecie na ten rok nie zaplanowano środków na budowę kolejnego placu w okolicy pałacu w Przybysławicach.
Informuję również, że monitorujemy na bieżąco potrzeby w zakresie świadczenia usług w żłobkach. Na dzień dzisiejszy prowadzona w Raszkowie placówka całkowicie zapewnia zapotrzebowanie w tym zakresie. Od maja tego roku Gmina zwiększyła kwotę dofinansowania „Baśniowej Krainy” o 100%, które obecnie wynosi 200 zł na 1 dziecko. Raszkowska placówka zapewnia wykwalifikowaną opiekę wychowawców, lekcje języka angielskiego, wizyty logopedy i fizjoterapeuty. Organizowane wyjazdy, przedstawienia, wykonywane zdjęcia, urodziny każdego dziecka – również nie są dodatkowo płatne. Jak poinformowała mnie prowadząca dziecięcy klub w Raszkowie Ewelina Biskupska, „Baśniowa Kraina” posiada przygotowane i kompletnie wyposażone miejsca dla kolejnej ośmioosobowej grupy dzieci, która zgłosi się do przyjęcia.
W przyszłości, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, czyli będzie wystarczająca ilość dzieci, Gmina rozważy budowę publicznej placówki.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-06-17 22:48 przez Beata Włodarczak
Dzień dobry pisałam już do Burmistrza i mimo, że niby szybko odpowiada na maile, mój nie otrzymał odpowiedzi.Ponawiam pytanie chodzi mi o chodnik w Pogrzybowie, aż do samego Walentynowa kiedy będzie.Może być po jednej stronie tak żeby mogły spokojnie chodzić matki z dziećmi i żeby całe Pogrzybowo było ładne na miarę XXI wieku.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-07-04 15:57
Dzień dobry
Wszystkie odpowiedzi na zadane pytania w zakładce ,,Zadaj pytanie burmistrzowi” zostają opublikowane na stronie w tym samym miejscu. Odpowiedź na zadane przez Panią pytanie w dniu 4 czerwca została zamieszczona 9 czerwca. Rozumiem, że nie czytała jej Pani, wobec tego przesyłam dzisiejszą odpowiedź również bezpośrednio na Pani maila.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-06-04 19:40 przez Beata Włodarczak
Dzień dobry, Mam uprzejme zapytanie kiedy i czy planowane jest położenie chodników w całym Pogrzybowie. Pół Pogrzybowa ma, a pół nie ma. Uważam, że chodnik w całym Pogrzybowie by ułatwił ludziom drogę do sklepu oraz dzieci byłyby bezpieczne, a nie że idzie się jezdnią. Mieszkam na końcu Pogrzybowa i bez chodników to mam wrażenie jakbyśmy nie należeli do Pogrzybowa. Będę wdzięczna za odpowiedż Beata Włodarczak
Odpowiedź udzielona dnia 2022-06-09 12:31
Witam
W grudniu ubiegłego roku zakończyła się przebudowa drogi w Pogrzybowie od Biedronki w kierunku Walentynowa, przy której powstał nowy ciąg pieszo-rowerowy. Na realizację tych prac pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1 mln 300 tys. zł. Sprawozdanie z wykonania prac zostało zatwierdzone bez uwag przez Wojewodę Wielkopolskiego w drugim kwartale tego roku. W bieżącym roku nie ma zabezpieczonych środków na dalszą budowę chodnika w Pogrzybowie. Gmina dokłada wszelkich starań w celu pozyskania kolejnych środków zewnętrznych. Dofinansowania te, pozwolą na kontynuację kolejnych prac, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na naszym terenie, w tym budowę nowych dróg i chodników.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-04-29 10:05 przez Paulina
Witam, czy w tym roku odbędą się imprezy typu: powitanie lata, dożynki itd.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-05-11 22:51
Witam
W niedzielę 15 maja zapraszam ,,Festyn rodzinny”, który odbędzie na terenie pomiędzy szkołą podstawową w Raszkowie a kompleksem rekreacyjnym Kąpielka. Ogromna ilość atrakcji dla dzieci i rodziców zapewni dobrą zabawę w godzinach 13-19. W tym roku nie będziemy organizować Powitania Lata. Jest to skutek pandemii, która uniemożliwiła przygotowanie tej dużej imprezy. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia przewidziane są dożynki gminne. Więcej informacji znajdzie Pani w Kalendarzu Imprez, zamieszczonym i uaktualnianym na naszej stronie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-04-12 07:55 przez Mieszkaniec Jankowa Zaleśnego
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Zgłaszam problem dotyczący wrastających krzaków, które zagrażają ruchowi drogowemu na odcinku Janków Zaleśny – Walentynów. Czy można wykonać prace związane z usunięciem tych krzaków, które obecnie powodują zmniejszenie rzeczywistej szerokości drogi co przyczynia się z problemami podczas wymijania się samochodów – zarys karoserii auta w wyniku ocierania się wystających gałęzi.Drugi problem to odcinek drogi z Jankowa Zaleśnego w stronę Niemojewiec ( Walentynów -Niemojewiec ) - duży uskok pobocza przy drodze asfaltowej. Ze względu na wąską drogę podczas wymijania się samochodów należy zjechać na pobocze i w wyniku dużego uskoku pobocza można zahaczyć podwoziem samochodu – uszkodzenie podwozia. W tym przypadku wystarczy wysypać pobocze kruszywem i temat załatwiony. Bardzo proszę o interwencje ww sprawach – dziękuję!
Odpowiedź udzielona dnia 2022-05-06 14:45
Witam
Bardzo dziękuję za informację. Krzaki, o których Pan pisał zostały już usunięte. Został również zniwelowany uskok na poboczu poprzez uzupełnienie kruszywem.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-03-27 10:56 przez Jakub Szczepaniak
Dzień dobry. Chciałem się spytać czy droga wraz z chodnikiem w miejscowości Przybysławice, która została wykonana mniej więcej w grudniu zeszłego roku została już odebrana od wykonawcy? Do samego dywaniku asfaltu uwag nie mam ale chodnik jest bardzo źle wykonany. Podczas jazdy rowerem czuć na nim wyraźne nierówności, kostki są nie zamulone przez co ruszają się w każda stronę na dodatek już się rozjeżdżają i z daleka widać, że nie jest prosto. Polecam przejechać się tym chodnikiem rowerem wtedy od razu poczuje się to o czym piszę.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-03-31 10:01
Witam
W tym tygodniu dokonano planowanego przeglądu gwarancyjnego, wykonanej w grudniu drogi Przybysławice – Pogrzybów po sezonie zimowym. Usunięcie stwierdzonych usterek, w szczególności ponowne zamulenie kostki, zgodnie z deklaracją wykonawcy, zostanie wykonane do końca kwietnia tego roku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-03-16 06:55 przez zaciekawiony mieszkaniec
Dzień dobry, Panie Burmistrzu. Bardzo proszę o udzielenie informacji w zakresie szacowanego terminu i możliwościbudowy sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Słonecznej, w tym przy naszej nieruchomości działka 103/5, a takżeokreślenia ewentualnych możliwości utwardzenia działki drogowej (103/6).
Odpowiedź udzielona dnia 2022-03-30 10:56
Witam
W tym roku w budżecie Gminy i Miasta Raszków zabezpieczono środki na budowę sieci kanalizacyjnej w rejonie ulic Słonecznej, Środkowej, Parkowej i Długiej. Obecnie wykonywany jest projekt na tą inwestycję. Po jego zakończeniu będzie można przystąpić do realizacji wspomnianego zadania, na które przewidziano 500 tys. zł. Nie jestem w stanie podać dokładnego terminu realizacji wspomnianej budowy sieci kanalizacyjnej, ponieważ nie wiem, czy będą chętne firmy do realizacji inwestycji i czy w wyniku różnych zdarzeń (np. zbyt wysoka kwota realizacji lub niedostarczenie dokumentacji w terminie) nie będzie unieważniony przetarg. Mam nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana w planowanym terminie, czyli jeszcze w tym roku. Miesiąca z przyczyn przedstawionych powyżej, nie mogę określić.
Natomiast prace związane z utwardzeniem wspomnianej działki, czyli dojazdu do Pani posiadłości (ogrodzony teren bez domu), będą zrealizowane w 2-3 kwartale tego roku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-03-15 15:17 przez Mariola
Dzień DobryMam do oddania odzież używaną w bardzo dobrym stanie, którą chciałam oddać dla potrzebujących uchodźców z Ukrainy. Niestety w punkcie odbioru w Urzędzie Gminy Pani powiedziała, że nie przyjmuje używanej odzieży tylko nową. Nie rozumiem takiego postępowania ponieważ na drzwiach wisi informacja, że można przekazać taką odzież. Proszę o odpowiedz czy mogę przekazać taką odzież potrzebującym.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-03-23 13:45
Witam
Zbiórka rzeczy dla uchodźców zakończyła się 4 marca. Mieszkańcy Gminy Raszków okazali wielkie serca i błyskawicznie przybywały towary na miejsce zbiórki. Podczas sortowania, okazało się, że przekazywane rzeczy używane nie zawsze są w dobrym stanie, po weryfikacji spora część ubrań nie nadawała się do dalszego użytku. Poinformowaliśmy na naszej stronie internetowej darczyńców, aby przekazywane rzeczy były w bardzo dobrym stanie lub nowe. Na początku miesiąca do Raszkowa dotarł również tir z darami z partnerskiego miasta z Francji Dourges. Na dzień dzisiejszy nie ma już potrzeby zbiórki. Dziękuję Pani oraz wszystkim, którzy wsparli sprawną akcję za zaangażowanie i wielkie serce. Jeżeli pojawi się w naszej gminie więcej osób z Ukrainy i wyniknie taka potrzeba, ponownie poprosimy o pomoc. Wszystkie informacje dotyczące zbiórek i przekazywania darów ogłaszamy na naszej stronie.
Dary, które otrzymaliśmy od mieszkańców Gminy Raszków zostają rozdawane Ukraińcom, który przebywają na terenie naszej gminy. Środki farmaceutyczne, przywiezione z partnerskiego miasta Dourges z Francji, zostały przewiezione busami na Ukrainę. Jeden samochód rozładowaliśmy w punkcie ogólnej zbiórki w Łańcucie, natomiast drugi, zawieźliśmy bezpośrednio na Ukrainę. Środki trafiły do miejscowości Zdołbunów, do którego wcześniej trafił średni strażacki samochód ratowniczy. Część środków, w postaci rękawic chirurgicznych, przekazaliśmy do szpitala powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. W najbliższym czasie kolejne dary z Dourges tj. żywność (makarony, ryż, mąka, ciastka) oraz środki czystości (mydła, żele, szampony) zostaną przewiezione na Ukrainę, trafią również do Zdołbunowa. Wszyscy uchodźcy, którzy znajdują się na terenie Gminy i Miasta Raszków mogą zgłaszać się po potrzebne rzeczy, przygotowane dla nich w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przybysławicach.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-03-01 18:33 przez Jarek
Dzień dobry Panie Burmistrzu.Jakiś czas temu Raszków chwalił się partnerstwem z miastem Beresteczko na Ukrainie.Chciałbym dowiedzieć się czy i w jaki sposób ktoś pomógł temu miasteczku czy może partnerstwo to był tylko pretekst do zagranicznego wyjazdu.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-03-10 10:20
Witam.
W 2008 roku podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Beresteczkiem a Gminą i Miastem Raszków. Po wybuchu konfliktu na Ukrainie kontaktowaliśmy się z władzami Beresteczka, chcąc wysłać pomoc humanitarną. Otrzymaliśmy informację, że Beresteczko nie potrzebuje na chwilę obecną takiej pomocy. Zasugerowano nam, aby pomoc humanitarną skierować na obszary zagrożone działaniami wojennymi, wskazując miasto Zdołbunów. Otrzymałem list od burmistrza Zdołbunowa z listą rzeczy, które obecnie potrzebują. Na pierwszym miejscu znalazł się samochód pożarniczy. Bojowy samochód strażacki przekazaliśmy do Zdołbunowa, o czym szerzej piszemy w aktualnościach na naszej stronie internetowej.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-02-19 11:42 przez Wiktoria
WitamChce zgłosić że w Gminie Raszków nie ma wystarczającej ilości miejsc w żłobku, gmina nie posiada gminnego żłobka, a żłobek w Raszkowie jest prywatny drogi i posiada za małą ilość miejsc jak na tak dużą gminę. Proszę o przemyślenie sprawy. Dobrze by było otworzyć gminny odział żłobka bardzo pomogło by to mamą w powrocie do pracy i  stworzyło by to nowe miejsca pracy. Myślę że to powinna być jedną z spraw pryjorytetowych w tej gminie.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-03-04 10:06
Dzień dobry
Na pytanie dotyczące żłobka odpowiadałem już wcześniej, jednak ze względów ekonomicznych (inflacja i wzrost opłat), sytuacja się zmieniła. Poniżej aktualne informacje.
Gmina wynajmuje lokal pod funkcjonujący w Raszkowie żłobek Baśniowa Kraina. Gmina dopomogła w zaadaptowaniu obiektu na potrzeby żłobka, zakupiła także część sprzętów, z których korzystają maluchy. Mogą tam uczęszczać dzieci w wieku 1-3 lat. Pobyt dzieci w tej placówce obecnie Gmina dofinansowuje w kwocie 100 zł miesięcznie na 1 dziecko, dzięki czemu koszt korzystania z usług tej placówki jest mniejszy dla każdego rodzica. Od kwietnia tego roku Gmina zwiększy kwotę dofinansowania o 100%, która wzrośnie do 200 zł na 1 dziecko. Teraz za umieszczenie tam swojej pociechy do 5 godzin trzeba zapłacić 800 zł na miesiąc, do 7 godzin – 900 zł, natomiast do 10 godzin – 975 zł. Raszkowska placówka w tej opłacie zapewnia wykwalifikowaną opiekę wychowawców, lekcje języka angielskiego, wizyty logopedy i fizjoterapeuty. Organizowane wyjazdy, przedstawienia, wykonywane zdjęcia, urodziny każdego dziecka – również nie są dodatkowo płatne. Jak poinformowała mnie prowadząca dziecięcy klub w Raszkowie Ewelina Biskupska, Baśniowa Kraina posiada przygotowane i kompletnie wyposażone miejsca dla kolejnej ośmioosobowej grupy dzieci, która zgłosi się do przyjęcia. Można się w tej sprawie kontaktować pod nr tel. 667 920 007.
Współwłaścicielka niezmiennie twierdzi, że nie ma żadnego problemu, aby przyjąć do placówki kolejne dzieci. Wiąże się to z zatrudnieniem kolejnej opiekunki. Żeby tak się stało, do nowego oddziału potrzebnych jest ośmioro dzieci. Aby zaplanować efektywny pobyt dzieci, trzeba dokładnie zaplanować prace w placówce. Stąd cykliczność naborów - raz do roku – tak jak we wszystkich placówkach oświatowych.
Na dzień dzisiejszy żłobek posiada 4 wolne miejsca, które będą dostępne od września (gdyż to właśnie od tego miesiąca zaczyna się nabór).
Pani informacja o potrzebie budowy żłobka jest trzecim sygnałem w tej sprawie. Budowa nowego obiektu to koszt ponad 2 mln zł. Są rozważane plany budowy przedszkola ze żłobkiem.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-02-07 13:27 przez Paulina
Dzień dobry. Mam pytanie czy w planach jest budowa (utwardzenie) odcinka drogi przy ulicy Lamkowej 38-41? W tym momencie można urwać zawieszenie w samochodzie bądź się zakopać. Teraz po deszczach i roztopach jest to duży problem. Mogę przesłać zdjęcia. Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2022-03-04 10:07
Witam
W ostatnich latach Gmina wybudowała drogę asfaltową na całej długości, do ostatniego domu. Odcinek, na którym wybudowano kilka nowych domów, gdzie Państwo mieszkacie, po wyschnięciu podłoża zostanie utwardzony poprzez nawiezienie tłucznia, co poprawi dojazd do posesji.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-01-26 12:04 przez Zaniepokojony
Panie burmistrzu, od pewnego czasu dzwony w kościele dzwonią praktycznie codziennie od samego rana. Aktualnie jest środa, godzina 12 i od rana juz 3 razy dzwoniły. Czy nowy ksiądz jest aż tak nawiedzony ? Może warto mu uświadomić że ludzie w dni powszednie pracują na nocki i rano chcą się wyspać ? Rozumiem walenie dzwonami w Niedziele, taka tradycja, ale dni powszednie mógłby sobie darować, kto chce iść do kościoła w dzień powszedni i ma na to czas to i tak pójdzie, nie potrzebuje do tego zachęty w postaci napier__lania dzwonami od wczesnych godzin porannych. Bardzo proszę o interwencje w tej sprawie.
Odpowiedź udzielona dnia 2022-02-02 15:13
Witam
Dzwony kościelne włączane są pół godziny przed każdą Mszą św. oraz codziennie o godz. 12-tej na modlitwę Anioł Pański. Jeżeli umrze parafianin , to w tym czasie włączany jest również dzwon, oznajmiający jego śmierć. Tak jest codziennie do momentu pogrzebu, a także podczas pogrzebowego obrządku.
Jak tylko pamiętam, zawsze była taka zasada używania dzwonów kościelnych i zmiana proboszcza nie ma z tym nic wspólnego.
Niektórych mieszkańców denerwują syreny strażackie, sygnały karetki pogotowia czy policyjnych samochodów. Nawet budowana sygnalizacja świetlna, która jeszcze nie funkcjonuje, wywołuje obawy, że będzie słyszany sygnał na przejściu dla pieszych.
Żyjemy w czasach, gdzie otaczają nas wszechobecne dźwięki, niektóre są mocno związane z naszą tradycją i wytyczają nam bieg czasu.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2022-01-05 18:22 przez Zbigniew Trawiński
Dzień dobryCzy jest możliwość złożenia wniosku o dodatek osłonowy on-line?Jeżeli tak bardzo proszę o szczegóły.Dziękuję
Odpowiedź udzielona dnia 2022-01-12 08:47
Witam
Wnioski o dodatek osłonowy można składać:
- elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP – od stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.
- tradycyjnie (papierowo) – od 10 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.:
w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, Przybysławice 42 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00 (przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych).
Formularz wniosku o dodatek osłonowy jest dostępny w  Urzędzie Gminy i Miasta Raszków, 63-440 Raszków, ul. Rynek 32, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, Przybysławice 42 oraz na stronie internetowej www.raszkow.pl jako załącznik do artykułu z dnia 5 stycznia 2022 r. Więcej informacji w poniższym linku:
http://www.raszkow.pl/asp/dodatek-oslonowy-nowe-swiadczenie!,2,artykul,1,4816
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-12-19 18:02 przez Grzegorz Pieniężny
witam mam pytanie związane z brakiem prądu o którym się pisze w różnych mediach czy nasze wodociągi są do tego przygotowane aby nam dostarczyć wodę i czy do naszej wody jest dodawany chlor a także mam pytanie gdzie można sprawdzić skład naszej wody dziękuję
Odpowiedź udzielona dnia 2021-12-22 13:02
Witam
Stacje uzdatniania wody są przygotowane na przerwy w dostawie prądu. Posiadają dodatkowe, niezależne źródła zasilania energii elektrycznej w postaci agregatów prądotwórczych. Woda nie jest chlorowana w trakcie normalnego procesu technologicznego. Wody ujmowane są z utworów czwartorzędowych, podlegają procesowi uzdatniania i jej parametry spełniają najwyższe wymagania sanitarno- epidemiologiczne. Sporadycznie, głównie zapobiegawczo i lokalnie dodawany jest chlor w celu zachowania parametrów bakteriologicznych. Woda dostarczana odbiorcom na bieżąco jest kontrolowana przez stacje sanitarno- epidemiologiczną oraz wewnętrznie przez akredytowane laboratorium w celu monitorowania składu i parametrów. Na stronie internetowej zakładu publikowana jest ocena roczna jakości wody przeznaczonej do spożycia wodociągu Raszków i Grudzielec. Okresowo są publikowane również szczegółowe parametry. Poniżej link
http://zgkraszkow.pl/wyniki-badan-wody/
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-11-22 15:24 przez Jan Mielnik
Dzień dobry!Czy na jednokierunkowych drogach w centrum miasta (Jarocińska-przynajmniej od Koźmińskiej w stronę Rynku; Łąkowa; Rynek-przynajmniej między Kaliską a Jarocińską oraz Szkolną a Ostrowską) możliwe jest wprowadzenie kontraruchu rowerowego? Usprawniłoby to ruch rowerów, które będą mogły skrócić sobie trasę do Rynku. Poza tym proponuję na ulicach Orpiszewskiej i Ostrowskiej przy Rynku pod znakami zakaz ruchu umieścić "nie dotyczy rowerów", żeby można było legalnie wjechać tam rowerem, ponieważ jest to spokojna ulica.Warto jeszcze przemyśleć usunięcie znaku nakazu skrętu w prawo z Kaliskiej w Rynek, bo i tak nie wszyscy stosują się do niego, a skręt w lewo jest jak najbardziej bezpieczny.Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2021-12-04 09:38
Witam
Dziękuję za Pana głos w sprawie funkcjonowania ruchu w Raszkowie. Jest on dla mnie cenny, ponieważ wypływa od użytkownika roweru. W poprzedniej organizacji ruchu na rynku obowiązywał ruch okrężny i także nie było możliwości skrętu w lewo jadąc ulicą Kaliską w stronę rynku. Niestosowanie się do oznakowania drogowego jest wykroczeniem i nie powinno być argumentem do zmiany oznakowania. Obecna organizacja ruchu jest zatwierdzona przez organ zarządzający ruchem oraz Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim. W przypadku opracowywania nowego projektu organizacji ruchu w centrum Raszkowa Pana spostrzeżenia będą wzięte pod uwagę.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-11-21 23:44 przez Agnieszka
Dzień dobry Panie Burmistrzu, mam pytanie odnośnie ul. Pleszewskiej w Raszkowie. Nie wiem czy ulica ta jest w zarządzie Gminy czy Powiatu, jednak prosiłabym o rozważenie uregulowania w jakiś sposób parkowania samochodów na tej ulicy. Pomimo, że jezdnia jest tam stosunkowo szeroka, zaparkowane po obu stronach auta utrudniają ruch na tej ulicy. Trudno się wyminąć autom jadącym w przeciwnych kierunkach. Trzeba prowadzić swoisty slalom. Szczególnie na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Kościelnej. Rozumiem, że mieszkańcy parkują przy swoich posesjach, czy klienci przy sklepach/punktach usługowych - to oczywiste. Myślę, że można by wprowadzić zasadę parkowania do jednej stronie jezdni, np naprzemiennie w dni parzyste po prawej stronie, w dni nieparzyste - po lewej. Moim zdaniem, takie rozwiązanie ułatwiło by życie wielu kierowcom. Proszę o rozważenie takiego rozwiązania.Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2021-12-04 09:39
Witam
Ulica Pleszewska jest drogą powiatową i posiada szeroką jezdnię, ponieważ w XVIII i XIX wieku na tej ulicy odbywały się jarmarki. Stąd też się wzięła jej ówczesna nazwa - Targowisko. Ma Pani rację, że samochody parkując po obu stronach utrudniają ruch, powodując tak, jak Pani to określiła swoisty slalom przejeżdżających pojazdów. Znając realia, możliwość parkowania tylko po jednej stronie, umożliwiłaby kierowcom rozwinięcie nadmiernej prędkości. Mieszkańcy ul. Pleszewskiej szybko wystąpiliby o zamontowanie ograniczników prędkości („hopki”, „Śpiący policjant”), co z kolei wywołałoby utrudnienia i niezadowolenie kierowców. Niestety, nigdy nie będzie tak, aby wszystkich zadowolić. Sytuacja na ulicy Pleszewskiej i wspomniana jazda slalomem powoduje wyhamowanie prędkości pojazdów i w zasadzie nie dochodzi tam do korków.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-11-20 17:48 przez
Dzien dobry,czy w planach jest budowa chodnika w Przybysławicach (chodzi o odcinek od parku w kierunku Niemojewca)? Z poważaniem
Odpowiedź udzielona dnia 2021-12-04 09:42
Witam
Na wspomnianej drodze został wykonany chodnik na wysokości parku. Jest to droga powiatowa, jej zarządcą jest Zarząd Powiatu Ostrowskiego, zatem pytanie to należałaby skierować do pana Starosty i radnych powiatowych. W przypadku podjęcia słusznej inicjatywy budowy chodnika przez właściciela drogi, czyli Powiat, Gmina dołoży środki finansowe na realizację tej inwestycji.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2021-10-23 22:52 przez Kara
Czy w gminie Raszków organizowany jest darmowy kurs języka angielskiego ? Jeśli nie, czy byłaby taka możliwość zorganizowania owego kursu ? I nie tylko dla ludzie bezrobotnych, tylko dla wszystkich chętnych.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-10-26 09:16
Witam
Obecnie Urząd Gminy i Miasta Raszków nie organizuje kursów języków obcych.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-10-20 19:12 przez Małgorzata Przybył
Szanowny Panie Burmistrzu! W imieniu mieszkańców osiedla "Wichrowe wzgórza " ( i nie tylko) pragnę serdecznie podziękować za zrealizowaną obietnicę w postaci placu zabaw dla dzieci przy Domu Kultury w Raszkowie. Jestem przekonana, że skorzysta z tego placu ogromna ilość dzieci z osiedla i okolic. Plac zabaw znajduje się w bardzo bezpiecznym miejscu - zarówno dzieci jak i  dorośli będą mogli spędzić tam wolny czas. Pozdrawiam!
Odpowiedź udzielona dnia 2021-10-26 09:23
Witam
Wykonanie placu zabaw na ,,Wichrowych wzgórzach” ze względów technicznych nie było możliwe. Nowy plac powstał więc w najbliższej możliwej lokalizacji – przy raszkowskim MGOK-u.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-09-30 19:53 przez Tomasz Jędraszek
Witam chcę zgłosić awarię oświetlenia ulicznego Grudzielec 48 na zakręcie i koło stawu pana Każmierczaka jedna w stronę wioski migają obydwie. Druga sprawa potrąciłem lisa w Ligocie w środku wioski w nocy mam świadka, zdjęcia uszkodzenia gdzie mogę uzyskać jakieś informacje, ubezpieczyciel kazał mi zwrócić się do zarządcy drogi. Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2021-10-11 10:06
Witam
Dziękuję za informację. Zgłoszenie zostało przekazane do pracownika odpowiedzialnego za ten obszar działań w Gminie. W przypadku ewentualnego wystąpienia kolejnych problemów z oświetleniem proszę o bezpośredni kontakt z Panią Elżbietą Leja –pod nr tel. 62/734 49 11. W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące potrącenia lisa, informuję, że wszystkie sprawy kolizji ze zwierzyną łowną rozpatrywane są w zależności od rodzaju okoliczności w jakich doszło do zdarzenia. Generalnie odszkodowania za uszkodzenie samochodu można skutecznie się domagać, jeśli w tym czasie na terenie zdarzenia odbyło się polowanie zbiorowe, które nie było w odpowiedni sposób oznakowane – znakiem ,,UWAGA POLOWANIE”
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-09-07 11:52 przez Nie typowe pytanie
Witam serdecznie Pana burmistrza mam nietypowe pytanie choć zapewne nurtujące niejednego rodzica kture posłał dzieci do przedszkola w Raszkowie,czy nasza gmina jest aż tak biedna i na tyle małe budżety są w przedszkolu że rodzice muszą kupować np.papier toaletowy,ręczniki papierowe i mydło dla dzieci. Czy pani dyrektor nie może się postarać o większy budżet żeby jej na to starczało
Odpowiedź udzielona dnia 2021-09-14 15:37
Witam
Ma Pani rację. Gmina bez problemu zabezpiecza środki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania placówek oświatowych. Dotyczy to również raszkowskiego przedszkola. Wszelkie inicjatywy Dyrekcji związane ze wparciem finansowym placówek przez rodziców są dobrowolne.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-08-31 08:36 przez Magdalena
Dzień dobry, mieszkam w Radłowie na ulicy Nowej. Czy w najbliższym czasie planowane jest zamontowanie luster oraz lampy na skrzyżowaniu Spacerowa - Nowa? Skrzyżowanie to jest bardzo niebezpieczne. Z każdej strony znajduje się betonowy płot - co bardzo utrudnia wyjazd z ulicy Nowej.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-09-14 15:37
Witam
Odpowiadając na Pani pytanie odnośnie skrzyżowania ul. Spacerowa – Nowa w Radłowie - w najbliższym czasie postaramy się zamontować lustro poprawiające bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. Na osiedlu wykonywane są także sukcesywnie punkty oświetleniowe. Wykonanie oświetlenia przy ul. Spacerowej i Nowej przekazano do realizacji Spółce Oświetlenie Uliczne i Drogowe. W pierwszej kolejności konieczne będzie wykonanie dokumentacji projektowej.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-08-16 09:23 przez MIESZKANKA RADŁOWA
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie składnicy podkładów kolejowych znajdujących się w Radłowie na terenie starego kurnika, pod lasem między ulicą Zwirową a Lamkową. Od dłuższego czasu w tym miejscu składowane są podkłady kolejowe, które nasączone są silnie toksyczną, rakotwórczą substancją( olej kreozotowy).Taka działalność jest sprzeczna z prawem, ponieważ podkłady powinny być zutylizowane, a nie przeznaczone jako opał czy do dalszej odsprzedaży. Nasączone drewno wydziela tak silny zapach, zwłaszcza porą wieczorową, że ludzie mieszkający w okolicy muszą chować się do domów i zamykać okna. Problem był już zgłaszany w gminie, natomiast nikt nie zareagował. Proszę o pilną interwencję,ponieważ nikt nie chce być zatruwany, narażony na utratę zdrowia a  i poprzez kontakt z glebą lub wodą powstaje poważne zagrożenie dla środowiska.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-09-14 15:35
Witam
Po otrzymaniu już wcześniej sygnału o składowaniu podkładów kolejowych, pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Raszków kilkukrotnie odwiedzili wskazane miejsce. W związku z prawdopodobnym prowadzeniem działalności gospodarczej, która jest niezgodna z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sprawa została zgłoszona do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrowie Wielkopolskim. Tam przekazane fakty zostaną poddane ocenie, czy prowadzona na tym terenie działalność gospodarcza jest zgodna z prawem. Równocześnie temat ten został przekazany do Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, w celu weryfikacji działalności zgodnej z przepisami w zakresie ochrony środowiska. Starostwo w odpowiedzi na przekazaną informację przekazało sprawę do Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska celem sprawdzenia legalności prowadzonych działań. Organ ten otrzymał również już wcześniej informację z Urzędu GiM w Raszkowie. Jesteśmy w trakcie weryfikacji i ustalania, czy zaistniała sytuacja związana ze składowaniem łatwopalnych podkładów kolejowych, może mieć wpływ na zagrożenie pożarowe dla pobliskiego terenu zalesionego. Jeżeli tak, wówczas przekażemy sprawę także do Powiatowej Straży Pożarnej. W związku z przekazaniem do przeprowadzenia kontroli w/w działalności na wskazanym terenie przez upoważnione organy czekamy na ich stanowisko.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-08-06 12:38 przez Dawid Wojcieszak
Dzień dobry!!! Posiadam nakrętki po napojach, więc moje pytanie brzmi czy jest w naszej gminie pojemnik na takie nakrętki dla ludzi potrzebujących pomocy?!?
Odpowiedź udzielona dnia 2021-08-24 09:37
Witam
Na zachodniej stronie rynku w Raszkowie znajduje się serce na nakrętki, o czym poinformowani zostali mieszkańcy na stronie internetowej gminy. Metalowy pojemnik bardzo szybko się zapełnia. Taka proekologiczna segregacja plastików, do której zachęcamy, wspiera różne charytatywne akcje. Obsługą serca zajmują się raszkowscy strażacy. Poniżej link do artykułu z czerwca tego roku
http://www.raszkow.pl/asp/kwiaty-na-rynku-w-raszkowie-zrobilo-sie-kolorowo,2,artykul,5,4545
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-07-19 15:57 przez Paulina
Witam, czy gmina jakoś może ze swojej strony zadbać o to by na placach zabaw w każdej wiosce była jakaś roślinność co by powodowała cień jakieś drzewka lub coś. Dzieciom sprawiło by to komfort a także było by ładniej.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-07-27 09:02
Witam
W ostatnich latach na terenie Gminy Raszków powstało wiele miejsc aktywnego wypoczynku. Obok siłowni zewnętrznych pojawiły się place zabaw dla dzieci. Upalne dni mogą być przeszkodą w długotrwałym korzystaniu z placu. Każdego roku gmina przekazuje do nasadzenia miododajne drzewka, w miejscach, które wytypują poszczególni sołtysi w swoich wioskach. Można je więc posadzić również w okolicach placów zabaw, gdzie z czasem przyniosą oczekiwany cień. O przekazane sadzonki każde sołectwo musi jednak zadbać samo. W dzisiejszych czasach, gdzie tak trudno o pracowników socjalnych trudno byłoby pielęgnować rośliny w 24 miejscowościach naszej gminy. Proszę więc zgłosić swoją propozycję w sołectwie, a my przekażemy odpowiednią ilość sadzonek. Należy się jednak też zastanowić, czy posadzenie drzew blisko miejsca wypoczynku, nie będzie przyczyną późniejszych problemów związanych np. ze spadającymi liśćmi, gałęziami, które w przypadku silnych wiatrów mogą spowodować mniejsze lub większe szkody. Od 2018 roku Gmina posadziła 320 młodych lip i głogów, a na ten rok zaplanowano posadzenie kolejnych 90 sztuk.

Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-06-17 19:41 przez Rafał Kucharski
Witam Panie Burmistrzu. Mam pytanie odnośnie problemu ciśnienia wody w sieci wodociągowej, od kilku dni mamy cieplejsze dni i problem ciśnienia już występuje. Problem ten występował również w latach poprzednich. Mieszkam w Ligocie i w naszej miejscowości jest bardzo słabe ciśnienie wody, woda ledwie płynie z kranu. Sytuacja występuje tylko w okresie letnim, jednak jest bardzo uciążliwa. Rozumiem że zapotrzebowanie w tym okresie jest pewnie zdecydowanie większe, jednak mam pytanie czy jest szansa na poprawę sytuacji. Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2021-06-28 12:07
Witam
Problem mniejszego ciśnienia wody ściśle wiąże się ze zwiększeniem jej poboru. Trwające obecnie prace rolnicze, upały oraz powstawanie w bardzo szybkim tempie nowych punktów poboru sprawia, że w sieci spada ciśnienie. Aby temu zapobiegać gmina ciągle rozbudowuje sieć wodociągową. Tylko w ubiegłym roku powstało 1,5 km nowej magistrali prowadzącej wodę do domostw. W celu poprawy sytuacji wybudowano również nowe ujęcie wody oraz poddano gruntownej renowacji jedną z istniejących już studni. Raszków posiada zasoby wody, która jest podawana pod maksymalnym ciśnieniem, współpracując jednocześnie z PUK w Gorzycach Wielkich i w Ostrowie Wielkopolskim. Niestety podczas obecnej aury i tak dużych poborów wody nie jest możliwa znacząca poprawa sytuacji. Gmina i Miasto Raszków cały czas podejmuje działania związane z rozwojem sieci wodociągowej na terenie gminy, mające na celu poprawę sytuacji w okresach letnich.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-05-17 08:52 przez Mieszkaniec
Dzień dobry, jestem mieszkańcem gminy Raszków i zwracam się z zapytaniem kiedy bezpiecznie będzie można się przemieszczać na zamieszczonej drodze. Samochody ciężarowe podczas mijania nie mieszczą się na drodze, a jeździ ich coraz więcej. Gdzie jest miejsce dla pieszego, ma wejść do rowu? Sytuacje takie stwarzają zagrożenie zdrowia i życia. Czy ktoś jest w stanie coś z tym zrobić? W innych miejscach w gminie zakładacie chodniki a w tym nie. Zapomniana miejscowość? Droga od Skrzebowej w kierunku WEKO. Pozdrawiam.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-05-20 08:54
Witam
Droga, o której Pan wspomina należy do Powiatu i to do niego należy jej utrzymanie i remont. W celu poprawienia jakości życia oraz bezpieczeństwa mieszkańców Gmina od lat wspiera Powiat Ostrowski, partycypując w kosztach przy remontach dróg znajdujących się na naszym terenie. Tylko w tym roku planujemy wesprzeć prace na drogach powiatowych kwotą 650 tys. zł. Od czasu gdy objąłem urząd burmistrza dofinansowaliśmy remonty i budowę dróg powiatowych znajdujących się w Gminie i Mieście Raszków kwotą 5 mln złotych. Według mojej wiedzy w tym roku Powiat zlecił wykonanie projektu przebudowy drogi oraz ścieżki rowerowej na odcinku Raszków – Szczury. Gmina może również dofinansować ten projekt. W wyniku tych prac poprawi się komfort i bezpieczeństwo na wspomnianym przez Pana odcinku drogi.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-05-07 18:46 przez Magda
Dzień dobry,
kiedy będzie, w Raszkowie, przeprowadzony odbiór odpadów wielkogabarytowych?
Odpowiedź udzielona dnia 2021-05-20 08:56
Witam
W Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie trafiają odpady z Gminy i Miasta Raszków, nie ma możliwości przetworzenia w najbliższym czasie odpadów wielkogabarytowych. Informacja ta uniemożliwiła w tym roku zbiórkę takich odpadów bezpośrednio spod posesji. Będziemy starali się, aby zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbyła się w przyszłym roku. Na dzień dzisiejszy odpady te możne nieodpłatnie przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Moszczance w środy w godz. 12-16 oraz w soboty w godz. 8-14.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-04-29 09:11 przez Paulina
Witam, moje pytanie brzmi dlaczego Przybysławice nie mają swojej sali wiejskiej. Pozostałe wioski mają a KGW z Przybysławic są poszkodowane. Może by trzeba było coś wybudować?
Odpowiedź udzielona dnia 2021-04-30 10:56
Witam
Do tej pory Koło Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach miało swoją siedzibę w niewyremontowanym pałacu. Trwające prawie 2 lata prace przy odrestaurowaniu budynku uniemożliwiły czasowo korzystanie z sali. Teraz, gdy wyremontowano pałac, mieszkańcy Przybysławic będą mogli korzystać ze specjalnie przeznaczonych dla nich pomieszczeń. Nowo wyremontowany obiekt jest wyposażony w nowe meble, uważam więc, że standard używanej powierzchni znacznie się podwyższył. W sprawie dodatkowych pytań proszę zgłosić się do radnego reprezentującego Przybysławice – Jacka Domagały, sołtysa wsi Wiesława Przygody, członków rady sołeckiej lub przewodniczącej koła, z którymi dokonano wszelkich ustaleń w tej kwestii.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-26 19:47 przez Mieszkaniec Raszkowa
Dzień Dobry moje pytanie brzmi dlaczego Przedszkole w Raszkowie nie ma własnego placu zabaw? Dzieci muszą korzystać z tego w parku który nie bardzo jest dostosowany do tych mniejszych dzieci 3-letnich.A w czasach pandemi tym bardziej powinny mieć swój na terenie przedszkola.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-04-06 12:51
Witam
Dzieci z oddziału w Raszkowie mają do dyspozycji własny plac z piaskownicami, korzystają również z pobliskiego parku, gdzie mogą bawić się na ogólnodostępnym placu zabaw. Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków jest park, w którym spacerują z dala od ruchu ulicznego i cieszą się widokiem zwierząt w przyległym Mini Zoo. Filia w Przybysławicach natomiast dysponuje nowym, dobrze wyposażonym placem zabaw dla dzieci. W najbliższym czasie Gmina planuje zakupić nowy plac, w którym znajdą się elementy dla mniejszych dzieci.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-24 07:25 przez Mieszkaniec gminy
Witam czy są jakieś dopłaty na poziomie gminy do zbiornika na wodę deszczową.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-25 08:30
Witam
W roku bieżącym Gmina przygotowuje się do uruchomienia programów dofinansowania do usuwania i utylizacji wyrobów zawierających azbest oraz do różnych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, z których jedna - wodno-roślinna zakończona jest oczkiem wodnym. W budżecie na rok 2021 nie przewidziano dofinansowania budowy instalacji gromadzenia wód opadowych (zbiorniki, oczka wodne). Obecnie można skorzystać z Rządowego programu Moja Woda realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program ten zaplanowany jest na lata 2020-2024. Jego celem jest ochrona zasobów wody poprzez ich retencję. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie tego cennego surowca na posesji i wykorzystanie w dowolnym momencie. Zmniejsza się również ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, rowów odwadniających oraz na sąsiednie tereny. Gromadzić można wodę opadową oraz pochodzącą z roztopów.
Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, od maja będą mogli ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. W ramach tego programu sfinansować można m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-12 11:25 przez Ewa
Dzień dobry.
Kiedy można się spodziewać załatania tych dziur na ulicy Krotoszyńskiej w Ligocie? Mieszkańcy mają coraz to większy problem z swobodnym przemieszczanie się tam.
Pozdrawiam.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-17 11:29
Witam
Przegląd wspomnianej drogi pozwolił na ustalenie, że dziury zostały załatane i przejazd ulicą Krotoszyńską w Ligocie nie stwarza niebezpieczeństwa. W przyszłości planowane jest wykonanie nakładki asfaltowej na tej drodze, jednak w pierwszej kolejności w Ligocie zostaną wykonane prace na jednej z ostatnich dróg bez asfaltu – na ulicy Polnej.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-09 16:37 przez Młoda mieszkanka
Dzień dobry,
Chciałabym się dowiedzieć kiedy w końcu będzie zrobiony porządek z palaczami śmieci? Mam zdjęcia, które wskazują, że są to te same osoby non stop i nic się z tym nie robi. Jestem młodą mieszkanka z dzieckiem, nie chce, abyśmy musieli wdychac te smrody, zwłaszcza, że córka ma problemy w układem oddechowym.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-11 13:49
Witam
Wbrew pozorom, to, czym się pali w domowym piecu, nie jest prywatną sprawą właściciela lokalu. Od naszego rozsądku, wiedzy oraz dyscypliny zależy jakość powietrza i jego czystość w okolicy. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko bezmyślnością, ale również - wykroczeniem. Do domowego pieca nie powinno trafiać nic poza paliwem określonym przez producenta. Gmina nie posiada straży, która na co dzień kontroluje mieszkańców, jakiego paliwa używają do swojego pieca. Reagujemy na każde zgłoszenie o niestosowaniu się do zasad dbania o środowisko, a osobiście uważam spalanie śmieci za wysoce naganne i nieodpowiedzialne. Gmina ze swojej strony zapewnia przecież odbiór wszystkich frakcji odpadów i nie ma konieczności pozbywania się ich w ten sposób. Nasi inspektorzy dokonują kontroli w piwnicach i kotłowniach, sprawdzając materiał używany do palenia. Niestety pracują do godziny 16.00, a często śmieci spalane są w godzinach wieczornych i nocnych. Każda osoba, która ma problem z sąsiadem, który spala śmieci, może to zgłosić na policję, gdyż zachowanie to, jest karane na podstawie Kodeksu ds. wykroczeń. Jeżeli zechce Pani zgłosić to w naszym urzędzie, również zajmiemy się tą sprawą.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-08 12:10 przez
Dzień dobry! Czy w związku z podniesieniem opłat za bioodpady w workach na wysypisku w Ostrowie, w Raszkowie zostaną podniesione opłaty za śmieci, albo nie będzie można wyrzucać biodpadów w folii? Kiedy może nastąpić zmiana?
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-11 13:48
Witam
Rzeczywiście opłaty za odbiór bioodpadów w RZZO w Ostrowie zostały podniesione od 1 lutego 2021 roku. Za odbiór odpadów ulegających biodegradacji, zanieczyszczonych innymi frakcjami, opłata została podniesiona z 400 zł netto za tonę do 550 zł netto za tonę. Tym samym odpady bio zbierane w workach plastikowych, uważane są jako frakcja zanieczyszczona. Ustalona w listopadzie ub. roku stawka za wywóz śmieci w Gminie i Mieście Raszków, niestety nie przewidywała takiego wzrostu cen. W utrzymaniu stawki za wywóz śmieci pomaga nam selektywna zbiórka popiołu do osobnych pojemników, którą właśnie wprowadziliśmy w naszej gminie. W najbliższym czasie będziemy musieli przeanalizować sytuację i zdecydować: czy?- i kiedy?- ewentualnie zbiórka frakcji bioodpadów ulegnie zmianie. Zdaję sobie sprawę, że zmiany te, nie mogą pojawić się z dnia na dzień. W naszym przypadku znacznie pomogłaby zbiórka bioodpadów do osobnych pojemników, które z czasem będą musiały zostać w prowadzone. Nie mogę określić dokładnie kiedy to nastąpi, lecz na pewno poinformujemy o tym mieszkańców z wyprzedzeniem. Już dzisiaj mieszkaniec, zgodnie z regulaminem, ma możliwość zbierania frakcji bio w workach lub w koszu. Tańsza opcja dla gminy, a w konsekwencji dla mieszkańców, byłaby, gdyby wszyscy mieszkańcy zbierali odpady bio w koszach. Wtedy odpady te, byłyby zakwalifikowane do niższej stawki za zagospodarowanie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-07 22:34 przez Agnieszka
Czy jest możliwość wprowadzenia zniżki na opłaty za odpady komunalne dla rodzin 3+. Dużo miast już ma takie zniżki.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-11 15:20
Witam
Obecne opłaty za śmieci są mocno niedoszacowane. Gmina Raszków ma jedne z najtańszych opłat w Powiecie Ostrowskim, a zmiana cen została wprowadzona najpóźniej z okolicznych gmin. Obrazuje to poniższa tabela, którą publikowaliśmy już wcześniej na stronie internetowej.
http://raszkow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=2&artykul=4399&akcja=artykul
Trudno nam analizować opłaty w różnych miastach w Polce, ale generalnie są to ceny wyższe niż w Powiecie Ostrowskim. Nawet po zastosowaniu zniżek opłata tam jest wyższa niż w naszej gminie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-05 20:39 przez Natalia
Proszę mi uwierzyć nikt na całym osiedlu nie wiedział do momentu postawienia. To gmina reguluje planem zagospodarowania przestrzennego, w których są ściśle określone możliwości. Proszę o odpowiedź na zadanie pytania:
- czy my mieszkańcy osiedla możemy liczyć na jakąś pomoc w przesunięciu masztu w inne miejsce?
- czy Pan chciałby mieszkać w otoczeniu do 120m od masztu, gdzie nieszkodliwa odległość to powyżej 500 m.
Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-11 13:47
Witam
W planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się zapis o możliwości budowy infrastruktury technicznej - np. sieci wodociągowej, sieci kanalizacyjnej, elektroenergetycznej itp. Bez takiego zapisu w gminie nie można byłoby zrealizować żadnej infrastruktury technicznej, która jest niezbędna do codziennego życia.
Przy każdej inwestycji na terenie naszej gminy, obojętnie czy gminnej, czy prywatnej, inwestor jest zobowiązany do sporządzenia odpowiedniej dokumentacji, wykazującej stopień oddziaływania budowanej inwestycji na środowisko. Takie informacje inwestor dostarcza w dokumentacji budowlanej występując o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, które decyduje o dalszym postępowaniu w sprawie – czyli może wydać pozwolenie na budowę, ewentualnie zażądać uzupełnień lub wyjaśnień do złożonej dokumentacji. Gmina, gdy nie jest stroną w sprawie, nie uczestniczy w postępowaniu administracyjnym. Dzieje się tak, jeśli dana inwestycja nie graniczy z obszarem, którego właścicielem jest gmina, a także wówczas, gdy inwestycja nie znajduje się w katalogu przedsięwzięć określonych w rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Natomiast, gdy mieszkańcy są zaniepokojeni niektórymi inwestycjami, tak jak w Pani przypadku, staramy się wyjaśnić sprawę i reagować, gdyby zostały naruszone przepisy prawne. Bardzo proszę o przesłanie operatu, który stwierdzałby, że przedmiotowa inwestycja powinna być oddalona od budynków mieszkalnych o 500m.
Na zadane mi osobiste pytanie: czy chciałbym mieszkać na Osiedlu Owocowym w pobliżu masztu - informuję, że bardzo podoba mi się Osiedle Owocowe i chętnie bym tam zamieszkał, pomimo tego, że maszt negatywnie wpływa na estetykę otoczenia.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-03-04 20:07 przez Natalia
Witam,
jest mi niezmiernie smutno, że przy ulicy Wojska Polskiego, 100 metrów od domów jednorodzinnych postawiony został masz 5G. Mieszkanka gminy Raszków, mieszkając w Radłowie na osiedlu owocowym, myślałam, że w domu będę czuła się bezpieczna - niestety. Z dnia na dzień został postawiony 50 metrowy masz 5G, nie informując nas mieszkańców, którzy najbardziej narażeni są na promieniowania. Wątpię aby ktokolwiek, czy nawet Pan Panie Burmistrzu chciał mieć aż tak bliski kontakt ? Czy możemy liczyć na Pańską pomoc ? Czy do końca życia mamy żyć w niepewności, patrzeć i czekać co będzie się działo z nami naszymi dziećmi i rodzinami ?
Odpowiedź udzielona dnia 2021-03-05 15:07
Witam
Gmina nie była i nie jest stroną w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę masztu. Strony postępowania na budowę wspomnianej inwestycji wyznaczone były przez organ wydający pozwolenie na budowę – w tym przypadku Starostę Ostrowskiego.
Zasięgnąłem informacji o przedmiotowej inwestycji w Starostwie Powiatowym, gdzie dowiedziałem się, że strony będące w granicach oddziaływania inwestycji, zostały poinformowane o budowie masztu. Wszelkie dokumenty związane z ww. inwestycją oraz zakresem jej oddziaływania znajdują się w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2021-01-11 16:54 przez Mieszkanka
Dzień dobry chcialam zapytac czy wiadomo coś kiedy będzie gaz ziemny podłączony do ulicy Polnej? Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2021-01-22 12:58
Witam
Gmina nie jest operatorem sieci gazowej. Zapytanie o warunki na podłączenie do sieci gazowej należy złożyć do PGNiG w Kaliszu przy ul. Majkowskiej 9, tel. 22 515 15 15
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-12-29 23:03 przez Jan Mielnik
Szanowny Panie Burmistrz!
Mam kilka spraw/pytań:
1. Rozszerzając poruszany już tutaj temat skrzyżowania Koźmińska-Wałowa proponuję budowę ronda. Sygnalizacja w tym miejscu utrudniłaby tylko ruch, a na rondo jest wystarczająco miejsca (pas zieleni na płd-zach stronie skrzyżowania i park przy MGOK).
2. W Parku miejskim przy siłowni w nocy od dłuższego czasu mruga światło. Proszę o naprawę.
3. Nie działa oświetlenie przejścia dla pieszych na Ostrowskiej przy CPN i przystanku. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby podłączenie świateł do sieci, a panele i turbiny pełniłyby funkcję uzupełniającą.
Z poważaniem
Jan Mielnik
Odpowiedź udzielona dnia 2020-12-31 09:59
Witam
1.Pana spostrzeżenia dotyczące skrzyżowania Koźmińska-Wałowa przekażemy Staroście Ostrowskiemu i radnym powiatowym, którzy sprawują nadzór nad wspomnianą przez Pana drogą. Z naszej wiedzy dotyczącej tego miejsca wynika, że nie jest tam możliwe wybudowanie ronda bez wykupu i wyburzenia sąsiednich nieruchomości. Rondo to, nie mogłoby być mniejsze niż w Korytach, gdyż z drogi tej korzystają duże samochody – również tiry z naczepami.
W nadchodzącym roku Gmina Raszków planuje przekazać do Powiatu Ostrowskiego środki na wybudowanie sygnalizacji świetlnych na należącej do powiatu drodze - na skrzyżowaniu ul. Ostrowskiej z ul. Polną (przy kościele) oraz na skrzyżowaniu ul. Wałowej z Koźmińską. Ponadto powiat przystąpił do projektu ronda na skrzyżowaniu ulic Ostrowskiej i Korczaka – przy szkole. Inwestycja ta ma w przyszłości rozładować ruch podczas dowozów dzieci w czasie trwania roku szkolnego.
2. Mrugające światło w parku przy siłowni zostanie naprawione.
3. Sprawę świateł przy przejściu na ul. Ostrowskiej przy CPN i przystanku również przekazaliśmy do starostwa i Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie. Oświetlenie zostało wyłączone celowo, na czas zawieszenia nauki dzieci w szkole. W wyniku Pana informacji i mojej prośby światła zostaną włączone zaraz po nowym roku.
Dziękuję za zainteresowanie problemami gminy
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-12-26 21:50 przez Mieszkaniec
Witam mam pytanie odnośnie odpadów czy w gminie trzeba mieć lub czy wejdzie taki obowiązek miec kosze na popiół jeśli tak to od kiedy i czy będzie możliwość zakupu i w jakiej cenie oraz czy jest planowane zlikwidowanie workow bio i wprowadzenie koszy na bio pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2020-12-29 09:47
Witam
Od 1 stycznia 2021 roku właściciele nieruchomości, w których powstaje popiół, zobowiązani są we własnym zakresie zaopatrzyć się w szary pojemnik z widocznym napisem ,,POPIÓŁ” i gromadzić w nim żużel z palenisk domowych. Pojemniki takie można kupić m.in. u operatora odbierającego śmieci – firmy EKO-KAR z Raszkowa. Od nowego roku w/w frakcja odpadów nie będzie mogła być gromadzona w pojemniku na zmieszane odpady komunalne. Selektywna zbiorka popiołu, która będzie trwała od października o końca kwietnia, oznacza zakaz mieszania popiołu z innymi odpadami. W pozostałych miesiącach, czyli od maja do września, popiół będzie odbierany w pojemnikach z odpadami zmieszanymi.
Bioodpady natomiast można przekazywać w workach lub w zakupionych brązowych pojemnikach. Mając na uwadze duże problemy z utylizacją worków sugeruję używanie pojemników.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-12-11 15:31 przez Paulina
Czy Gmina posiada jakieś mieszkania komunalne? Można gdzieś się starać o mieszkania w naszej gminie?
Odpowiedź udzielona dnia 2020-12-21 09:31
Witam
Mieszkania komunalne przydzielane są w oparciu o złożony wniosek z uzasadnieniem trudnej sytuacji życiowej wnioskodawcy. W sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Raszków można złożyć wniosek, który będzie zaopiniowany przez komisję ds. mieszkaniowych UGiM Raszków. W ostatnich latach obowiązuje zasada, według której w pierwszej kolejności mieszkania otrzymują rodziny wielodzietne.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-10-13 16:17 przez Zbigniew Cieloch
Witam serdecznie Panie burmistrzu. Mam do Pana pytanie w sprawie bezpieczeństwa ulicy Krotoszyńskiej i Wałowej,chodzi o to skrzyżowanie gdzie jest bardzo dużo wypadków.Mimo że są założone lustra, tak zbyt często dochodzi do wypadków, czy nie można by zamontować ma ulicy Krotoszyńskiej wysokich spowalniaczy, które by na pewno zdały egzamin i są chyba najtańsza opcją.Byłem ostatnio w Ostrowie na ulicy Krańcowej i są zamontowane takie właśnie spowalniacze,trzeba zwolnić do 5 km na godzinę żeby bezpiecznie przez nie przejechać. Proszę o odpowiedź, bo tam strach przejeżdżać a zwłaszcza wieczorem.
Odpowiedź udzielona dnia 2020-10-15 09:20
Witam
Temat skrzyżowania ul. Krotoszyńskiej, Wałowej i Koźmińskiej był poruszany już wielokrotnie. Poniżej pytanie i odpowiedź, która została opublikowana już we wrześniu 2019 r., po której na skrzyżowaniu zamontowano wspomniane poniżej znaki.
Pozdrawiam
Pytanie zadane dnia 2019-09-11 21:38:57, przez Jan Mielnik
Szanowny Panie Burmistrzu!
Zwracam się do Pana z zapytaniem o bezpieczeństwo na skrzyżowaniach z ulicą Wałową, na których regularnie dochodzi do wypadków. Czy nie można wprowadzić innych środków bezpieczeństwa niż tylko lustra (nieznający tych skrzyżowań kierowcy mogą nie dobrze ocenić odległość od pojazdu widocznego w lustrze)? Proponuję zainstalować na skrzyżowaniu ulic Wałowej i Koźmińskiej sygnalizacji świetlnej. Światła pojawić mogłby się też na skrzyźowaniu Wałowej z Krotoszynską.
Proponuję też, by zmienić układ pierwszeństwa na skrzyżowaniu Koźmińska-Krotoszynska. Droga z pierwszeństwem mogłaby biec z Krotoszyna prosto Krotoszyńską i Koźmińską w stronę Raszkówka.
Dziękuję za zrozumienie
Jan Mielnik

Odpowiedź udzielona dnia 2019-09-13 12:43:58
Witam
Drogi: Ostrowska, Wałowa, Krotoszyńska i Koźmińska są drogami powiatowymi, czyli podlegają pod Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Wielokrotnie zgłaszaliśmy jako Gmina do Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim potrzebę zainstalowania dodatkowego oznakowania znakiem T 14 - Uwaga WYPADKI. W ostatnim tygodniu na skrzyżowaniach wspomnianych dróg doszło do trzech kolizji. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg zamówił już znaki informujące o częstych wypadkach i 6 sztuk zostanie wkrótce zamontowane z każdej ze stron przed skrzyżowaniami. Mamy nadzieję, że oznakowanie to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w w.w. miejscach. Sygnalizowałem także dyrektorowi zarządu dróg, aby przeanalizować możliwość zainstalowania tam sygnalizacji świetlnej. Podczas rozmowy przekazałem mu również Pana sugestię, związaną ze zmianą organizacji ruchu.
Wszyscy kierowcy powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego, uważać na znaki i jechać zgodnie z obowiązującą w tym miejscu prędkością 40km/h.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-09-18 18:05 przez Ewa
Witam,
jedyny zlobek jaki znajduje sie w gminie Raszkow to zlobek prywatny a co za tym idzie zbyt drogi i zbyt maly zwazywszy na ilosc dzieci w calej gminie w wieku od 1 do 3 lat. Dowozenie dzieci do Ostrowa dodatkowo podnosi koszty. Potrzeba na otwarcie gminnego zlobka z prawdziwego zdazenia lub przynajmniej oddzialu zlobka, jest ogromna i powinna byc priorytetowa. Ulatwiloby to funkcjonowanie wielu rodzinom a w szczegolnosci powrot do pracy dla mam. Prosze o przemyslenie powyzszej kwestii i konkretna odpowiedz.
Odpowiedź udzielona dnia 2020-09-28 13:05
Witam
Gmina wynajmuje lokal pod funkcjonujący w Raszkowie żłobek Baśniowa Kraina. Gmina dopomogła w zaadaptowaniu obiektu na potrzeby żłobka, zakupiła także część sprzętów, z których korzystają maluchy. Mogą tam uczęszczać dzieci w wieku 1-3 lat. Pobyt dzieci w tej placówce dofinansowuje Gmina w kwocie 100 zł miesięcznie na 1 dziecko, dzięki czemu koszt korzystania z usług tej placówki jest mniejszy dla każdego rodzica. Za umieszczenie tam swojej pociechy do 5 godzin trzeba zapłacić 600 zł/ miesiąc, do 7 godzin – 700 zł, natomiast do 10 godzin – 775 zł. Ceny te są konkurencyjne do oferowanych przez prywatne placówki tego typu w sąsiednich miejscowościach. Raszkowska placówka w tej opłacie zapewnia wykwalifikowaną opiekę wychowawców, lekcje języka angielskiego, wizyty logopedy i fizjoterapeuty. Organizowane wyjazdy, przedstawienia, wykonywane zdjęcia, urodziny każdego dziecka – również nie są dodatkowo płatne. Jak poinformowała mnie prowadząca dziecięcy klub w Raszkowie Ewelina Biskupska, Baśniowa Kraina posiada przygotowane i kompletnie wyposażone miejsca dla kolejnej ośmioosobowej grupy dzieci, która zgłosi się do przyjęcia. Można się w tej sprawie kontaktować pod nr tel. 667 920 007.
Jestem po rozmowie z współwłaścicielką Baśniowej Krainy. Nie ma żadnego problemu, aby przyjąć do placówki kolejne dzieci. Wiąże się to z zatrudnieniem kolejnej opiekunki. Żeby tak się stało, do nowego oddziału potrzebnych jest ośmioro dzieci.
Pani informacja o potrzebie budowy żłobka jest drugim sygnałem w tej sprawie. Budowa nowego obiektu to koszt ok. 2 mln zł. Jeżeli znajdzie się kolejne ośmioro dzieci, dzięki którym będzie można otworzyć w Baśniowej Krainie nowy oddział Gmina zwiększy dopłatę do pobytu każdego dziecka w placówce do 200 zł/miesiąc.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-09-14 20:40 przez Mieszkaniec
Dzień dobry. Mam pytanie czy w gminie jest możliwość starania się o dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na gazowy? Jeśli tak to gdzie należny takie pismo złożyć? Dziękuję za odpowiedz
Odpowiedź udzielona dnia 2020-09-23 09:59
Witam
Na temat wymiany pieców odpowiadałem już 2 czerwca 2020 r. Poniżej treść:
Odpowiedź udzielona dnia 2020-06-02 10:50:10
Witam
Obecnie na wymianę pieca może Pan skorzystać z programu ,,Czyste powietrze”, w którym jest możliwość uzyskania bezzwrotnych dotacji oraz pożyczek udzielanych bezpośrednio z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Szczegóły dotyczące programu znajdzie Pan na naszej stronie, w zakładce ,,Czyste powietrze”, po lewej stronie na panelu głównym.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-08-02 14:49 przez Jan Mielnik
Dzień dobry!
Na rzece Ołobok, przy drodze z Raszkowa do Moszczanki po lewej stronie od mostu znajduje się betonowy jaz, zapora. Jest w bardzo złym stanie technicznym i zatrzymuje wodę, przez co dalej wody jest bardzo mało. Oprócz tego przed jazem zbierają się zanieczyszczenia, widać też padłe ryby. Proponuję likwidację lub przebudowę jazu. Proszę o przekazanie sprawy do odpowiedniego podmiotu.
Odpowiedź udzielona dnia 2020-08-10 15:54
Witam
Rzeka Ołobok jako ciek wodny zarządzana jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wszelkie remonty urządzeń na rzece leżą w gestii tego właśnie podmiotu, odpowiedzialnego za całą krajową gospodarkę wodną. W obecnych czasach, gdy jest mało opadów, na ciekach wodnych budowane są tzw. zastawki przytrzymujące wodę.
Na skutek moich interwencji zostało odnowione koryto rzeki Ołobok na całym górnym biegu, czyli na terenie Gminy Raszków. Miesiąc temu miałem spotkanie z pracownikami Wód Polskich i uzgodniliśmy inwestycje, które będą wykonane na rzece Ołobok. Inwestycje te mają na celu przebudowę istniejących urządzeń wodnych, które będą spiętrzały wodę w Ołoboku. Zostanie wyremontowana zasuwa pomiędzy Rąbczynem a Radłowem, co pozwoli na odcinku kilkuset metrów w górę rzeki podnieć poziom wody. Będę wnioskował do Wód Polskich, aby wspomniana przez Pana zastawka wodna (zbudowana ok. 45 lat temu) została także naprawiona. Dzięki temu, że była ona wybudowana woda w górnej części Ołoboku jest spiętrzona, co daje wiele korzyści dla środowiska. Spiętrzenie wody na tejże zastawce zatrzymuje wodę. Gdyby zlikwidować zastawkę woda spłynęłaby w dół rzeki podnosząc jej poziom, ale byłoby to tylko na kilka godzin, ponieważ woda płynęłaby dalej. Po krótkim czasie na całym odcinku rzeki stan wody byłby niski - tak jak przed jej spuszczeniem.
Nie stwierdzono, żeby przed jazem leżały śnięte ryby, a wręcz przeciwnie - widać z mostu ryby, które pływają w spiętrzonej wodzie
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-07-29 08:50 przez Magdalena Szymura
Panie Burmistrzu,
w centrum Raszkowa składowane są odpady niewidomego pochodzenia (dotyczy ulicy Żwirowej). Początkowo była to ziemia, teraz jednak przywieziono ogromne worki wypełnione, być może, jakimiś niebezpiecznymi odpadami. Poza ziemią, gruzem, wypełnionymi workami składowane są także opony, druty, odpady budowlane. Teren jest nieogrodzony, nieoznakowany, estetyka całej ulicy została zepsuta. Czy w naszym zadbanym mieście i w czasach dbałości o ekologię, segregację śmieci takie coś powinno mieć miejsce?
Odpowiedź udzielona dnia 2020-08-10 15:55
Witam
Dziękuję za przekazaną informację. Na jej podstawie sprawdziliśmy stan faktyczny we wspomnianym miejscu. Sprawa została przekazana do odpowiedniego referatu, zostaną podjęte stosowne kroki celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-07-06 08:58 przez Rowerzysta
Panie Burmistrzu - proszę o sprawdzenie stacji rowerowych na terenie gminy. Próba dopompowania powietrza na obu stacjach kończy się tym, że ma się go w kole mniej a nie więcej...
(Pompki są do naprawy)
Odpowiedź udzielona dnia 2020-07-16 10:03
Witam
Zamontowane na terenie gminy Raszków dwie stacje naprawy rowerów (przy banku w Raszkowie oraz przy Kąpielce w Pogrzybowie) przez kilka lat dobrze spełniały swoją rolę. Niestety w wyniku eksploatacji niektóre ich elementy uległy zniszczeniu, w tym również pompy. Zleciłem renowacje stacji, które w najbliższym czasie znów będą służyć miłośnikom jazdy na rowerze.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-06-26 22:17 przez Mieszkaniec
Drogi Panie Burmistrzu, chciałbym dowiedzieć się, czy w najbliższych terminach przewidywana jest budowa kanalizacji w miejscowości Rąbczyn, chciałbym również wspomnieć, że oczyszczalnia znajduje się na terenie właśnie TEJ WIOSKI i jest to dość absurdalne, że jest to jedyna miejscowość, która nie ma jeszcze kanalizacji w całej gminie :) Pozdrawiam.
Odpowiedź udzielona dnia 2020-07-02 14:05
Witam
W roku bieżącym w Rąbczynie budowana jest kanalizacja sanitarna do terenów inwestycyjnych, które sprzedała gmina (posiadamy tam jeszcze 5 ha). W opracowaniu jest także dokumentacja na dalszą część kanalizacji w tej miejscowości. Po skompletowaniu całej dokumentacji zostanie wybudowana kanalizacja w kierunku domów komunalnych w Rąbczynie (jadąc od Radłowa, od skrzyżowania z bocianim gniazdem w prawo). W następnej kolejności wybudowana będzie kanalizacja w kierunku sali wiejskiej. Nadmienię, że w bieżącym roku zrealizowana będzie inwestycja przebudowy dywanika asfaltowego i budowy chodnika od Radłowa do Osiedla Rąbczyńskiego.
Rąbczyn nie jest jedyną wioską, która nie posiada kanalizacji. W niektórych miejscowościach budowa kanalizacji „pod górę” łączy się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi, związanymi z licznymi przepompowniami. W tych miejscowościach Gmina Raszków od wielu lat dopłaca do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-06-26 19:18 przez Xxx
Czy w raszkowie planowane jest zrobienia ronda koło szkoły ? A tak dokladniej koło starego cpnu ??
Odpowiedź udzielona dnia 2020-07-02 14:06
Witam
Tak, na drodze powiatowej w miejscu, o które Pan pyta, planowana jest budowa ronda. Zaplanowana jest także przebudowa ul. Pleszewskiej, która to na odcinku drogi gruntowej należy częściowo do gminy, a częściowo do powiatu. Na odcinku tym zostanie położony dywanik asfaltowy i wybudowany chodnik. Projekt ten realizuje Powiat Ostrowski.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-06-26 19:08 przez Sonia Szczepaniak
Szanowny Panie Burmistrzu,
Czy jest w planie budowa żłobka gminnego lub dofinansowania dla dzieci uczeszczających do żłobków prywatnych?
Odpowiedź udzielona dnia 2020-07-02 14:07
Witam
Gmina wynajęła lokal pod Dziecięcy Klub Baśniowa Kraina, do którego mogą uczęszczać dzieci w wieku od 1-3 lat. Pobyt w dzieci w tej placówce dofinansowuje gmina w kwocie 100 zł/ 1 dziecko miesięcznie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-05-28 12:37 przez Mieszkaniec
Czy w gminie Raszków jest w planach realizacja programu wymiany pieców. Tak jak ma to miejsce teraz w gminie Ostrów WLkp
Odpowiedź udzielona dnia 2020-06-02 10:50
Witam
Obecnie na wymianę pieca może Pan skorzystać z programu ,,Czyste powietrze”, w którym jest możliwość uzyskania bezzwrotnych dotacji oraz pożyczek udzielanych bezpośrednio z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Szczegóły dotyczące programu znajdzie Pan na naszej stronie, w zakładce ,,Czyste powietrze”, po lewej stronie na panelu głównym.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-05-19 16:54 przez Agnieszka Gajewska
Dzień dobry Panie Burmistrzu,
chciałam zapytać czy w naszej gminie przewidywane jest wprowadzenie programu na dofinansowanie tzw. małej retencji dla gospodarstw domowych czy gospodarstw rolnych? W ostatnich latach obserwujemy znaczne ograniczenie ilości opadów atmosferycznych i zjawisko suszy staje się niemal normą. Wymusza to na nas wszystkich bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami wody. Stąd moje pytanie, czy jest szansa na uruchomienie dofinansowania na budowę różnego rodzaju instalacji gromadzenia wód opadowych(odpowiednie zbiorniki, oczka wodne itp)?
Odpowiedź udzielona dnia 2020-05-26 15:48
Witam
W roku bieżącym Gmina realizuje programy dofinansowania usuwania i utylizacji azbestu (program ruszył od 27 maja) oraz różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, z których jedna - wodno-roślinna zakończona jest oczkiem wodnym. Realizowane jest również przedsięwzięcie w ramach programu usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Wszelkie dofinansowania muszą zostać ujęte w zaplanowanym budżecie, z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. W budżecie na rok 2020 nie przewidziano dofinansowania budowy instalacji gromadzenia wód opadowych (zbiorniki, oczka wodne). Taki program realizowany jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Program skierowany jest dla rolników.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-05-09 20:25 przez Przemek
Witam
Panie Burmistrzu czy gmina opracowała już program dotyczący usuwania i utylizacji azbetu na rok 2020?
Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2020-05-26 15:45
Witam
Została już wdrożona kolejna edycja programu usuwania azbestu. Warunkiem otrzymania dofinansowania do demontażu i usuwania wyrobów zawierających azbest, które w bieżącym roku wynosi 100% jest m.in. złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wszystkimi załącznikami. Wnioski o dofinansowanie zbierane będą w terminie od 27 maja do 26 czerwca 2020 r.
Szczegóły można znaleźć w aktualnościach na stronie www.raszkow.pl pod linkiem
http://www.raszkow.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&submenu=2&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=4247

Pytanie zadane dnia 2020-04-23 13:16 przez Paulina
Panie Burmistrzu, co z parkingiem na rynku? Miał być gotowy na maj tamtego roku.
Odpowiedź udzielona dnia 2020-04-27 10:51
Witam
W najbliższych miesiącach będzie przeprowadzona zmiana organizacji ruchu na Rynku i niektórych przyległych ulicach. Tym samym będą wyznaczone na Rynku miejsca parkingowe, zgodne z Prawem o ruchu drogowym. Inwestycję przebudowy nawierzchni Rynku przesunięto na rok 2020, co było spowodowane między innymi zabezpieczeniem dodatkowych środków finansowych na tę inwestycję.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-03-23 23:14 przez Mieszkaniec Gminy
Panie burmistrzu kiedy można spodziewać się zmiany MPZP północnej części gminy. Że są plany to wiemy interesuje nas data ,nas bo nie jestem sam z tym pytaniem ,chcemy nasze inwestycje zlokalizować w gminie Naszej nie sąsiedniej.Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2020-04-17 11:20
Witam
W ostatnich miesiącach dla północnej części gminy zaczęły obowiązywać nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Bieganin Grudzielec Nowy oraz w części dla miejscowości Grudzielec, Skrzebowa, Moszczanka oraz Korytnica. W chwili obecnej w trakcie opracowywania są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Bugaj i Koryta. Po zakończeniu rozpoczętych procedur będziemy sukcesywnie rozpoczynać przygotowanie nowych miejscowych planów m.in. dla miejscowości Głogowa i Ligota.
Trudno natomiast jest określić konkretne terminy uchwalenia nowych planów, ponieważ ich opracowanie jest procesem złożonym i nie zależy w całości od gminy. Na etapie opracowywania planów konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych uzgodnień i konsultacji, a działania te są długotrwałe i czasochłonne. Osobiście uważam, że procedura ta powinna być uproszczona, jednakże urząd jest zobowiązany do przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych.
Realizacja planów jest ściśle określona w ustawie o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym.
Zgodnie z zapisami Art. 17 ww. ustawy wójt, burmistrz albo prezydent miasta po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego kolejno:
1. ogłasza w prasie miejscowej oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, określając formę, miejsce i termin składania wniosków do planu, nie krótszy niż 21 dni od dnia ogłoszenia;
2. zawiadamia, na piśmie, o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu instytucje i organy właściwe do uzgadniania i opiniowania planu;
3. sporządza projekt planu miejscowego rozpatrując wnioski, o których mowa w pkt 1, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko;
4. sporządza prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego, z uwzględnieniem art. 36 wymienionej ustawy;
5. występuje o:
a) opinie o projekcie planu do:
- gminnej lub innej właściwej, w rozumieniu art. 8, komisji urbanistyczno-architektonicznej,
- wójtów, burmistrzów gmin albo prezydentów miast, graniczących z obszarem objętym planem, w zakresie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym,
- regionalnego dyrektora ochrony środowiska,
- właściwych organów administracji geologicznej w zakresie udokumentowanych złóż kopalin i wód podziemnych,
- właściwego organu Państwowej Straży Pożarnej i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w zakresie lokalizacji nowych zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnych awarii,
- właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,
- starosty, jako właściwego organu ochrony środowiska w zakresie terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych,
- operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego w zakresie sposobu zagospodarowania gruntów leżących w odległości nie większej niż 40 metrów od osi istniejącej linii elektroenergetycznej najwyższych napięć, w przypadku gdy górne napięcie tej linii elektroenergetycznej jest równe co najmniej 220 kV, oraz
b) uzgodnienie projektu planu z:
- wojewodą, zarządem województwa, zarządem powiatu w zakresie odpowiednich zadań rządowych i samorządowych,
- organami właściwymi do uzgadniania projektu planu na podstawie przepisów odrębnych,
- właściwym zarządcą drogi, jeżeli sposób zagospodarowania gruntów przyległych do pasa drogowego lub zmiana tego sposobu mogą mieć wpływ na ruch drogowy lub samą drogę,
- właściwymi organami wojskowymi, ochrony granic oraz bezpieczeństwa państwa,
- dyrektorem właściwego urzędu morskiego w zakresie zagospodarowania pasa technicznego, pasa ochronnego oraz morskich portów i przystani,
- właściwym organem nadzoru górniczego w zakresie zagospodarowania terenów górniczych,
- ministrem właściwym do spraw zdrowia w zakresie zagospodarowania obszarów ochrony uzdrowiskowej,
- właściwym wojewódzkim konserwatorem zabytków w zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu,
- zarządem województwa w zakresie uwzględnienia wyników audytu krajobrazowego, o którym mowa w art. 38a ustawy,
- dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w zakresie dotyczącym zabudowy i zagospodarowania terenu położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią,
- Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego, jeżeli sposób zagospodarowania gruntów przyległych do linii kolejowej o znaczeniu państwowym lub zmiana tego sposobu mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego, oraz
- podmiotem zarządzającym w zakresie zagospodarowania właściwego portu lub przystani morskiej oraz
c) zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, jeżeli wymagają tego przepisy odrębne;
6. wprowadza zmiany wynikające z uzyskanych opinii i dokonanych uzgodnień oraz ogłasza, w sposób określony w pkt 1, o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu na co najmniej 7 dni przed dniem wyłożenia i wykłada ten projekt wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni oraz organizuje w tym czasie dyskusję publiczną nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami;
7. wyznacza w ogłoszeniu, o którym mowa w pkt 9, termin, w którym osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu planu, nie krótszy niż 14 dni od dnia zakończenia okresu wyłożenia projektu planu;
8. rozpatruje uwagi, o których mowa w pkt 11, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania;
9. wprowadza zmiany do projektu planu miejscowego wynikające z rozpatrzenia uwag, o których mowa w pkt 11, a następnie w niezbędnym zakresie ponawia uzgodnienia;
10. przedstawia radzie gminy projekt planu miejscowego wraz z listą nieuwzględnionych uwag, o których mowa w pkt 11.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-03-03 08:56 przez mieszkanka
Dzien dobry,
Czy i kiedy zostanie wykonany chodnik w Pogrzybowie (chodzi o odcinek w kierunku Walentynowa)? Jesli tak to po ktorej stronie drogi?
Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2020-03-09 08:18
Witam
W poprzednich latach został wykonany chodnik w Pogrzybowie od ,,wieżyczki” w kierunku Walentynowa. Bardzo zła nawierzchnia drogi od ,,Biedronki” przez Pogrzybów w kierunku Walentynowa, spowodowała podjęcie działań przez gminę związanych z naprawą wspomnianego odcinka. Obecnie przygotowywany jest plan naprawy tej drogi, który zakłada przebudowę drogi i budowę brakującego chodnika. Jeżeli projekt uzyska pozytywną akceptację programu, wspomniana inwestycja będzie realizowana w 2021 roku. W kolejnych latach będziemy chcieli kontynuować remont wspomnianego szlaku komunikacyjnego (jezdni i chodnika) jeśli program dofinansowania będzie dalej funkcjonował.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-02-23 13:33 przez Mieszkanka gminy
Witam Panie Burmistrzu, nie wiem czy ośrodek zdrowia podlega pod gminę czy oni są sami przed siebie ale tu w naszych stronach brakuje dentysty na NFZ. Nie było by możliwości żeby jakiś dentysta przyjmował w osrodku zdrowia?
Odpowiedź udzielona dnia 2020-03-03 15:33
Witam
Gmina jest właścicielem budynku przy ul. Koźmińskiej, który wynajmuje NZOZ Zdrówko s.c. i jako wynajmujący obiekt nie ma wpływu na funkcjonowanie i świadczenie w nim usług. W mojej ocenie wspomniana firma bardzo dobrze zaspakaja potrzeby mieszkańców w zakresie usług medycznych. Uważam, że dobrze byłoby poszerzyć zakres świadczonych usług o wspomnianą przez Panią stomatologię. Pragnę przypomnieć, że dzięki mojej determinacji w raszkowskim ośrodku zdrowia prywatna praktyka ginekologiczna została zamieniona na refundowaną przez NFZ. Ponadto wiele lat temu zgodziłem się na lokalizację apteki przy ośrodku zdrowia, wydzierżawiając teren pod wspomniany obiekt. Firma prowadząca aptekę zobowiązała się do otworzenia punktu medycznego, w którym bezpłatnie przyjmuje lekarz w soboty w godz. 9-12. Wspomniany punkt, z którego korzysta wielu mieszkańców Gminy i Miasta Raszków mieści się przy ul. Pleszewskiej 24. Ponadto informuję, że usługi stomatologiczne na NFZ wykonywane są w Raszkowie na terenie szkoły podstawowej w gabinecie Indywidualnej Praktyki Stomatologicznej Marleny Juszczak oraz w gabinecie Stomatologia Żukowski przy ul. Polnej 11.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2020-02-12 08:50 przez
Dzien dobry!
Czy bylaby mozliwosc podjecia pracy biurowej w Gminie Raszkow lub przynajmniej stazu? Posiadam wyzsze wyksztalcenie, znam jezyk angielski.9 lat mieszkalam i pracowalam w Anglii. Poszukuje pracy lokalnie ale ciezko cos znalezc poza praca w sklepie.
Z gory dziekuje i pozdrawiam.
Ewelina Matczak
Odpowiedź udzielona dnia 2020-02-21 10:31
Gmina i Miasto Raszków w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy każdego roku wnioskuje o możliwość zatrudnienia osób na staż. Po jego zakończeniu zawierana jest umowa o pracę na czas określony. W tym roku również można starać się o staż w Urzędzie Gminy i Miasta Raszków. Podanie, które należy złożyć w sekretariacie, zostanie rozpatrzone po złożeniu przez gminę wniosku do Urzędu Pracy. Wszystkie ogłoszenia o pracę w tutejszym urzędzie można również śledzić na stronie internetowej www.raszkow.pl w zakładce BIP.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2019-12-15 22:31 przez Agnieszka
Witam. Na ulicy Kaliskiej( główna ulica przy rynku) bardzo często odwiedzana przez innych ze względu na restauracje. 3 rok z rzędu montowane jest oświetlenie świąteczne które w ogóle nie świeci. Po co je zakladacie skoro nie swieci?
Być może nikt nie zgłosił tego?.....
Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2019-12-27 12:13
Ozdobę, o której Pani wspomniała naprawiono i jeszcze przed świętami została zawieszona.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-12-08 15:02 przez
Dzień dobry,chciałabym zapytac o gospodarkę odpadami komunalnymi,nie wiem gdzie wyrzucić stara bez użyteczna odzież,dzwoniłam już do MZO Ostrów ale tam panie nie umiały mi odpowiedzieć?Pojedyńcze żeczy można prawdopodobnie wyżucić do duzego kosza ,ale gdy jest tego wiecej?Może to błacha sprawa,proszę o poradę.
Z uszanowaniem
LidiaP
Odpowiedź udzielona dnia 2019-12-13 09:01
Witam
Gmina i Miasto Raszków ma podpisaną umowę z firmą zewnętrzną na ustawienie kontenerów do zbiórki odzieży używanej i tam należy w pierwszej kolejności oddawać niepotrzebną już odzież. Także nie nadającą się do dalszego użytkowania odzież należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-11-29 20:01 przez Mieszkaniec
Jest możliwość współpracy z Krotoszynem odnośnie drogi powiatowej nr 5158P o pomalowania pasów jak na drodze Ostrów koryta?
Odpowiedź udzielona dnia 2019-12-05 08:28
Witam
Droga, o którą Pan pyta jest drogą powiatową. Zwrócimy się z zapytaniem do powiatów: ostrowskiego i krotoszyńskiego o możliwość namalowania pasów na wspomnianej drodze.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-10-28 10:51 przez Tomek
Witam, czy istnieje możliwość zamontowania progów zwalniających na ulicy Wiśniowej w Radłowie? Chociaż jednego po środku ulicy. Z góry dziękuje i pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2019-11-04 10:13
Witam
Temat, o który Pan pyta poruszany był już na początku tego roku. Odpowiedź na to zagadnienie zamieściliśmy w dniu 22 stycznia 2019 r.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-10-15 19:48 przez Mieszkanka gminy
Dzień dobry Panie Burmistrzu.
W Korytach w okolicy krzyża pojawila sie jakiś czas temu dziura w drodze. Jadąc od Karminka trzeba albo zjechać na pobocze prawej strony albo odbić w lewą strone. Niedawno była też stłuczka. W nocy jadący tir jesli w nią wjedzie jest huk... Prosze by Pan sie ta sprawa zajął
Odpowiedź udzielona dnia 2019-10-21 14:10
Witam
Dziękuję za informację, staramy się na bieżąco reagować na wszystkie problemy i ubytki w drogach. Przekazałem już sprawę do realizacji. Dziura w drodze będzie naprawiona niezwłocznie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-10-14 22:26 przez Tomasz Jędraszek
WITAM JAKIE W NASZEJ GMINIE SA DOTACJE NA FOTOWOLTAIKE ORAZ NA PANELE PODCZERWIENI DO OGRZEWANIA DOMU ZAMIAST PIECA CO DLA DOMU PASYWNEGO.POZDRAWIAM
Odpowiedź udzielona dnia 2019-10-21 14:09
Witam
Obecnie mieszkańcy gminy mogą skorzystać z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Tam również można składać wnioski. W październiku 2018 roku odbyło się spotkanie mieszkańców gminy Raszków z przedstawicielami tego funduszu, którzy przybliżyli zasady programu i odpowiadali na pytania. Na stronie internetowej Gminy i Miasta Raszków www.raszkow.pl , po lewej stronie znajduje się link, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o programie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-09-19 17:37 przez Paulina Marszewiecka
Dzień dobry Panie Burmistrzu pisze w sprawie wymiany słupów a przede wszystkim lamp na ul. Leśnej w Raszkowie. Jesteśmy jedną z ulic na której sa stare słupy energetyczne a lampy strasznie brudne i stare, przy lekkim podmuchu wiatru przestaja świecić a o naprawę trzeba się ciągle prosić.Jedna z nich nie świeci od ok 8 miesiecy i nic z tym nie robicie mimo zgłoszeń.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-09-30 15:45
Witam
Gmina i Miasto Raszków jest udziałowcem spółki Oświetlenie Drogowe i Uliczne, która prowadzi działalność na naszym terenie. Wszelkie awarie pojedynczych punktów świetlnych zgłaszane do spółki są likwidowane do 4 dni. Jeżeli chodzi o ciąg lamp – tak jak miało to miejsce w zgłoszonej u nas awarii w dniu 21 sierpnia br. jest to 8 dni. Zgłoszona usterka została usunięta w terminie. Niestety nie posiadaliśmy informacji, że jedna lampa na ulicy Leśnej nie świeci od od dłuższego czasu. Na terenie Gminy i Miasta Raszków mamy prawie 900 lamp ulicznych. Jeśli któraś nie świeci należy to zgłosić pod nr tel. infolinii 62/598-64-80 lub w Urzędzie Gminy i Miasta Raszków. Sprawy związane z oświetleniem prowadzi pani Elżbieta Leja w pok. nr 8, tel. 62/734 49 11. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, mailowo lub osobiście. Można również o interwencję poprosić radnych, sołtysa lub przewodniczącego rady osiedla. Po Pani informacji – zadzwoniłem do spółki na nr infolinii i przekazałem informację o awarii. Usterka została usunięta. Szeregowa wymiana lamp będzie możliwa po zabezpieczeniu środków na ten cel w budżecie i sporządzeniu stosownego projektu. Najczęściej projekt wykonuje się w jednym roku, a realizacja następuje w kolejnym roku.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-09-11 21:38 przez Jan Mielnik
Szanowny Panie Burmistrzu!
Zwracam się do Pana z zapytaniem o bezpieczeństwo na skrzyżowaniach z ulicą Wałową, na których regularnie dochodzi do wypadków. Czy nie można wprowadzić innych środków bezpieczeństwa niż tylko lustra (nieznający tych skrzyżowań kierowcy mogą nie dobrze ocenić odległość od pojazdu widocznego w lustrze)? Proponuję zainstalować na skrzyżowaniu ulic Wałowej i Koźmińskiej sygnalizacji świetlnej. Światła pojawić mogłby się też na skrzyźowaniu Wałowej z Krotoszynską.
Proponuję też, by zmienić układ pierwszeństwa na skrzyżowaniu Koźmińska-Krotoszynska. Droga z pierwszeństwem mogłaby biec z Krotoszyna prosto Krotoszyńską i Koźmińską w stronę Raszkówka.
Dziękuję za zrozumienie
Jan Mielnik
Odpowiedź udzielona dnia 2019-09-13 12:43
Witam
Drogi: Ostrowska, Wałowa, Krotoszyńska i Koźmińska są drogami powiatowymi, czyli podlegają pod Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Wielokrotnie zgłaszaliśmy jako Gmina do Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim potrzebę zainstalowania dodatkowego oznakowania znakiem T 14 - Uwaga WYPADKI. W ostatnim tygodniu na skrzyżowaniach wspomnianych dróg doszło do trzech kolizji. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg zamówił już znaki informujące o częstych wypadkach i 6 sztuk zostanie wkrótce zamontowane z każdej ze stron przed skrzyżowaniami. Mamy nadzieję, że oznakowanie to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w w.w. miejscach. Sygnalizowałem także dyrektorowi zarządu dróg, aby przeanalizować możliwość zainstalowania tam sygnalizacji świetlnej. Podczas rozmowy przekazałem mu również Pana sugestię, związaną ze zmianą organizacji ruchu.
Wszyscy kierowcy powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego, uważać na znaki i jechać zgodnie z obowiązującą w tym miejscu prędkością 40km/h.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-09-07 00:59 przez Mieszkaniec gminy
Dzień dobry Panie burmistrz mam pytanie odnośnie gospodarki odpadami czy gmina myśli o jakimś dofinansowaniu rodzin wielodzietnych lub posiadających kartę dużej rodziny raszkow po ostatniej podwyżce opłata wzrosła o ponad 100% ? Dziękuję i pozdrawiam l
Odpowiedź udzielona dnia 2019-09-11 15:17
Witam
Rada Gminy i Miasta Raszków Uchwałą Nr VII/49/2019 z dnia 28 marca 2019 roku zmieniła metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustaliła wysokość stawki tej opłaty. Zgodnie z zapisami w/w uchwały opłata za odbiór odpadów komunalnych jest uzależniona od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Zmiana uchwały konieczna była ze względu na wzrost opłaty za składowanie odpadów (tzw. opłaty marszałkowskiej), przyjętej rozporządzeniem Rady Ministrów, wysokie koszty zagospodarowania niesegregowanych odpadów komunalnych, obowiązek dostosowania sposobu selektywnej zbiórki odpadów do Rozporządzenia Ministra Środowiska, wzrostu cen energii, paliwa i płacy minimalnej. Opłata stanowi iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Od 1 lipca 2019 r. dla osób prowadzących segregację odpadów miesięczne stawki opłat wynoszą - odpowiednio do zamieszkujących osób:
1. 1 osoba - 17,00 zł
2. 2 osoby - 16,50 zł za osobę
3. 3 osoby - 16,00 zł za osobę
4. 4 osoby - 15,50 zł za osobę
5. 5 osób - 15,00 zł za osobę
6. 6 osób - 14,50 zł za osobę
7. 7 osób i więcej - 13,50 zł za osobę
Wysokość miesięcznej stawki za odpady zbierane i odbierane bez segregacji wynosi obecnie 40 zł za osobę.
Jak wynika z powyższego cennika – im więcej osób jest w gospodarstwie – tym opłata za wywóz odpadów jest mniejsza, co jest też ulgą dla rodzin wielodzietnych. Podobny system naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi został zastosowany w sąsiednich gminach powiatu ostrowskiego.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-09-04 08:56 przez
Dzień Dobry
Od 2 września zaistniał duży problem z dojazdem do Ostrowa na linii 5B.
Liczba zakupionych biletów miesięcznych wzrosła podwójnie,ponieważ do szkół ,do klas pierwszych dołączyły dwa roczniki co automatycznie wskazuje na dwa razy tyle potrzebnych miejsc w autobusie,czego MZK niestety fizycznie nie zapewniło! Zakupiliśmy bilety a nasze dzieci nie mają jak dotrzeć lub docierają na drugą lekcję do szkoły. W jakich czasach my żyjemy? Zapewniano nas przy zmianie reformy,że miejsc w szkołach wystarczy dla wszystkich a miejsc w autobusach brak. To jest jakieś nieporozumienie!
Czy Władze naszej Gminy mogą coś w tym kierunku zrobić?
..By nasze dzieci mieszkające na wsi nie czuły się gorsze...???
Odpowiedź udzielona dnia 2019-09-05 12:18
Witam
Na mocy umowy, którą Gmina i Miasto Raszków kiedyś podpisała z lokalnym przewoźnikiem MZK S.A. Ostrów Wielkopolski, a obecnie na mocy porozumienia z Gminą i Miastem Ostrów Wielkopolski, Gmina Raszków każdego roku dopłaca do lokalnych przewozów. W ostatnich trzech latach z gminnego budżetu przeznaczono na ten cel odpowiednio 500 tys. zł w 2017 r., 600 tys. zł w 2018 r. i ponad 800 tys. zł w roku bieżącym. Dzięki przekazanym środkom możliwe są regularne kursy na terenie naszej gminy. Dopłaty te wiążą się również z niższymi cenami biletów zarówno jednorazowych jak i miesięcznych, za które ostatecznie muszą zapłacić mieszkańcy naszej gminy. Gdyby nie te pieniądze, ceny biletów byłyby droższe, a niektóre kursy zostałby wycofane całkowicie przez MZK, ze względu na małą rentowność. Na wspomnianej przez Panią linii 5B został doraźnie wynajęty dodatkowy, jadący równolegle autobus, który rozwiązał problem. Gmina prowadzi rozmowy celem zmiany na stałe rozkładu jazdy. Docelowo, w najbliższym czasie zostanie wprowadzony dodatkowy kurs z Ligoty.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-08-19 10:35 przez Paulina
Dzień dobry panie Burmistrzu. Czy w naszej gminie są jakieś możliwości wynajęcia mieszkania, lub jakiś program by młode małżeństwo mogło się starać o własny kąt?
Odpowiedź udzielona dnia 2019-09-04 14:06
Witam
Pośrednictwo w wynajmie mieszkań nie jest zadaniem Gminy. Ofert takich należy szukać na wolnym rynku. W przeszłości był rozważany program budowy w Raszkowie mieszkań w ramach TBS, jednakże z braku zainteresowania tym tematem Gmina nie podjęła się tego zadania.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-07-29 13:30 przez Martyna Garbarczyk
Dzień dobry. Chciałabym zapytać czy myśli Pan o budowie nowego jednopoziomowego przedszkola w Raszkowie? Warunki panujące w obecnym pozostawiają wiele do życzenia, o braku łazienki w sali nie wspomnę. Wysokie, strome schody, malutkie szatnie i ogólny brak wystarczającej przestrzeni szczególnie dla najmłodszych to tylko nieliczne problemy naszego przedszkola. Oczywiście zauważyłam remonty, które Pan poczynił, aczkolwiek nie są one najważniejsze jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort dzieci, nauczycieli i rodziców. Ilość dzieci jest z roku na rok coraz większa, więc uważam że należa im się jak najlepsze warunki rozwoju.
Pozdrawiam :-)
Odpowiedź udzielona dnia 2019-08-13 08:21
Witam
Przedszkole w Raszkowie oraz filia w Przybysławicach spełniają wymogi Sanepidu, BHP, przepisów przeciw pożarowych. Gmina ponosi koszty przebudowy tych placówek, aby stawały się przyjazne i bezpieczne dla dzieci. Na budynkach przedszkolnych w Raszkowie i Przybysławicach założono nowe pokrycia dachowe. W 2016 roku poprawiono bezpieczeństwo przeciwpożarowe, zakładając w placówce w Raszkowie system oddymiania oraz wymieniono drzwi. Sukcesywnie prowadzone są remonty związane z bieżącymi potrzebami. W tym roku w budynku przedszkolnym w Raszkowie pomalowano jadalnię, dwie sale, wszystkie łazienki oraz odświeżono (poprzez akrylowanie) podłogi w pomieszczeniach, które tego wymagały w obu budynkach. W filii w Przybysławicach wymalowano również dwie małe salki. Zajęcia odbywają się w dobrych warunkach, każde z dzieci ma dostęp do łazienki. W przeprowadzonej w tym roku wśród rodziców ankiecie dotyczącej bezpieczeństwa w przedszkolu, nie zgłoszono znaczących uwag co do tego zagadnienia w raszkowskiej placówce. Dostępna jest jednokondygnacyjna filia przedszkola w Przybysławicach. Na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby budowy nowej placówki przedszkolnej, gdyż obecne zapewniają zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-07-29 13:19 przez Martyna Garbarczyk
Dzień dobry ;-) chciałabym dowiedzieć się, kiedy planuje Pan doposażyć nasze osiedle obok boiska sportowego w obiecany plac zabaw? Myślę, że jest on tutaj bardzo potrzebny ze względu na dużą ilość dzieci w okolicy. :-)
Odpowiedź udzielona dnia 2019-08-13 08:19
Witam
W tym roku w budżecie Gminy i Miasta Raszków zostały zabezpieczone środki na pobudowanie czterech placów zabaw na terenie gminy. Powstaną one w miejscowościach Jelitów, Przybysławice, Radłów i Sulisław. Obecnie w Raszkowie dostępne są place przy parku oraz przy blokach. Blisko jest także plac zabaw przy Kąpielce. W przyszłym roku planowana jest budowa kolejnych placów zabaw - przy szkole im. Arkadego Fiedlera i na osiedlu przy boisku sportowym.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-07-26 15:18 przez Jan P.
Witam Pana, mam pytanie odnośnie naszego Raszkowskiego blokowiska, w miejscu gdzie było boisko, bramki zostały usunięte a cały plac jakby oczyszczony... Można wiedzieć jakie są plany odnośnie w/w terenu ?
Odpowiedź udzielona dnia 2019-07-30 12:53
Witam
Teren, o który Pan pyta jest w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Raszkowie. Zarząd spółdzielni wraz z mieszkańcami i radą nadzorczą decyduje o wykorzystaniu tego miejsca. Z tego co się dowiedziałem, podczas zebrania członków spółdzielni uzgodniono, że bramki zostaną usunięte, ponieważ nie spełniały norm bezpieczeństwa. Proszę zapytanie dotyczące tego terenu skierować do Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Raszkowie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-07-16 18:30 przez Mieszkaniec
Dzień dobry,
czy w tym roku będą przyjmowane wnioski na rozbiórkę i utylizację płyt azbestowych?
Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2019-08-23 11:52
Witam
W wyniku propozycji Powiatu Ostrowskiego dotyczącego programu usuwania i utylizacji azbestu, który dotąd realizowany był przez Starostwo Powiatowe we współpracy z gminą, obecnie zadanie to mają przejąć tylko gminy. W związku z tym zaistniała potrzeba przygotowania nowej dokumentacji w celu ubiegania się o dodatkowe środki zewnętrzne na realizację tego programu. Gmina prowadzi działania, aby program usuwania wyrobów azbestowych można było realizować w roku 2020 i wtedy też będzie można składać wnioski. Staramy się, aby demontaż azbestu i jego utylizacja była bezpłatna dla mieszkańców tak, jak to było dotychczas.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-07-10 21:16 przez Przez Mieszkankę
Dzień Dobry Panie Burmistrzu chciałam zapytać czy jest możliwość zakupienia książki Ocalić od zapomnienia pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2019-07-11 15:23
Witam
Niestety cały nakład książki został wyczerpany.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-07-08 14:54 przez Mieszkaniec koryt
Dzien dobry Panie Burmistrzu.
Dlaczego mlodziez z Koryt i okolic nie ma dostepu do boiska w naszej miejscowosci? Gdzie mlodziez ma grac?
Odpowiedź udzielona dnia 2019-07-11 15:23
Witam
Boisko w Korytach znajduje się na terenie szkoły i administruje nim dyrekcja szkoły. Wspomniany obiekt sportowy, na który gmina przeznaczyła duże środki związane z zamontowaniem systemu nawadniającego, powinien być ogólnodostępny. Pod uwagę powinny być wzięte zasady utrzymania porządku i niedopuszczenie do zniszczenia płyty boiska przez samochody (jak miało to miejsce w Raszkowie). Po rozmowie z panią dyrektor ustaliłem, że problemem jest brak bramek. Zostały one ze względów bezpieczeństwa zdemontowane na okres wakacji. Gmina przekaże środki na zakup nowych bramek, które zostaną zamontowane na stałe.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-06-26 13:18 przez
Dzień dobry panie burmistrzu mam takie pytanie czy jest możliwośćpostawienia większej ilości ławek koło placu zabaw koło mini zoo ponieważ jest tam dużo osób spędzają tam czas większe rodziny i nie ma naprawdę gdzie się usiąść i czy jest możliwośćpostawienia większej ilości koszy na terenie placu zabaw ponieważ jest tam jeden tylko koszt za tą ławką która tam stoi a dzieci przechodzą z butelkami z wodą z jedzeniem i nie ma gdzie tego wyrzucać a większość ilość koszy na śmieci znajduje się po lewej stronie tam gdzie jest cień.i jeszcze jedno pytanie czy jest możliwość zrobienia kurtyny wodnych lub jakiś mgiełek na rynku dla ochłodzenia się w
Odpowiedź udzielona dnia 2019-07-08 11:00
Witam
Na terenie raszkowskiego parku – przy mini zoo oraz przy placu zabaw - znajduje się 18 ławek oraz 10 koszy na śmieci. Przy placu zabaw są trzy ławki. Zgodnie z Pani sugestią, w dniu otrzymania maila zostały postawione kolejne miejsca do siedzenia przy placu zabaw (5 dużych, ozdobnych pni). Jeżeli chodzi o kosze, to obecna ich ilość jest wystarczająca. Każdego dnia pracownicy sprzątają park. Niestety wiele opakowań po produktach spożywczych nie trafia do koszy, w których jest wolne miejsce na odpady. Kiedy powrócą upalne dni zostanie zainstalowana kurtyna wodna na terenie parku w Raszkowie.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-06-19 20:11 przez Patrycja Gromada
Dzień dobry Panie Burmistrzu.
Piszę do Pana w dość nietypowej ,ale korzystnej sprawie.Kilka lat temu obok Domu Kultury był Skatepark,lecz teraz go nie ma.
Więc czy byłaby taka możliwość zainstalowania /wybudowania nowego skateparku ,a dokładnie chodzi mi o rampy? Nie musi być to dokładnie w tym samym miejscu.
Znam wiele osób ,które by z niego korzystały. Wliczając w to mnie , naszych mieszkańców,a także osoby z Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna .
Moglibyśmy na nim rozwijać swoje umiejętości, a także uczyć sie nowych trików.
Wiem ,że w Raszkowie znajduje sie już Pamtrack ,ale na nim niezbyt da się nauczyć sztuczek na np. hulajnodze lub rowerze.
Mam nadzieje ,że moja sprawa będzie pozytywnie rozpatrzona .

Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2019-06-25 15:12
Witam
Liczne wypadki, które zdarzają się na skateparkach (ostatnio na ,,Kozim Borku” w Ostrowie) powodują obawy o zdrowie i bezpieczeństwo osób korzystających z tych instalacji. Gmina będzie poszerzać ofertę alternatywnych inwestycji sportowych. Pani pomysł budowy skateparku będzie przeanalizowany.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-06-19 10:18 przez Marcin Kasprzak
Pani Burmistrzu proszę o informacje kiedy były konsultacje społeczne w sprawie parkingu na rynku w Raszkowie.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-06-25 15:12
Witam
Z jakiego przepisu wnioskuje Pan o konieczności przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie parkingu na Rynku?
Wszystkie zadania realizowane przez gminę są wynikiem zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-05-11 22:56 przez Mateusz
Dzień dobry, piszę w sprawie boiska do siatkówki plażowej,które znajduje się przy kąpielce w Raszkowie. Boisko to nie nadaje się do żadnej gry. Odstrasza swoim zaniedbaniem oraz nie nadaje się do użytku poprzez zdewastowana siatkę brak lini oraz twarde podloze. Do gry w siatkówkę plażowa potrzebne jest miękie podłoże, piasek. Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2019-05-15 08:34
Witam
Znajdujące się przy Kąpielce boisko do gry w piłkę siatkową było wielokrotnie sprzątane i naprawiane po dewastacji. Niszczone były linie, wyznaczające boisko, siatka, a także krzesło, które przeznaczone jest dla sędziego. W tym roku do sezonu letniego boisko zostanie zrekultywowane. Wytyczone zostaną linie i złożona będzie nowa siatka. Teren boiska powinien być używany zgodnie z przeznaczeniem. Prosimy, aby osoby, które korzystają z tego miejsca szanowały je i zwracały uwagę tym, którzy je niszczą.

Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-05-08 17:37 przez Mieszkanka
Witam panie Burmistrzu, widziałam foto z pomysłem parkingu na rynku w Raszkowie. Jak najbardziej popieram, ale tak myślę że jeszcze na rynku przydała by się toaleta WC ale nie mam na myśli toi toi. Osoby będące na zakupach z dziećmi mają problem jeśli dziecko zawoła do łazienki.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-05-10 09:14
Witam
Sprawa toalety na rynku była wielokrotnie podnoszona. Pomijając koszty budowy nowej toalety ok. 200 tys. zł, trzeba wziąć pod uwagę, że musi być ona regularnie sprzątana, co generuje codzienne koszty. Toaleta, która znajduje się przy przystanku autobusowym jest obecnie remontowana. Można do niej dojść w krótkim czasie z dowolnego miejsca w Raszkowie. Toaleta ta, była bardzo często dewastowana i wymagała kilkukrotnego sprzątania dziennie. Obecnie jest naprawiana. W godzinach pracy urzędu 8-16, można korzystać z toalet na terenie ratusza.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-04-29 18:59 przez Renata Biernat
Witam serdecznie Pana Burmistrza. Zaczyna się czas letni w którym wielu z nas wybiera się na wycieczki i przejażdżki rowerowe tak jak i Pan. Z stąd moje pytanie czy czuje się Pan bezpiecznie jadąc roweremz Raszkowa na Korytnice?. Czy powstanie kiedyś ścieżka rowerowa Korytnica-Raszków lub Korytnica-Koryta. Jadąc rowerem z małym dzieckiem chcieli byśmy czuć się bezpiecznie gdyż czasami jest to trudno gdyż kierowcy na tym odcinku jeżdżą naprawdę szybko. Dziękuję za możliwość zadania Panu Burmistrzowi pytania.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-05-06 13:12
Witam
Podobnie jak Pani, uważam, że konieczne jest wykonanie chodnika łączącego Raszków z Głogową, Głogowę z Korytnicą, Korytnicę z Ligotą i Ligotę z Korytami. Poruszanie się rowerem tą drogą jest bardzo niebezpieczne, gdyż ma ona jedno z największych natężeń ruchu w całym powiecie ostrowskim. W ciągu doby przejeżdża przez nią około 5 tys. samochodów. Droga ta wraz z chodnikiem należy do powiatu, który decyduje o inwestycjach na tym odcinku. Gmina Raszków w ostatnich latach dołożyła do dróg i chodników powiatowych ok 4 mln zł i jeśli powiat postanowi realizować tą inwestycję jest możliwość dofinansowania jej ze środków Gminy i Miast Raszków.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-03-29 08:59 przez Piotr Przybysz
Witam , czemu w Raszkowie nagle jest taki slaby zasieg sieci telefonicznych ? czy w regionie przeprowadzane sa jakies prace ??
Odpowiedź udzielona dnia 2019-04-01 11:48
Dzień dobry
Gmina nie prowadzi działalności związanej z telefonią komórkową. Obecnie w Raszkowie budowany jest nowy maszt przekaźnikowy, który wzbudza skrajnie różne emocje. Uważam, że nowe urządzenia poprawiające jakość sygnału komórkowego są potrzebne, ale powinny być budowane w miejscach, które nie będą wywoływać protestów społeczności lokalnej.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2019-02-26 22:03 przez Paula
Witam panie Burmistrzu. Czy w przedszkolu w Przybysławicach planuje się jakiś remont placu zabaw dla dzieci? W przedszkolu w jaskółkach dzieci mają taki nowy ładny kolorowy a tu w Przybysławicach to odstrasza.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-03-07 09:10
Witam
Co roku gmina kupuje nowe place zabaw. Doposażane są również w nowe elementy istniejące już place. Będę się starał zabezpieczyć środki na doposażenie kolejnych placów zabaw w naszej gminie, także w Przybysławicach.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-02-21 20:02 przez Miłosz
Panie Burmistrzu, mieszkam w Radłowie w domu jednorodzinnym. Ścieki z mojego domu od zawsze zbierane są w tzw. szambie. W miejscowości tej jest dostępna kanalizacja jednak ja chciałbym założyć przydomową oczyszczalnie co oczywiście jest o wiele tańsze niż korzystanie z kanalizacji. (Inwestycja w przydomową oczyszczalnię dla mojego domu to koszt około 5 tyś zł, czyli około 3 lata korzystania z kanalizacji- bilans jest jednoznaczny) Będąc w gminie dowiedziałem się, że jeżeli mam możliwość podłączenia do kanalizacji nie dostanę zgody na oczyszczalnię. Proszę mi wyjaśnić dlaczego w naszej gminie jest taka polityka skoro w ościennych gminach (choćby gmina i miasto Ostrów ) bez problemu dostaje się na to zgodne, nawet można odłączyć się od kanalizacji i założyć sobie oczyszczalnie
Odpowiedź udzielona dnia 2019-03-07 09:09
Witam
W Gminie i Mieście Raszków obowiązuje regulamin, na mocy którego gmina dopłaca do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Dopłata ta, w kwocie 1500 zł jest wypłacana właścicielowi posesji, która znajduje się na terenie, gdzie gmina nie wybudowała głównego kolektora kanalizacji sanitarnej. (Jednym z powodów braku budowy kanalizacji sanitarnej są bardzo wysokie koszty jej eksploatacji, tzn. w przypadku, gdy jest konieczność budowy wielu przepompowni). Natomiast tam, gdzie jest wybudowany kolektor sanitarny, najkorzystniej dla właścicieli posesji, a zarazem zgodnie z regulaminem obowiązującym na terenie Gminy i Miasta Raszków, jest podłączenie się do istniejącej instalacji kanalizacyjnej.
Jednak gdy właściciel nie zechce podłączyć się do głównego kolektora, może wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, jednakże w tym przypadku nie otrzyma dofinansowania z gminy.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-01-29 14:19 przez Krzysztof S
Witam Pana, czy w związku z ogromnym somgiem jaki męczy mieszkańców Raszkowa, podjął Pan jakiekolwiek kroki w celu jego zmniejszenia np. dofinansowanie do pieców gazowych ? Pytam bo jakość powietrza w Raszkowie szczególnie w porach wieczornych to jedno wielkie nieporozumienie. W jakim celu istnieje urząd ochrony środowiska skoro nie robi się kompletnie nic w celu jego poprawy.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-01-31 13:26
Witam
Urząd Gminy i Miasta Raszków prowadzi kontrole nieruchomości, o których ma informację, że mogą być spalane niedozwolone paliwa czy śmieci. Zainstalowano także urządzenie pomiarowe monitorujące jakość powietrza w Raszkowie. Dnia 4 października 2018 r. odbyło si ę spotkanie w domu kultury w Raszkowie dla wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Raszków na temat programu ,,Czyste Powietrze”. W ramach tego programu mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę pieców. Istnieje możliwość dofinansowania wymiany pieców węglowych na gazowe lub w przypadku braku możliwości podłączenia pieca gazowego - na inny, ekologiczny piec V klasy. Zachęcamy do skorzystania z tego programu. Więcej informacji można uzyskać na naszej stronie http://www.raszkow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=145&strona=1
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-01-27 17:47 przez Zbigniew Sikora
Dzień dobry,
czytałem, że rozpoczyna się remont Pałacyku w Przybysławicach. Z miejscem tym związana jest historia naszej rodziny. Do roku 1937 zamieszkiwała tam rodzina mojego dziadka Jana Sikory, tam też urodził się mój ojciec Czesław Sikora i jego rodzeństwo. Aktualnie opracowuję historię mojej rodziny i poszukuję różnych informacji na jej temat. Czy macie jakieś informacje, na jakich zasadach były przydzielane mieszkania w tym pałacyku w okresie od 1914-1937 roku, czy istnieje jakiś spis lokatorów z tego okresu (księgi meldunkowe) np. od kiedy zamieszkiwali tam moi przodkowie-Jan Sikora oraz czy mieszkała tam rodzina Bielów. Poszukuję też zdjęcia pałacyku z tego okresu.
Jednocześnie bardzo dziękuję Panu za informacje i wskazówki dotyczące udziału mojego dziadka Jana w Powstaniu Wielkopolskim, jakich mi Pan udzielił podczas naszego ostatniego spotkania. Pozwoliły mi one odtworzyć całą drogę dziadka w Powstaniu. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Mój tel. 509877243 lub sikorowie@interia.pl
Z poważaniem Zbigniew Sikora
Odpowiedź udzielona dnia 2019-01-30 14:15
Witam
W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku pałac w Przybysławicach wykorzystywano jako obiekt oświatowy. W latach 1908 – 1920 w obiekcie była szkoła dla dzieci kolonistów niemieckich, a od 1926 r. otwarto tam szkołę polską. Nie posiadam informacji o osobach, które zamieszkiwały pałac i przyległą oficynę w tym czasie. Po II wojnie światowej w pałacu znajdowała się szkoła powszechna, a później szkoła rolnicza i ogrodnicza. Na udostępnionego maila przesyłam skany zdjęć pałacu z początku XX wieku, których Pan poszukuje.
Pozdrawiam

Pytanie zadane dnia 2019-01-18 11:26 przez Kinga Sitarz
Dzień dobry, piszę do pana z przypomnieniem o zorganizowaniu koncertu Dawida Kwiatkowskiegow naszej gminie Raszków. Razem z koleżanką byłam u pana w lipcu z listem na który był pan pozytywnie nastawiony, i prosił pan o przypomnienie się na poczatku nowego roku. Koncert Dawida był by dużym wydarzeniem dla naszej gminy bo przyjechali by fai z różnych miejscowości. Wrazie wszelkiego kontaktu z menagerem Dawida mogę podać panu kontakt do niego. Pozdrawiam mieszkanka gminy Raszków-Kinga, i czekam na odpowiedź z pana strony.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-01-22 08:40
Witam
Dziękuję za przypomnienie, Pani sugestie przekazałem Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie. Wiele osób sugeruje, aby na nasze imprezy plenerowe zaprosić artystów, których są fanami. Staramy się spełniać oczekiwania fanów poszczególnych zespołów i artystów, ale jest to rozłożone na kolejne lata. Pani dyrektor domu kultury stara się różnicować gatunki muzyki tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Co roku MGOK organizuje głosowanie internetowe, w którym wybierani są artyści. Na Powitanie Lata czy Dożynki Gminne zapraszani są wykonawcy, którzy zdobywają najwięcej głosów. W roku bieżącym zaproponujemy na rok 2020 kolejnych artystów do wyboru. Jednym z nich, zgodnie z Pani sugestią będzie Dawid Kwiatkowski.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2019-01-11 17:32 przez Ania
Witam,
czy istnieje możliwość zamontowania progów zwalniających pojazdy na ulicy Wiśniowej w Radłowie? Latem bawią się na niej dzieci (zresztą nie mają innego miejsca do zabawy na tym osiedlu) a ruch pojazdów na jedynej drodze wjazdowej na osiedle jest olbrzymi. Nikt z nas nie chciałby aby doszło do jakiejś tragedii.
Uprzedzę Pana odpowiedź odnośnie kosztów jakie do tej pory poniosła Gmina - oświetlenie, deszczówka i teraz droga z kostki brukowej - kilkaset tysięcy złotych, ale spełnienie tej prośby myślę, że jest promilem poniesionych dotąd inwestycji.
Liczymy na przychylność Pana i Gminy.
Z pozdrowieniami
Odpowiedź udzielona dnia 2019-01-22 08:43
Witam
Ulica Wiśniowa w Radłowie jest ulicą jedyną dla całego osiedla, którą wjeżdżają i wyjeżdżają pojazdy na Osiedle Owocowe. Leży ona w całości w strefie zamieszkania oznakowanej znakiem D-41, gdzie istnieje ograniczenie prędkości dla wszystkich pojazdów do 20 km/h. Ulica ta przeznaczona jest nie tylko do ruchu samochodów, ale także dla ruchu pieszego, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Zainstalowanie progów stanowi barierę architektoniczną dla ruchu pieszych, w tym osób niepełnosprawnych. Sytuacja zgłoszona przez Panią będzie monitorowana. Uważam jednak, że ulica nie jest miejscem do zabaw dla dzieci, a pozostawianie dzieci bez nadzoru dorosłych na drodze publicznej jest naruszeniem kodeksu drogowego i nawet przy zamontowanych progach spowalniających ruch nie jest dopuszczalne. Na terenie Radłowa gmina wybudowała dwa place zabaw, natomiast na terenie Osiedla Owocowego gmina nie posiada działki, na której można by taki plac wybudować.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2019-01-04 20:30 przez Szymon Wołowicz
Witam Panie burmistrzu!
Mam dwa pytania, a mianowicie proszę o odpowiedź czy w budżecie na rok 2019 zostało zaplanowane dokończenie utwardzenia ul. Wiśniowej w Radłowie? Drugie pytanie, czy ktoś z gminy reagował i reklamował u wykonawcy, czy też w Powiatowym Zarzadzie Dróg niewłaściwe usytuowanie kilku studzienek odpływowych wody deszczowej przy ul. Wojska Polskiego także w Radłowie? Niektóre studzienki nie są usytuowane w najniższych punktach drogi, a co za tym idzie, po opadach deszczu tworzą się tam w kilku miejscach potężne kałuże sięgające połowy szerokości jezdni.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-01-08 13:49
Witam
Pytanie nr 1
W budżecie na 2019 r. zabezpieczono środki na bieżące utrzymanie dróg m.in. ul. Wiśniowej w Radłowie. Natomiast nie przewidziano środków na kontynuację przebudowy tej drogi. W 2019 roku za kwotę 150 tys. zł realizowana będzie dalsza przebudowa drogi przy ul. Piaskowej w Radłowie.
Pytanie nr 2
Inwestycja drogowa przy ul. Wojska Polskiego w Radłowie realizowana była przez powiat ostrowski, który był inwestorem. Gmina i Miasto Raszków dołożyła środki ze swojego budżetu w kwocie 600 tys. zł na realizację tej inwestycji. Wszelkie zastrzeżenia co do jakości wykonania inwestycji leżą w kompetencji powiatu (Powiatowy Zarząd Dróg), który powinien wyegzekwować od wykonawcy poprawę wszelkich usterek, w ramach gwarancji. Gmina wielokrotnie sygnalizowała Powiatowemu Zarządowi Dróg o usterkach, które powinny zostać usunięte.
Pozdrawiamy

Pytanie zadane dnia 2019-01-02 13:29 przez PAULA
Dzień dobry panie Burmistrzu, czy była by możliwość zrobienia oświetlenia przy przystanku w Przybysławicach ostrowskich? Jest tam tak ciemno że aż nie przyjemnie się czeka na autobus.
Odpowiedź udzielona dnia 2019-01-04 09:22
W sprawie lampy proszę złożyć pismo. Można je przekazać bezpośrednio, radnemu lub sołtysowi.
Pozdrawiamy

Pytanie zadane dnia 2018-12-12 11:39 przez Arek
Witam,
Panie Burmistrzu czy istnieje możliwość organizowania np. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Raszkowie - wieczorów kabaretowych??
Oczywiście impreza byłaby w pełni płatna dla widzów.
Uważam że byłaby to świetna reklama dla Raszkowa.
W okolicznych miejscowościach np. Ostrów, Krotoszyn odbywają się spotkania z kabaretami.
Pozdrawiam
Odpowiedź udzielona dnia 2018-12-18 10:03
Przedstawię Pana propozycje dyrektorowi Domu Kultury w Raszkowie. Dom Kultury realizuje w swej ofercie podobne przedsięwzięcia i myślę, że ten pomysł należy też rozważyć.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2018-12-07 08:57 przez dorota hadrych
Panie Burmistrzu chciałabym zapytać czy nie uważa Pan ze obecni uzdolnieni siódmoklasiści są pokrzywdzeni ponieważ nie przysługuje im stypendium chociaż w tym roku z powodu zmiany programu musieli pracować ciężej na swoje wyniki niż gimnazjaliści ,a według tej zasady i przyszły rok zapowiada się dla nich tak samo.
Odpowiedź udzielona dnia 2018-12-18 10:04
Z początkiem roku 2019 przedłożę Radzie GiM Raszków, projekt uchwały zmieniający dotychczasowy regulamin przyznawania stypendiów. Według nowego regulaminu stypendium przysługiwałoby uczniom, którzy spełnią wymagane kryteria w klasach 4-8 w roku szkolnym 2018-2019.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2018-12-06 12:30 przez Lidia Kruszyk
Dzień dobry,
Proszę o informację, czy można uzyskać z Urzędu Gminy dofinansowanie na wymianę węglowego kotła c.o. na na kocioł na pellet- jeśli tak, to jakie są warunki i jakie kwoty?
Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź udzielona dnia 2018-12-18 10:05
Środki na wymianę kotła grzewczego na ekologiczny można uzyskać składając wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. W Raszkowie odbyło się w dniu 04.10.2018r., spotkanie informacyjne o programie czyste powietrze. Więcej informacji o dofinansowaniu nowych źródeł ciepła można uzyskać na stronie funduszu www.wfosgw.poznan.pl wchodząc w zakładkę „czyste powietrze”.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2018-11-29 18:14 przez Tomasz
Witam Panie Burmistrzu.Moje pytanie to czy na terenie naszej gminy są tereny pod budowę na przykład stolarni lub inwestycję tego typu i gdzie się one znajdują. Dziękuję za odpowiedz.
Odpowiedź udzielona dnia 2018-12-18 10:06
Na terenie gminy jest kilka terenów inwestycyjnych, które należą do gminy i prywatnych właścicieli. Tereny te znajdują się m. in. w Rąbczynie, Przybysławicach, Raszkowie i innych miejscowościach zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który posiada gmina. Plan ten umożliwia uzyskanie w bardzo krótkim czasie pozwolenia na budowę po nabyciu gruntu.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2018-11-23 12:08 przez Krystyna
Czy w najbliższym czasie w GiM Raszków powstanie Karta Seniora. Obecnie mamy wprowadzoną Raszkowską Kartę Rodziny 3+ a co z kartą dla seniorów? Dobrym rozwiązaniem będzie Karta Seniora, która będzie obowiązywać na terenie Gminy Raszków jak i również na teren powiatu ostrowskiego!
Odpowiedź udzielona dnia 2018-12-18 10:06
Obecnie funkcjonuje wprowadzona w roku 2018 karta 3+ i rozważamy wprowadzenie na terenie gminy karty seniora.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2018-10-01 10:17 przez Anna Augustyniak
Dzień dobry Panie Burmistrzu,
Jestem nauczycielem w przedszkolu w Jaskółkach. Grupa III, która na Eksplozji Talentów rok temu zaprozentowala piosenkę ˝Idziemy do zoo˝ - obecnie będzie brała udział w projekcie ˝Pocztówkowa Mapa Polski˝. Będziemy wysyłać kartki pocztowe i m.in promować naszą Gminę. Czy w związku tym jest możliwość nabycia u Pana kartek pocztowych Raszkowa? Potrzebujemy 20 sztuk. Proszę o odpowiedź na e-mail:-)
Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź udzielona dnia 2018-11-07 08:54
Prosimy odebrać widokówki, które chętnie przekażemy.
Pozdrawiam.

Pytanie zadane dnia 2018-09-27 12:34 przez Sylwia
Dzień dobry Panie Burmistrzu,
w jaki sposób można pozbyć się zdemontowanych płyt azbestowych (które służyły jako pokrycie dachu)?
Wiem, że wcześniej był program - ale wnioski należało złożyć do czerwca.
Czy na chwilę obecną gmina gmina wspiera tego typu przedsięwzięcia?
Odpowiedź udzielona dnia 2018-12-07 08:52
Od wielu lat gmina realizuje wspólnie z Powiatem Ostrowskim program usuwania pokryć dachowych z azbestu. W tym roku wnioski były przyjmowane do końca maja br. wszystkie złożone wnioski zostały zrealizowane. Także na 2019r., gmina zabezpieczyła na ten cel środki finansowe.
pozdrawiam.